Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Јас сум многу задоволен од GOGL(Норвешка компанија со седиште во Бермуда) и од SBLK(Грчка компанија). И двете компании имаат добри дивиденди и данок се плаќа само кај нас 10%. Двете компании се од сектор dry bulk marine shipping. Овој сектор заслабна малку додека Кина беше затворена и поради војната во Украина, но тарифите се стабилизираа. Рачунај дека кај компании што се чуваат за дивиденда треба да ги чуваш долго време за да го имаш ќарот, пошто тие немаат многу движење на цени, а често се мета на шорт селерс.
Голема благодарница, најискрено.
Автоматски споено мислење:

Јас сум многу задоволен од GOGL(Норвешка компанија со седиште во Бермуда) и од SBLK(Грчка компанија). И двете компании имаат добри дивиденди и данок се плаќа само кај нас 10%. Двете компании се од сектор dry bulk marine shipping. Овој сектор заслабна малку додека Кина беше затворена и поради војната во Украина, но тарифите се стабилизираа. Рачунај дека кај компании што се чуваат за дивиденда треба да ги чуваш долго време за да го имаш ќарот, пошто тие немаат многу движење на цени, а често се мета на шорт селерс.
GOGL најдов на ИБКР како:
  • GOGL-OSE
  • GOGL-NASDAQ

    SBLK ја најдов како SBLK-NASDAQ​
Веројатно NASDAQ е и за двете.

Ти благодарам
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Добро утро
Сугестија за некоја "подобра" акција од не-германско (или не-УСА) подрачје, ради големите даноци решив да ги избегнувам ?
Онака од ракав/искуство.
Не дека не правам анализи, 200. 150, 50 SMA, Bolinger Band, RSI. Exponential, али имам чувство дека некаде грешам, нешто ми фали... :confused:
Се надевам дека не барам премногу.

btw: За деривати уште не сум дораснат.

Благодарам однапред
Mozes da gi vidis i $EC i $PBR (poludrzvani nafteni kompanii od Kolubija i Brazil)
Prilicno eftini od denesen aspekt, samo sto imaat politicki rizik posto drzavite se najgolemi akcioneri vo dvete
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Mozes da gi vidis i $EC i $PBR (poludrzvani nafteni kompanii od Kolubija i Brazil)
Prilicno eftini od denesen aspekt, samo sto imaat politicki rizik posto drzavite se najgolemi akcioneri vo dvete
прв пат гледам вакво нешо. 37 и 60% f' дивиденди. Имаш искуство со ова? Со данок како одат работите? Гледам дека се ликвидни. Имаш нешо cons или аргумент плус да додадеш?
бац
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
прв пат гледам вакво нешо. 37 и 60% f' дивиденди. Имаш искуство со ова? Со данок како одат работите? Гледам дека се ликвидни. Имаш нешо cons plus да додадеш?
бац
Od $EC imam primano dividenda, nema zadrzuvanje na danok. Od toa sto imam citano nitu $PBR nema da zadrzuva danok * vidi strana 5
Diskontot e poradi rizikot deka drzavite moza da se odlucat da ne rabotat na pazaren princip ili da ne isplakjaat dividenda (iako ova se nema sluceno vo minatoto) i poradi nesigurnosta za pobaruvackata i cenata na naftata (citaj "recesija")

PBR isplati golema dividenda za 2022, pa i 2021, a visinata na dividendata i kaj dvete zavisi od raspoloziviot FCF. Vo 2022 cenata na nafatata bese visoka i imaa dosta cash. Ako si bullish na nafta (kako sto sum jas) i prifacas odreden rizik, ne gledam podobar risk/reward od $EC i $PBR.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Шо направи со Icahn Enterprises L.P. (IEP) понзиво?
Ја продадов лани, дивидендата е фантастична, но не ми се допаѓаше тоа што е регистрирана како партнерство. 37% задржан данок.
Но на оваа цена мислам повторно да влезам. Нема врска со понзи. Работата е дека акционерите имаат можност да бираат, ќе земат дивиденда во пари или во акции. Ако земат во акции добиваат ново издадени акции. Оваа акција не се купува за капитална добивка, туку за загарантираната $8 годишно дивиденда. После данок тоа е $5.04(37%), после македонскиот данок $4.536(10%). Тоа доаѓа 12.85% годишен поврат.
Автоматски споено мислење:

Се подготвувам за повторно да ја купам, иако во овој момент имам повеќе таргети за купување.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ја продадов лани, дивидендата е фантастична, но не ми се допаѓаше тоа што е регистрирана како партнерство. 37% задржан данок.
Но на оваа цена мислам повторно да влезам. Нема врска со понзи. Работата е дека акционерите имаат можност да бираат, ќе земат дивиденда во пари или во акции. Ако земат во акции добиваат ново издадени акции. Оваа акција не се купува за капитална добивка, туку за загарантираната $8 годишно дивиденда. После данок тоа е $5.04(37%), после македонскиот данок $4.536(10%). Тоа доаѓа 12.85% годишен поврат.
Автоматски споено мислење:

Се подготвувам за повторно да ја купам, иако во овој момент имам повеќе таргети за купување.
Seriozni navodi go sledat bossov
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.763
Поени од реакции
35.362
Ја продадов лани, дивидендата е фантастична, но не ми се допаѓаше тоа што е регистрирана како партнерство. 37% задржан данок.
Но на оваа цена мислам повторно да влезам. Нема врска со понзи. Работата е дека акционерите имаат можност да бираат, ќе земат дивиденда во пари или во акции. Ако земат во акции добиваат ново издадени акции. Оваа акција не се купува за капитална добивка, туку за загарантираната $8 годишно дивиденда. После данок тоа е $5.04(37%), после македонскиот данок $4.536(10%). Тоа доаѓа 12.85% годишен поврат.
Автоматски споено мислење:

Се подготвувам за повторно да ја купам, иако во овој момент имам повеќе таргети за купување.
Dojave iz kluba? :D
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Mozes da gi vidis i $EC i $PBR (poludrzvani nafteni kompanii od Kolubija i Brazil)
Prilicno eftini od denesen aspekt, samo sto imaat politicki rizik posto drzavite se najgolemi akcioneri vo dvete
На која берза ги гледаш овие? Мене за PBR ми дава само амерички ADR на NYSE, и евентуално со друг тикер за Германија.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
20230510_183221.jpg

Купив 100 комада вчера + 100 денес од Alphabet - GOOGL, навијачки до коска, со пуканки со све...

#јер опције су за пич*е # I L O V E M Y J O B :)

 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Колку и да си дупка, отвораш ИБКР акаунт, купуваш 4 акции овие батковциве шо ги предложија погоре (GOGL, SBLK, EC, PBR) и ги тепаш 99% од сите паметњаковиќи тука.

Ние шо го избравме потешкиот пат, си имаме име :)
Автоматски споено мислење:

GOOGL_2023-05-10_20-12-37.png

Доете на хејт, тука сум :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom