Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
Дечки што мислите за вложување во 5G related Stocks како Crown Castle, Marvell Technology, Qualcomm, Skyworks Solutions, CrowdStrike?
Мое мислење е дека добиваат на моментум.
Se sto e povrzano so 5G po mene e dobra investicija. Sega normalno zavisi na koja cena se akciite na ovie firmi, od ovie firmi samo Qualcomm go imam gledano i ako ti e za podolg rok Ok ke e, iako na kratok ocekuvam korekcija.
Pogledni gi i Taiwan Semiconductor (TSM) i Amkor Technologies (AMKR). TSMC verojatno ke pocne so proizvodstvo na 3nm chipovi za brzo vreme i so toa samo ke ja potvrdi pozicijata na lider vo Semiconductor sektorot, a posebno za 5G tehnologija
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Малку помош од тие што имаат акаунт на Илирика Словенија.
Како ви наплатува Илирика за dividend collection?
како што го разбирам јас ова, за секоја инвестиција(пр. 10 shares BP), при секоја исплата на дивиденда од компанијата( пример на квартал), Илирика наплаќа минимум 4 евра . Ова изгледа прескапо. Какво е вашето искуство? Еве ја сликата подолу од ценовникот.
 

Attachments

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Дечки што мислите за вложување во 5G related Stocks како Crown Castle, Marvell Technology, Qualcomm, Skyworks Solutions, CrowdStrike?
Мое мислење е дека добиваат на моментум.
Ovie ti se Jim Cramer stock picks :bravobe: Odlichni kompanii
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Под која приходна шифра уплаќате депозит за надвор?
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Еве едно искуство од мене. Конкретно со НЛБ и InteractiveBrokers. Покрај оној документот што ви е за Wire Deposit, што ви го генерира ИБ, треба во Акаунт менаџмент, кај репортите, има Other reports, и да си изгенерирате Account Confirmation Letter и заедно со документот за Wire Deposit да го приложите во банка. Следен пат ќе пробам со електронско банкарство и овие два документи со шифра 514 (бидејќи се обидов 2 пати ама го праќав само документот за Wire Deposit и ми ги одбиваа).

П.С ме прашаа дали ќе ги користам средствата за тргување со криптовалути, и дека ако е за тоа е забрането, и не смеат да одобрат, затоа избегнувајте го тој збор :).
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Еве едно искуство од мене. Конкретно со НЛБ и InteractiveBrokers. Покрај оној документот што ви е за Wire Deposit, што ви го генерира ИБ, треба во Акаунт менаџмент, кај репортите, има Other reports, и да си изгенерирате Account Confirmation Letter и заедно со документот за Wire Deposit да го приложите во банка. Следен пат ќе пробам со електронско банкарство и овие два документи со шифра 514 (бидејќи се обидов 2 пати ама го праќав само документот за Wire Deposit и ми ги одбиваа).

П.С ме прашаа дали ќе ги користам средствата за тргување со криптовалути, и дека ако е за тоа е забрането, и не смеат да одобрат, затоа избегнувајте го тој збор :).
А ти кажеш дека не е за тоа, и пак си тргуваш биткоинчиња :)
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
21
Поени од реакции
6
Еве и ја да го потврдам истово со преку 50 трансакции преку Илирика, и ако сакаш деј трејд пошто на тоа алудира ова 10%, испод 5000е суми не вреди да играш дејтрејд.

@Blizzard Мислам дека тоа сценарио со мандати даваме не даваме дека не го гледаме тој филм(не е ова РМ) инаку за рестото си во право спот он, а Јмиа и кај мене 10% во портфолио и кај @filipidi гледам ниско, така да може да повозиме некој брз раст/пад.
На Илирика Словенија си? Како наплаќа за одржување на странски инструменти? Пишува 0.05% ама не е јасно дали е базата на месечно или на годишно ниво? И плус 0.05% за странската банка депозитар, е тука пишува annually во заграда. Јас им пишав за ова ама ми дадоа пак некој одговор што може да се толкува на секој начин, можеш да ми потврдиш? Фала ти.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Да не се мачиш!
+389 23296853

На Илирика Словенија си? Како наплаќа за одржување на странски инструменти? Пишува 0.05% ама не е јасно дали е базата на месечно или на годишно ниво? И плус 0.05% за странската банка депозитар, е тука пишува annually во заграда. Јас им пишав за ова ама ми дадоа пак некој одговор што може да се толкува на секој начин, можеш да ми потврдиш? Фала ти.
Автоматски споено мислење:

Зошто би користел ИБ да трејда крипто?

А ти кажеш дека не е за тоа, и пак си тргуваш биткоинчиња :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.272
Ovie ti se Jim Cramer stock picks :bravobe: Odlichni kompanii
TSMC и слични тех гиганти се купуваа 2008 после крахот докај 2010-12. Сега овој Крамер сее само магла! Ако толку ја разбираше во Март месец лани ќе купувавте. Ама не! Чекавте да рипнат акциите,цел свет да се префрли на компјутери.... нели?
Ако јас се прашувам тсмц се преценети. Исто и за останатите too little to late.
Ама лесно е после битка да се биде генерал,а уште трагично е што некои "војници" незнаат дека таа битка е загубена...
Автоматски споено мислење:

Ovie ti se Jim Cramer stock picks :bravobe: Odlichni kompanii
TSMC и слични тех гиганти се купуваа 2008 после крахот докај 2010-12. Сега овој Крамер сее само магла! Ако толку ја разбираше во Март месец лани ќе купувавте. Ама не! Чекавте да рипнат акциите,цел свет да се префрли на компјутери.... нели?
Ако јас се прашувам тсмц се преценети. Исто и за останатите too little to late.
Ама лесно е после битка да се биде генерал,а уште трагично е што некои "војници" незнаат дека таа битка е загубена...
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
На Илирика Словенија си? Како наплаќа за одржување на странски инструменти? Пишува 0.05% ама не е јасно дали е базата на месечно или на годишно ниво? И плус 0.05% за странската банка депозитар, е тука пишува annually во заграда. Јас им пишав за ова ама ми дадоа пак некој одговор што може да се толкува на секој начин, можеш да ми потврдиш? Фала ти.
Мислам годишно, не сум се зафатил да гледам, сепак е мн мала сума
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
TSMC и слични тех гиганти се купуваа 2008 после крахот докај 2010-12. Сега овој Крамер сее само магла! Ако толку ја разбираше во Март месец лани ќе купувавте. Ама не! Чекавте да рипнат акциите,цел свет да се префрли на компјутери.... нели?
Ако јас се прашувам тсмц се преценети. Исто и за останатите too little to late.
Ама лесно е после битка да се биде генерал,а уште трагично е што некои "војници" незнаат дека таа битка е загубена...
Автоматски споено мислење:


TSMC и слични тех гиганти се купуваа 2008 после крахот докај 2010-12. Сега овој Крамер сее само магла! Ако толку ја разбираше во Март месец лани ќе купувавте. Ама не! Чекавте да рипнат акциите,цел свет да се префрли на компјутери.... нели?
Ако јас се прашувам тсмц се преценети. Исто и за останатите too little to late.
Ама лесно е после битка да се биде генерал,а уште трагично е што некои "војници" незнаат дека таа битка е загубена...

Drugar jas sum all in vo QQQ, Fastly, SE, TTD, CRWD itn itn od Mart... ova beshe generaciska shansa da se kupuvaat akcii na rasprodazhba
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
TSMC и слични тех гиганти се купуваа 2008 после крахот докај 2010-12. Сега овој Крамер сее само магла! Ако толку ја разбираше во Март месец лани ќе купувавте. Ама не! Чекавте да рипнат акциите,цел свет да се префрли на компјутери.... нели?
Ако јас се прашувам тсмц се преценети. Исто и за останатите too little to late.
Ама лесно е после битка да се биде генерал,а уште трагично е што некои "војници" незнаат дека таа битка е загубена...
Автоматски споено мислење:


TSMC и слични тех гиганти се купуваа 2008 после крахот докај 2010-12. Сега овој Крамер сее само магла! Ако толку ја разбираше во Март месец лани ќе купувавте. Ама не! Чекавте да рипнат акциите,цел свет да се префрли на компјутери.... нели?
Ако јас се прашувам тсмц се преценети. Исто и за останатите too little to late.
Ама лесно е после битка да се биде генерал,а уште трагично е што некои "војници" незнаат дека таа битка е загубена...
И за Тесла цела година збореа дека се преценети и дека е too late ама ипак направиа 650 проценти раст за 2020
 

Kajgana Shop

На врв Bottom