Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
sto e toa 0,3% godisno, smeska, imas 40 bona portfolio, za 150 dolari ke se zalis :)
Па вака ако гледаме во Комерцијална е поевтино

За услугата чување на хартии од вредност, Ве информираме дека Банката
наплатува надоместок во износ од 0,2% + ДДВ 18% ( минимум 500,00 денари
месечно) од вредноста на портфолиото. Процентот се искажува на годишно ниво,
а се наплатува квартално.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Па вака ако гледаме во Комерцијална е поевтино

За услугата чување на хартии од вредност, Ве информираме дека Банката
наплатува надоместок во износ од 0,2% + ДДВ 18% ( минимум 500,00 денари
месечно) од вредноста на портфолиото. Процентот се искажува на годишно ниво,
а се наплатува квартално.
Da, ama koi opcii dava KMB a koi IB....sekako 0,2-0,3% na koe i da e portfolio e NISTO so ogled na moznata zarabotka ( ako znaes sto pravis :) )
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Па вака ако гледаме во Комерцијална е поевтино

За услугата чување на хартии од вредност, Ве информираме дека Банката
наплатува надоместок во износ од 0,2% + ДДВ 18% ( минимум 500,00 денари
месечно) од вредноста на портфолиото. Процентот се искажува на годишно ниво,
а се наплатува квартално.
Комерцијална уште ли работи на принцип пратете ни ги налозите до 16:00 саат?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Комерцијална уште ли работи на принцип пратете ни ги налозите до 16:00 саат?
Верувам дека секаде е така зошто ако сакаш да купиш акции на американските берзи додека да почне трувањето им завршува работното време на нашите брокери.
Автоматски споено мислење:

Da, ama koi opcii dava KMB a koi IB....sekako 0,2-0,3% na koe i da e portfolio e NISTO so ogled na moznata zarabotka ( ako znaes sto pravis :) )
Клучен фактор овде е колку капитал имаш за распределување, доколку имаш над 10.000е овие трошоци нема да преставуваат голем трошок
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Верувам дека секаде е така зошто ако сакаш да купиш акции на американските берзи додека да почне трувањето им завршува работното време на нашите брокери.
Автоматски споено мислење:


Клучен фактор овде е колку капитал имаш за распределување, доколку имаш над 10.000е овие трошоци нема да преставуваат голем трошок
Грешка си другар не е секаде така, преку Илирика не е така.
Можам да ставам налог во 21:59 навечер 1 минута пред да затвори берзата и ми се извршува, се сам онлине правиш.
Се случува да купам и продадам неколку пати во текот на денот.
Извини ама банките во МК нудат ретардирана услуга како да сме во 19 век, а не во 21 век.
Што ако има информација во 19:00 часот што битно ќе ја помести цената на одредена акцијата, ќе чекаш до утре за да отвори банката за да ставиш налог.
п.с. За 0.05% повеќе или помалце годишно да изгубам некогаш 10 или 15%, не фала ќе си платам за услуга од 21 век.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Знам дека сите кои ја читате оваа тема ве интересира ова the bottoms that threaten the stock market,па кој ќе имате време слушајте ги и читајте од овие експерти,аналитичари,новинари за задкулисните игри на берзите.
Doyne Farmer,Haim Bodek,Jennifer Nille,Gerhard Schick,Stephane Tyc...се надевам на сите ви одит добро на берзата.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Гејмстоп има купено некој? Да кажи каков е филингот? Здравје сабајле ќе му зрцнам на брокерот мој... На месечината да ојме.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Гејмстоп има купено некој? Да кажи каков е филингот? Здравје сабајле ќе му зрцнам на брокерот мој... На месечината да ојме.
Не ја разбирам потребата/желбата да купиш акции во компанија која е пред банкрот и пропаѓа, ама ти си знаеш.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Не ја разбирам потребата/желбата да купиш акции во компанија која е пред банкрот и пропаѓа, ама ти си знаеш.
Sto mislis za NVIDIA i PAYPAL ?Sekako kako dolgorocna investicija i AMZN bi trebalo da e dobra opcija.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Sto mislis za NVIDIA i PAYPAL ?Sekako kako dolgorocna investicija i AMZN bi trebalo da e dobra opcija.
Долгорочно здрави компании и сигурно ќе тераат нагоре.
Јас повеќе сакам да најдам компании на кој може да се направи фина капитална добивка, овие за мој вкус имаат веќе солидни валуации и не гледам дека може нешто сериозно нагоре да тргнат, иако сметам дека ќе си газат со години и тука имаш сигурни 10-20% на годишно ниво. Секако ова за long-term зборам 2-3 години па нагоре.

п.с Обожавам да играм на утепани компании кои WallStreet од X причини ги заборавил и имаат смешни валуации според мене, додека overall маркетот е преценет. На пример VALE е една од нив со forward Price/Ebitda под 3, или Jinko Solar кој на 6 милјарди промет годишно има мизерна валуација од 1.7 милјарди долари плус forward PE помало од 10.
Знаеш како викаат, маркетот може да биде ирационален долго време но на крај стално фундаментите ќе победат.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Sekako dolgorocno mislam 3+ godini.Ovie 3 gi izbrav kako "sozreani" kompanii kompanii koi imaat pomal no stabilen rast.Inaku SQ mozebi ke ima pogolem rast ama...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Sekako dolgorocno mislam 3+ godini.Ovie 3 gi izbrav kako "sozreani" kompanii kompanii koi imaat pomal no stabilen rast.Inaku SQ mozebi ke ima pogolem rast ama...
Не ти е лош воопшто изборот.
Моментално будно го следам Shanghai Composite Index и чекам шанса за влез, според мене пред елксплозија од 100 до 200% во наредни 2-3 години.
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
87
Не ти е лош воопшто изборот.
Моментално будно го следам Shanghai Composite Index и чекам шанса за влез, според мене пред елксплозија од 100 до 200% во наредни 2-3 години.
Паметно ова за Шангаи. И јас мислам ќе има голема екпсанзија. Од ТА перспектива каков триаголник се формира на месечно ниво кога ќе пукне нема застанување. Сметам дека има фундаменти кинеската берза да биде поатрактивна од американската и треба да се насочи дел од портфолио таму.
Кој би ти бил влезот? Како шо глеам ако затвори над 3600 месечно патот нагоре е отворен.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.020
Ќе ве молам за инфо, кога правите withdraw на пари од странска брокерска куќа (илирика, ИБ, etc.), под која шифра треба да се заведе налогот што го потпишувате?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Не ти е лош воопшто изборот.
Моментално будно го следам Shanghai Composite Index и чекам шанса за влез, според мене пред елксплозија од 100 до 200% во наредни 2-3 години.
Генерално емерџинг маркети оутперформ во прва фаза на бизнис циклус. Јас сум Лонг Глобал емерџинг маркетст преку ЕТФ посебно смалл кап и валју му се фокус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom