Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
врска немам, видов само дека постојат опции на ибкр.
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 378097

A ako e breakout so nov support na 108.Bashka pompava veke ja praat vesnicive. Denes ne bi trebalo da padne poso samo so ne izlegol PPI koj pretpostavuvam ke bide isto dobar kako i CPI.
Se slagam, tie se dvete opcii.
Mene, iskreno ne me odusevi vcerasniot I/O. Sto povise pati kazes AI tolku povise skoka cenata.
Jas ne sum ni long, ni short vo GOOGL, taka da navivam denes da odi gore.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Јас ги гледам Кинескиве компании. Денес JD имаше добар извештај и ги повлече другите нагоре. Следната недела ќе известуваат од BABA и BIDU, а овие три обично се тргуваат паралелно. Па ќе видиме.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Биди внимателен со купување на овие акции. Иако се стабилизираа тарифите, се претпоставува пад на заработката по акција. Доколку тоа испадне вистина, може да ја скратат или да ја укинат дивидендата.

Двете акции се тргуваат паралелно. На 16ти пред отварање на пазарот GOGL го објавува извештајот. Ако овој извештај е добар, можеш да рачунаш дека и SBLK ќе биде добар. Во случај да кикснат, тогаш и двете можат да одат надоле.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Kupeni 4 calls na ARLO. Sakav akcii da kupam no me iznenadi voljumot kaj opciite.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
@Side Hustler, друже моментално GDX е -3,09% на 33,90. Дали ова го руши cup and handlе?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
@Side Hustler, друже моментално GDX е -3,09% на 33,90. Дали ова го руши cup and handlе?
Mislam ne. Cela e crvena poslednata svekja poso ne prestanuva da padja cel den.Ke vidime kako ke zatvori. Povlekuvanje na rackata nadolu e skroz normalen moment.
Автоматски споено мислење:

Јас ги гледам Кинескиве компании. Денес JD имаше добар извештај и ги повлече другите нагоре. Следната недела ќе известуваат од BABA и BIDU, а овие три обично се тргуваат паралелно. Па ќе видиме.
Plus ova.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Kupeni 4 calls na ARLO. Sakav akcii da kupam no me iznenadi voljumot kaj opciite.
Купив 3 ARLO calls.
Автоматски споено мислење:

Се двоумам за DE. Имаат earnings следната недела. Сигурен сум дека ќе имаат јак извештај, но проблемот ми е што оваа акција се тргува буквално паралелно со CAT. А CAT имаше исто така силен извештај, но многу мало влијание врз цената на акцијата.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Купив 3 ARLO calls.
Автоматски споено мислење:

Се двоумам за DE. Имаат earnings следната недела. Сигурен сум дека ќе имаат јак извештај, но проблемот ми е што оваа акција се тргува буквално паралелно со CAT. А CAT имаше исто така силен извештај, но многу мало влијание врз цената на акцијата.
NFLX_2023-05-11_20-44-49.png

Пази друже брејкаутот на NFLX. Скапи ми беа коловите затоа продадов еден 30 делта put.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Купив 3 ARLO calls.
Автоматски споено мислење:

Се двоумам за DE. Имаат earnings следната недела. Сигурен сум дека ќе имаат јак извештај, но проблемот ми е што оваа акција се тргува буквално паралелно со CAT. А CAT имаше исто така силен извештај, но многу мало влијание врз цената на акцијата.
Arlo Reports First Quarter 2023 Results
MAY 11, 2023

Revenue of $111 million, above the high end of guidance range
Free cash flow (FCF) of $9 million with FCF margin of 8% (1)
Service revenue of $44 million, growing 47% year over year
Service gross margin of 73%
ARR ended at $183 million, growing 80% year over year
2 million in Cumulative Paid Accounts, growing 61% year over year

Untitled.png:aplauz:
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
$PBR halted
Vecer objavavuvaat rezultati, a samo sto objavija dividenda od 0,75$ za 1Q
Баш ако ја имаш акцијата сподели дали ќе ти задржат данок. Јас кога им пишав на ИБКР, кажаа дека на ADR го има стандардниот данок од 30%, пошто се сметала како америчка хартија од вредност.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Баш ако ја имаш акцијата сподели дали ќе ти задржат данок. Јас кога им пишав на ИБКР, кажаа дека на ADR го има стандардниот данок од 30%, пошто се сметала како америчка хартија од вредност.
Тогаш подобро е да ја купиш на бразилската берза. Данокот е 0
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Тогаш подобро е да ја купиш на бразилската берза. Данокот е 0
Па не ми дава опција да купувам во Бразил. Имам забележано дека ваков проблем постои кај дел од останатите берзи. Пример, не ми даваше опција ниту за берзата во Осло, кога ја гледав Теленор. На осло ми даваше две опции, од кои ИБКР не ја подржувал едната, но за другата немаше никакви податоци. И интересна ситуација што Теленор не ја листаше ни на германската берза, иако според ИБКР би требало да ја гледам.

Иначе што мислите за златото денес поточно за GDX, по вчерашниот пад од скоро 4,5%? Дали е добар момент за купување или и падот може да продолжи и денес? И што мислите за FCX?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom