Тргување со валути-FOREX

FOREX-Macedonia

FOREX trader
Член од
9 февруари 2009
Мислења
131
Поени од реакции
10
Дали е можно да се тргува со валути од Македонија, дали македонските граѓани може да отворат сметки во странски брокерски куќи forex.com на пример и да тргуват со валути и дали и колку е данокот што треба да се плати на евентуалната добивка (знам дека данокот на капиталната добивка е ослободен на некое време ).
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Дали е можно да се тргува со валути од Македонија, дали македонските граѓани може да отворат сметки во странски брокерски куќи forex.com на пример и да тргуват со валути и дали и колку е данокот што треба да се плати на евентуалната добивка (знам дека данокот на капиталната добивка е ослободен на некое време ).
Тешка работа,оти досега веќе ќе имаше многу повеќе милионери во земјава.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Дали е можно да се тргува со валути од Македонија, дали македонските граѓани може да отворат сметки во странски брокерски куќи forex.com на пример и да тргуват со валути и дали и колку е данокот што треба да се плати на евентуалната добивка (знам дека данокот на капиталната добивка е ослободен на некое време ).
lesna rabota za danokot...dali mozes voopsto tie " zarabotenite" pari da gi transveriras vo kesovina????...mislam deka e sepak samo ednonasocno dvizenjeto: od tvojata smetka kon niv, a se drugo e virtuelno..:)

...probaj REALNO so REALNI pari...pa kazi kolku si zarabotil..:)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
lesna rabota za danokot...dali mozes voopsto tie " zarabotenite" pari da gi transveriras vo kesovina????...mislam deka e sepak samo ednonasocno dvizenjeto: od tvojata smetka kon niv, a se drugo e virtuelno..:)

...probaj REALNO so REALNI pari...pa kazi kolku si zarabotil..:)
Moze so sigurnost kolegata e zarazen so toa , go gledam dremi po cel den na yahoo finance ,samo kako sto toj mi kazuvase za da napravis pari na Forex treba i da imas pari (skoro kako i vo sekoj biznis) odnosno ako ne se pokrijas ili osiguras moze mnogu brzo da izgoris.
Kako i da e ne sum mnogu zapoznat i ne mi se igra komar na internet ama so sigurnost znam deka mozes da gi kesiras vo realna valuta.

P.S Ne znam za Makedonija kako funkcionira
 

FOREX-Macedonia

FOREX trader
Член од
9 февруари 2009
Мислења
131
Поени од реакции
10
Да точно е дека ако немаш капитал зад тебе ке изгориш, зависи од сметката, имаш стандард, мини и микро, за стандард ти треба најмалку 50 000 за мини 10 000 а за микро 1000 ако си дисциплиниран и ако во трансакција не влегуваш со ризик поголем од 1.5% на долг рок ќе си успешен, мене ме интересираше за данокот овде во САД е 23% на добивката а имам слушнато дека у МКД данок на капитална добивка нема...е дали е тоа точно и исто слушнав дека на македонските граѓани не им е дозволено со закон да имат неграѓански сметки во странски банки(е па тогаш какви сметки се тие што нашите политичари ги имат во странските банки)...тоа ми е прашањето.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Moze so sigurnost kolegata e zarazen so toa , go gledam dremi po cel den na yahoo finance ,samo kako sto toj mi kazuvase za da napravis pari na Forex treba i da imas pari (skoro kako i vo sekoj biznis) odnosno ako ne se pokrijas ili osiguras moze mnogu brzo da izgoris.
Kako i da e ne sum mnogu zapoznat i ne mi se igra komar na internet ama so sigurnost znam deka mozes da gi kesiras vo realna valuta.

P.S Ne znam za Makedonija kako funkcionira
tesko deka kesiral nekoj nesto vo realna suma , no nejse...i kazi mu na drugarot da ne gubi vreme sedejki na monitor....imam eftino sovtverce koe sigurno pravi dobivka....samo kako robot :)................................. ama parite zaraboteni...kako da si gi zemime????
Да точно е дека ако немаш капитал зад тебе ке изгориш, зависи од сметката, имаш стандард, мини и микро, за стандард ти треба најмалку 50 000 за мини 10 000 а за микро 1000 ако си дисциплиниран и ако во трансакција не влегуваш со ризик поголем од 1.5% на долг рок ќе си успешен, мене ме интересираше за данокот овде во САД е 23% на добивката а имам слушнато дека у МКД данок на капитална добивка нема...е дали е тоа точно и исто слушнав дека на македонските граѓани не им е дозволено со закон да имат неграѓански сметки во странски банки(е па тогаш какви сметки се тие што нашите политичари ги имат во странските банки)...тоа ми е прашањето.
politicarite imaat TVRDA VALUTA vo race...niv im e lesno..ne si igraat igracki so nekakvi FOREX-i.
Mislam deka na FOREX-ot ako ne si od gazdite negovi...imas samo virtuelna para... :) kako onie ludaci koi kupuvaat loz ili se kladat...pa za nekoe kuso vreme si kupuvaat UBAVO cuvstvo deka se BOGATI...:)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
tesko deka kesiral nekoj nesto vo realna suma , no nejse...i kazi mu na drugarot da ne gubi vreme sedejki na monitor....imam eftino sovtverce koe sigurno pravi dobivka....samo kako robot :)................................. ama parite zaraboteni...kako da si gi zemime????
Haha concrete ,sega ako gledame na toj nacin rizikot ti e ist kako da si posol na vikend vo Vegas nadevaki se na dobivka ,vazno znam deka mozes da si povleces kesarica normalno na kartica..............

Ne znam rekov i sam ,Voopsto ne me interesira on-line trguvanje

Aj sea ke bidam cinik kako tebe i ke te opitam zosto go prodavas softverceto ako sigurno pravi dobivka.

Pozdrav
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Haha concrete ,sega ako gledame na toj nacin rizikot ti e ist kako da si posol na vikend vo Vegas nadevaki se na dobivka ,vazno znam deka mozes da si povleces kesarica normalno na kartica..............

Ne znam rekov i sam ,Voopsto ne me interesira on-line trguvanje

Aj sea ke bidam cinik kako tebe i ke te opitam zosto go prodavas softverceto ako sigurno pravi dobivka.

Pozdrav
prvo zatoa sto parite od takvata prodazba se REALNI, a onie koi NAVISTINA USPESNO gi pravi na FOREX se nedostapni...duri i na kartica, barem mene ne mi uspealo da gi zemam... :)...vtoro zato sto sum negde pod toa cinizmot...filantrop i sakam lugeto...da se cuvstvuvaat srekni ...barem virtuelno... :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
prvo zatoa sto parite od takvata prodazba se REALNI, a onie koi NAVISTINA USPESNO gi pravi na FOREX se nedostapni...duri i na kartica, barem mene ne mi uspealo da gi zemam... :)...vtoro zato sto sum negde pod toa cinizmot...filantrop i sakam lugeto...da se cuvstvuvaat srekni ...barem virtuelno... :)
Cekaj sega jas rekov i sam deka ne znam premnogu ,medzutoa ti mi izgledas kako zapoznat.

Sega ako te razbrav dobro na Forex igras so realni pari, i sega imas da receme nekoja golema dobivka za kratko vreme ima nekoj limit do kolku mozes da podignes ili pak ne ti prefrlaat na kartica voopsto(sepak ova ne mi e za veruvanje).Te molam razjasni malku

I navistina za softver me iznenadi jas si rekov drapas kako i obicno sega vaka mi stanuvas poluseriozen,kakov softver imas ?Kolku sto znam na Forex trguvas so valuti, ne veruvam deka nekoj moze da go kontrolira toa so sigurnost ,se soglasuvam so nekakvi analizi moze da pretpostavi nesto ama so 100 % sigurnost posebno softverski me zacuduva.
 

FOREX-Macedonia

FOREX trader
Член од
9 февруари 2009
Мислења
131
Поени од реакции
10
Имаш регулирани и нерегулирани брокери, американските и британските скоро сите им се регулирани NFA регулирани, ниеден од овие брокери нема да ризикува да ја изгуби лиценцата како и репутацијата на добар брокер за некое повлекување на пари. Јас имам направено повеке повлекувања на пари и им треба не повеке од 2-3 дена за да легнат на сметка. Мене ме интересира само тоа дали Македонците може да имат сметки во странски банки, некаде ми рекоа дека со закон не смееме.
Ако некој сака да научи малку од малку за форех тргување може основата да ја добие од www.babypips.com
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Имаш регулирани и нерегулирани брокери, американските и британските скоро сите им се регулирани NFA регулирани, ниеден од овие брокери нема да ризикува да ја изгуби лиценцата како и репутацијата на добар брокер за некое повлекување на пари. Јас имам направено повеке повлекувања на пари и им треба не повеке од 2-3 дена за да легнат на сметка. Мене ме интересира само тоа дали Македонците може да имат сметки во странски банки, некаде ми рекоа дека со закон не смееме.
Ако некој сака да научи малку од малку за форех тргување може основата да ја добие од www.babypips.com
Не смееш да имаш сметка во странска банка. Меѓутоа зосто не пробаш преку некоја наша банка да пробаш да отвориш? Или сигурно некоја од нашиве банки е поврзана со некоја странска па така може да пробаш!! Ама веројатно парите за кои што збориш се мали па не им се исплати.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
prvo zatoa sto parite od takvata prodazba se REALNI, a onie koi NAVISTINA USPESNO gi pravi na FOREX se nedostapni...duri i na kartica, barem mene ne mi uspealo da gi zemam... :)...vtoro zato sto sum negde pod toa cinizmot...filantrop i sakam lugeto...da se cuvstvuvaat srekni ...barem virtuelno... :)
Еј конкрит.. Јас имам извадено пари од marketvia.com на e-gold.com, а од еголд има повлечено чек. Се помачив со теткиве наши банкарски малце ама на крајот го разменив :pos2:


Работата е што на форекс обично ливерџно се тргува.. 1 према 100, 1 према 1000 ливериџ и сл. Ливерџното тргување јас како што го сваќам ако малце не можиш да ги контролираш емоциите е 100% коцнка.

И на крајот мислам дека најуспешно се тргува ако имаш статистички вештини (Да ги обработуваш добро графиконите), и ако имаш добра способност за перцепција (да ги сеќаваш брзо шемите на движење)
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
a moze nekoj da kaze vo sto e problemot da ne mozes da si gi zemes parite ako si gi zarabotil ?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
и заборавив да споменам.. зошто би ти требало сметка во странска банка ?
Има брокери на итнернет кај што можиш да вршиш уплати и исплати со кредита и со наша сметка.. така да .. не се замарајте многу.. вадење на пари од странство е лесно..посебно ако одиш на варијатна со посредници за плаќање преку интернет..
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
И јас некаде слушнав дека тргувањето со валути од Македонија е забрането со закон, како и тргувањето со CFD`s, WTI (crude) и BRENT OIL. Добро би било некој кој се разбира од нашите закони да го појасни малку оваа на темава. А за депозирање и повлекување пари не би требало да е проблем оти немаш сметка во банка туку сметка кај брокерот каде тргуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom