Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Kupeni 4 calls na ARLO. Sakav akcii da kupam no me iznenadi voljumot kaj opciite.
Со ARLO растури. 150% поврат за еден ден. Криво ми е што не купив повеќе. Фала за препораката. (y)
Автоматски споено мислење:

20%. Ќе продаваме? Шо е план?
I'm out. NFLX is too rich for my blood. А со компании од стриминг тип никогаш не знаеш што ќе се случи. Дизни само што објави катастрофа извештај. Дали тоа ќе се рефлектира и врз Нетфликс, ќе видиме. Превише непознати за мене.
Автоматски споено мислење:

Сега од earnings на список за купување ми се:

BIDU
CSCO
TJX
SQM
BABA
DE

не верувам дека ќе ги купам сите. До сега купив колови на BIDU и на TJX.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Со ARLO растури. 150% поврат за еден ден. Криво ми е што не купив повеќе. Фала за препораката. (y)
Автоматски споено мислење:I'm out. NFLX is too rich for my blood. А со компании од стриминг тип никогаш не знаеш што ќе се случи. Дизни само што објави катастрофа извештај. Дали тоа ќе се рефлектира и врз Нетфликс, ќе видиме. Превише непознати за мене.
Автоматски споено мислење:

Сега од earnings на список за купување ми се:

BIDU
CSCO
TJX
SQM
BABA
DE

не верувам дека ќе ги купам сите. До сега купив колови на BIDU и на TJX.
Моја сугестија, НКОГАШ не продавај акција шо е над VWAP на минут чарт. Јас сум 500+ анд каунтинг.

Поз
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Како да го погодам правиот момент и да купам акции по најниска цена?

Кога пазарите паѓаат, многу инвеститори чувствуваат потреба поактивно да ја преземат контролата врз своето портфолио.

Која е оптималната распределба на портфолиото земајќи го предвид сегашното опкружување?

Проблемот e во тоа што колку и да се трудиш, тоа нема да гарантира подобри резултати. Да се направи анализа или трансакција повеќе нуди илузија дека работите се под контрола.
Но, честопати тоа дури и ги повредува перформансите, особено во вакви периоди кога емоциите се на високо ниво.

Во истражувањето „Дали инвеститорите пречесто тргуваат?“ анализирани се 10.000 брокерски сметки со цел да се утврди дали хартиите од вредност кои инвеститорите ги купуваат покажуваат подобри резултати од оние што инвеститорите ги продаваат. Зачудувачки се покажало дека продадените хартии од вредност се всушност поуспешни од купените. Ова откритие јасно ја истакнува склоноста на инвеститорите да тргуваат пречесто и ни покажува дека понекогаш најдобрата инвестициска одлука е да не правиме ништо.

За крај би ги цитирал клучните инвестициски принципи на легендарниот инвеститор Тери Смит:

1. Купи акција од добра компанија.
2. Немој да ја преплатиш.
3. Не прави ништо!

Купив од Мерцедес, тоа ми беше водилка за добра, и се здробив, пишман сум.


Можеби уште треба да учам... ;-(

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
813$ на ARLO во 15 саати. Го затворив колот и не отворам повеќе . Отидов боца да отворам во замена за tradingview.

#Хејтери, кај сте бе цицња, доете на фајт, зове вас Џаро со 2 бона горе у јебен петок....
Автоматски споено мислење:

ARLO_2023-05-12_18-18-31.png
Kупив уше 9ка колови на ARLO пошо нов support скримин'
#
The point is, ladies and gentlemen, that greed -- for lack of a better word -- is good. Greed is right. Greed works. - Gordon Gekko
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ајде и јас да споделам некој тикер.

Мој избор е BPCR.

Ова е инвестициски труст кој обезбедува финансирање односно кредити за фармацевски компании, најчесто за комерцијализација на нови лекови кои се веќе ги поминале сите клинички тестирања односно се одобрени за продажба.
Примарната цел е да обезбеди приход, а секундарна зголемување на NAV. Кредитите се обезбедени наспроти правата на лекот како ројалтис односно кеш-флоу. Бидејќи главната добивка се дистрибуира како дивиденда, цената на акцијата генерално е непроменета.

Во до 2020 акцијата се тргуваше со премиум и до 15%, за потоа да биде околку +-5%, до октомври кога во UK беа проблемите со мини буџетот која дојде повторно до -15% за моментално да биде околку -5%.

Во 2022 исплати 4 регуларни дивиденди од 0,018 односно вкупно 0,072 што на некоја цена за изминатиот период од 0,95 е околку 7,5%.
Дополнително исплати и две специјални дивиденди од вкупно 0,061 со што вкупните исплати беа 0,133 што доведува до дивиденда од 14%.

На почетокот на годинава со очекуваниот кеш флоу без проблеми ја обезбедуваа дивиденда од 7,5%. Од тогаш имаа 3 кредитни линии од околку 350 милиони долари вкупно. Последната линија носеше 3 месечен СОФР +7,5%.

Моментално одколку 80% од ратите се варијабилни и над 12%.

Во последните 6 месеци 3 од директорите купија акции на слободен пазар.

Се на се и оваа година се на добар пат за дивиденда во рангот над 10% а очекувам и да се намали дисконтот.
Автоматски споено мислење:

813$ на ARLO во 24 саати. Го затворив колот и не отворорам повеќе . Отидов боца да отворам во замена за tradingview.
Браво!!!:bravobe::bravobe::bravobe:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Автоматски споено мислење:

Kupiv shortterm MAY19 34ki i 35ki. Podolgite ke mi gi jade theta-ta
Iako me plasi rastot na volume-ot vcera, postoi golema verojatnost deka ke najde support na 33.5
Ako gledas na hourly chart, RSIto e na 20, sto sugerira deka e oversold

Прегледај го приврзокот 378184
GDX.png

Каде бе без мене. Кај е журката ? :)
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.302
Поени од реакции
2.360
Купив од Мерцедес, тоа ми беше водилка за добра, и се здробив, пишман сум.


Можеби уште треба да учам... ;-(

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
1684020445104.png

Дали овој график изгледа како да е од добра компанија?
Автоматски споено мислење:

Ајде и јас да споделам некој тикер.

Мој избор е BPCR.

Ова е инвестициски труст кој обезбедува финансирање односно кредити за фармацевски компании, најчесто за комерцијализација на нови лекови кои се веќе ги поминале сите клинички тестирања односно се одобрени за продажба.
Примарната цел е да обезбеди приход, а секундарна зголемување на NAV. Кредитите се обезбедени наспроти правата на лекот како ројалтис односно кеш-флоу. Бидејќи главната добивка се дистрибуира како дивиденда, цената на акцијата генерално е непроменета.

Во до 2020 акцијата се тргуваше со премиум и до 15%, за потоа да биде околку +-5%, до октомври кога во UK беа проблемите со мини буџетот која дојде повторно до -15% за моментално да биде околку -5%.

Во 2022 исплати 4 регуларни дивиденди од 0,018 односно вкупно 0,072 што на некоја цена за изминатиот период од 0,95 е околку 7,5%.
Дополнително исплати и две специјални дивиденди од вкупно 0,061 со што вкупните исплати беа 0,133 што доведува до дивиденда од 14%.

На почетокот на годинава со очекуваниот кеш флоу без проблеми ја обезбедуваа дивиденда од 7,5%. Од тогаш имаа 3 кредитни линии од околку 350 милиони долари вкупно. Последната линија носеше 3 месечен СОФР +7,5%.

Моментално одколку 80% од ратите се варијабилни и над 12%.

Во последните 6 месеци 3 од директорите купија акции на слободен пазар.

Се на се и оваа година се на добар пат за дивиденда во рангот над 10% а очекувам и да се намали дисконтот.
Одличен предлог. Вакви постови камо ли да има повеќе на Форумов :bravobe:
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Со ARLO растури. 150% поврат за еден ден. Криво ми е што не купив повеќе. Фала за препораката. (y)
Автоматски споено мислење:I'm out. NFLX is too rich for my blood. А со компании од стриминг тип никогаш не знаеш што ќе се случи. Дизни само што објави катастрофа извештај. Дали тоа ќе се рефлектира и врз Нетфликс, ќе видиме. Превише непознати за мене.
Автоматски споено мислење:

Сега од earnings на список за купување ми се:

BIDU
CSCO
TJX
SQM
BABA
DE

не верувам дека ќе ги купам сите. До сега купив колови на BIDU и на TJX.
CSCO_2023-05-15_11-10-17.png

CSCO мастодонтов НЕМА утнато квартал од 2008 година до сеа. Дополнително формиран е канал и акцијата се спрема да избие над 200СМА.
Оваа плаче за кол пред earnings у среда. И оваа ти ја гледам исто TJX за во среда. Zacsk и има дадено добар ранк. Уше да ги пробуричкам фундаментите и претпоставките од аналитичариве.

#секоја сличност е ненамерна ;)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
CSCO мастодонтов НЕМА утнато квартал од 2008 година до сеа. Дополнително формиран е канал и акцијата се спрема да избие над 200СМА.
CSCO плаче за кол пред earnings у среда. И оваа ти ја гледам TJX ја гледам исто за у среда. Zacsk и има дадено добар ранк. Уше да ги пробуричкам фундаментите и претпоставките од аналитичариве.

#секоја сличност е ненамерна ;)
И од CSCO и од TJX купив колови во петокот. Од TJX за сега сум 35% добивка, а од CSCO се уште сум на 0. Ама и ја го видов чартот и очекувам да скокне после извештајот. За DE не се решив пошто по се изгледа дека тргувањето на акцијата не зависи толку многу од извештајот колку што зависи од споредни фактори. Ја разгледувам FL има извештај во петок.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
И од CSCO и од TJX купив колови во петокот. Од TJX за сега сум 35% добивка, а од CSCO се уште сум на 0. Ама и ја го видов чартот и очекувам да скокне после извештајот. За DE не се решив пошто по се изгледа дека тргувањето на акцијата не зависи толку многу од извештајот колку што зависи од споредни фактори. Ја разгледувам FL има извештај во петок.
bravo majstore. jas denes ke sredam
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
И од CSCO и од TJX купив колови во петокот. Од TJX за сега сум 35% добивка, а од CSCO се уште сум на 0. Ама и ја го видов чартот и очекувам да скокне после извештајот. За DE не се решив пошто по се изгледа дека тргувањето на акцијата не зависи толку многу од извештајот колку што зависи од споредни фактори. Ја разгледувам FL има извештај во петок.
Fl изгледа ќе оди надоле
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Fl изгледа ќе оди надоле
Купени чичо 2 calls на CSCO, кол на TJX и бул спред на BIDU. За BIDU без разлика шо аналитичариве и даваат одлични earnigns вечер, историски грбаво проаѓа после нив. Затоа само спортски учествувам со максимални 200$ потенцијален профит преку спредов.

For the record, ако некој ми ја има извадено маста во тргување тоа се BIDU и BABA. И секогаш по ,,Стокхолм синдром'' пак некако магично ги купувам :(
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Scion Capital на Michael Burry од The Big Short направиле значителна инвестиција во Кинески акции BABA и JD и во некои од регионалниве банки што се најмногу погодени од кризата.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Scion Capital на Michael Burry од The Big Short направиле значителна инвестиција во Кинески акции BABA и JD и во некои од регионалниве банки што се најмногу погодени од кризата.
Да но види ги цените по кои влегол. 3 пати по ред купува БАБА на пик и продава на ботом. Со шортовите на ТСЛА, затворите и глупостите ми изглеа малце ко распаметен.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Да но види ги цените по кои влегол. 3 пати по ред купува БАБА на пик и продава на ботом. Со шортовите на ТСЛА, затворите и глупостите ми изглеа малце ко распаметен.
Тој од секогаш бил малку "поинаков". Но, понекогаш има бомбастични идеи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom