Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Здраво до сите,
На ИБКР допрев до некоја дивиденда и би сакал да ја реинвестирам (па може и withdrawal). Ме буни, и порблем ми е што дивидендата ја гледам како посебна ставка (Dividends), како на сликата долу. Јас очекував да ми биде дојдена/додадена во Setlled Cash и да можам со неа да направам нешто.
Сега вака Buying Power ми е еднаков со Setlled Cash и се чудам како би можел да ги користам паричките од Dividends?
Има ли некој марифет да се префрлат во Settled Cash па да се искористат за реинвест или whitedrawal ?
Благодарам.
Тоа е заработена дивиденда, а не исплатена. Таа ти се рачуна во вредност на портфолиото, а на извештај ти ја пишува како Dividend Accruals. Тек откако ќе дојде dividend pay date, тогаш ќе ти се претвори во пари и тој ден треба да го рачунаш при пријавување на данок како ден кога ти си ја добил дивидендата. Некои компании брзо исплаќаат после ex date, но најчесто дури следниот месец.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Не можам да видам точно каде гледаш, но штом тие е во dividends значи дека се се најдуваш помеѓу ex-date кога си се стекнал со право на дивиденда и pay date кога фактички ти е исплатена дивидендата.
Кога ќе се исплати дивидендата вообичаено ќе добиеш известување дека е исплатена сумата, средствата ќе ти се зголемат а dividends каде гледаш сега ќе ти се намали.
Ако напарвиш испис како activity statement во dividend accruals мислам дека има информација за pay date. Само сметај дека може да поминат и по 2-3 дена после pay date додека да легнат парите на сметка.


Бирај кој сакаш, само гледај да биде акумулационен т.е да не исплаќа дивидени. Продавање по две години за да немаш оданочување на капитална добивка.
Напраив activity statement и
1683031295375.png
Пеколно си бил во право.

Ти благодарам
Автоматски споено мислење:

Тоа е заработена дивиденда, а не исплатена. Таа ти се рачуна во вредност на портфолиото, а на извештај ти ја пишува како Dividend Accruals. Тек откако ќе дојде dividend pay date, тогаш ќе ти се претвори во пари и тој ден треба да го рачунаш при пријавување на данок како ден кога ти си ја добил дивидендата. Некои компании брзо исплаќаат после ex date, но најчесто дури следниот месец.
Благодарам , ептен благодарам!
Чоек учи додека е жив...

Позз
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Напраив activity statement и
1683031295375.png

Пеколно си бил во право.

Ти благодарам
Автоматски споено мислење: денес во 14:43
Благодарам , ептен благодарам!
Чоек учи додека е жив...

Позз
Ако може да прашам дали е дивиденда од ETF UCITS, домицилилен во Ирска? Ако е, дали може да провериш дали имаш witholding tax?
Денес во некој пост на reddit ми излезе дека наводно ако била дивиденда од Ирска кон ЕУ ентитет немало задржување на данок. Па можно било да се побара сметката да биде префрлена на ИБКР Унгарија т.е под ЕУ јуририсдикција наместо UK, како што верувам дека е кај сите нас, па исплатите на дивиденда да бидат бруто со обврска за данокот во МК.

Јас пред извесно време гледав опција за поднесување на сертификат за даночна резидентност во Ирска, кој генерално треба да се поднесе до регистрарот но со оглед на тоа дека акциите се на омнибус сметка не може да се поднесе директно, односно треба да се реши ситуацијата ако е можно со брокерот. Им пишав на ИБКР ама еве и по повеќе од месец дена немаам никаков одговор.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Ако може да прашам дали е дивиденда од ETF UCITS, домицилилен во Ирска? Ако е, дали може да провериш дали имаш witholding tax?
Денес во некој пост на reddit ми излезе дека наводно ако била дивиденда од Ирска кон ЕУ ентитет немало задржување на данок. Па можно било да се побара сметката да биде префрлена на ИБКР Унгарија т.е под ЕУ јуририсдикција наместо UK, како што верувам дека е кај сите нас, па исплатите на дивиденда да бидат бруто со обврска за данокот во МК.

Јас пред извесно време гледав опција за поднесување на сертификат за даночна резидентност во Ирска, кој генерално треба да се поднесе до регистрарот но со оглед на тоа дека акциите се на омнибус сметка не може да се поднесе директно, односно треба да се реши ситуацијата ако е можно со брокерот. Им пишав на ИБКР ама еве и по повеќе од месец дена немаам никаков одговор.
Добро утро.
Дивидендата не е од ETF, туку компанија од аутмотив индустрија, класичен old school стандард. За ова со ирскиот ЕТФ сум чул ама не пробав да копам понатаму. За ИБКР чинам дека многу не се замараат што треба да плаќаме 5 рала даноци. Јас барем за сега не гледам некој спас.
пс: Може треба да консултирам некој од пластичара, само можело/било 28 од 30. :)
поздрав
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Препорака за европски ETF што е во евра, што следи SP500, и не треба да се плаќа данок на капитална добивка (за да се избегне двојно оданочување)?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sxr8, VUAA....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
За точно 54 минути ќе заврши лимбото ака FOMC. Што очекувам?

-Последно зголемување на каматните стапки од 25 поени во овој циклус и најава од ФЕД за пауза за висина на федерал фунд рејт на пролонгиран период.

-Бидејќи пазарот е секогаш форвард лукинг, златото у пакет со целата берза би требало да одат у спајк.

Купив calls на АМЗН и GDX пред минута.
Автоматски споено мислење:


хмм..
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
За точно 54 минути ќе заврши лимбото ака FOMC. Што очекувам?

-Последно зголемување на каматните стапки од 25 поени во овој циклус и најава од ФЕД за пауза за висина на федерал фунд рејт на пролонгиран период.

-Бидејќи пазарот е секогаш форвард лукинг, златото у пакет со целата берза би требало да одат у спајк.

Купив calls на АМЗН и GDX пред минута.
Автоматски споено мислење:


хмм..
Се прашувам ова ќе влијае е ли (и како) на mse во Q2 па и Q3?
Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Опасен ден денес.
чекај го бе јаболко шлагот..
Автоматски споено мислење:

,,Apple reports ‘better than expected’ quarter driven by iPhone sales''

#Парастос за мечки :)

rocket-launch-getty-05.jpg
 
Последно уредено:

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Утрово го видов месажот од ИБКР.
Не ми е баш јасно што им значи internalization process. Има ли некој искуство, на кратко? Се чудам дали да opt in.... :confused:

1683267888780.png
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите
Сметав дека е корисно да се сподели, веројатно има доста кои и го знаат.
Имав некои позиции на XETRA и во activity statement репортот забележав дека позициите чии домицили се NLD дивидената е оданочена со 15% tax.
Оние чии домицили се Deutsch дивидендата ми е оданочена со 25% tax.
Сегашнава математика ми вели НЛД е у старт 10% подобра за инвест од Гер... гледано оверол инкаме.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Утрово го видов месажот од ИБКР.
Не ми е баш јасно што им значи internalization process. Има ли некој искуство, на кратко? Се чудам дали да opt in.... :confused:

1683267888780.png

Автоматски споено мислење: денес во 09:55
Здраво на сите
Сметав дека е корисно да се сподели, веројатно има доста кои и го знаат.
Имав некои позиции на XETRA и во activity statement репортот забележав дека позициите чии домицили се NLD дивидената е оданочена со 15% tax.
Оние чии домицили се Deutsch дивидендата ми е оданочена со 25% tax.
Сегашнава математика ми вели НЛД е у старт 10% подобра за инвест од Гер... гледано оверол инкаме.
Значи дека акциите за иста цена ќе се продаваат интерно во ИБКР. Ти продаваш акција по 100 УСД, на берза е 100 УСД и некој друг клиент на ИБКР сака да ја купи акцијата за 100 УСД значи дека ќе биде продадена на клиентот на ИБКР. Така акција не го менува сопственикот во регистрарот, (пошто сите акции се на име на ИБКР) и се заштедуваат давачки за трансфер и сл. Барем колку што разбрав така би требало да биде.

Ова НЛД е Холандија? Може да поднесеш барање на поврат на повеќе платен данок во Германија, ако е некоја поголема сума. Ќе го побарам линкот денес да го постирам.

Иначе може да размислуваш и за УК каде воошто нема задржан данок.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Значи дека акциите за иста цена ќе се продаваат интерно во ИБКР. Ти продаваш акција по 100 УСД, на берза е 100 УСД и некој друг клиент на ИБКР сака да ја купи акцијата за 100 УСД значи дека ќе биде продадена на клиентот на ИБКР. Така акција не го менува сопственикот во регистрарот, (пошто сите акции се на име на ИБКР) и се заштедуваат давачки за трансфер и сл. Барем колку што разбрав така би требало да биде.

Ова НЛД е Холандија? Може да поднесеш барање на поврат на повеќе платен данок во Германија, ако е некоја поголема сума. Ќе го побарам линкот денес да го постирам.

Иначе може да размислуваш и за УК каде воошто нема задржан данок.
Јас размислував за УК, меѓутоа ја земав во предвид и стабилноста на фунтата наспроти денарот, има голема флуктуација иде и до кај 5% пад/подем што може лесно да го изеде профитот.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Значи дека акциите за иста цена ќе се продаваат интерно во ИБКР. Ти продаваш акција по 100 УСД, на берза е 100 УСД и некој друг клиент на ИБКР сака да ја купи акцијата за 100 УСД значи дека ќе биде продадена на клиентот на ИБКР. Така акција не го менува сопственикот во регистрарот, (пошто сите акции се на име на ИБКР) и се заштедуваат давачки за трансфер и сл. Барем колку што разбрав така би требало да биде.
Акциите не се на име на ИБКР, затоа и добиваш покани за собранија и за гласање. ИБКР е брокерот што е посредник. Ова со интернализацијата им е само полесно за порамнување clearing после тргувања.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Акциите не се на име на ИБКР, затоа и добиваш покани за собранија и за гласање. ИБКР е брокерот што е посредник. Ова со интернализацијата им е само полесно за порамнување clearing после тргувања.
За ова сум 100% сигурен дека акциите во регистрари како Computershare, што се пандан на нашиот Централен депозитар, не се на твое име туку на име на ИБКР. ИБКР е legal owner а ти си beneficiary owner или nominee.
Јас ги имав контактирано да добијам идентификациски број на акционер и да поднесам документи за намален/изземен данок по основ на договор за двојно оданочување но ИБКР не го обезбедува бидејќи сите акции се на нивно име. Така ми соопштија од customer care на ИБКР.
Ако контактираш некој од регистрарите и ИБКР мислам и дека самиот ќе се увериш. Иначе сите брокери функционираат на тој пристап. Дури и Комерцијална банка функционирала на истиот принцип.
А она што добиваш покани за собранија и слично се proxy. Екстремно ретки случаите кога компанија може да побара да се контактираат фактичките акционери.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
META_2023-05-05_17-38-49.png

VCP или Volatility contraction pattern е студија на Минервини која ја користам за препознавање на потенцијални blast-off спајкови. Кај МЕТА може да се види ин виво егземплар. Следиме гап спајк во нагорен тренд кој се консолидира и преку падот на волјумот можеме да видиме дека полека се трошат продавачите. Штом овие шо купиле на тој гап спајк ќе дојдат на брејкивен и ќе продадат заедно со овие на ,,ботомот'' шо купиле и шо ќе се кешираат, ќе се намали понудата. После само мал наплив на купувачки волјум ја крева акцијата 5, 10 или повеќе % во краток рок. Следете како акцијата ќе го преслика истиот move како во февруари -март годинава.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom