Тргување со валути-FOREX

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Народна Банка на пример. Народна банка на РМ има пристап и прават мониторинг на апсолутно сите трансакции што се прават од и во МК, и ако забележат дека ти стигнале малку поголема сума на пари (2000+ еур, груб пример) одма ќе ги ококорат очињата и ќе прашуваат од каде ти се и дали си платил данок за нив. А за помали суми знам дека не се замара скоро никој, мада ако те дознаат и за 100 евра има на глава да ти се качат, знаеш кај нас мора се по закон да е :)



Тоа е, сурова реалност, али верувај секаде во светот е така, некаде е подобро некаде е полошо. Едино нешто што не ми се допаѓа кај нас што се кочат многу смешни работи (на пример forex-от, нема саглам интернет наплаќање и сл.)

Stefus Corp. Фала за инфото, ќе го прелистам кога ќе имам повеќе време. Абе и да не е легално ќе најдам јас чаре некое кога ќе дојде време :)
Од легален аспект не е дозволено LetMeSea инаку не е само проблем данокот туку има и парични казни. Но во реалноста не сум чул некого да казнат и да има проблеми со УЈП барем не за сумите со кој тргува обичен граѓанин.
Инаку најголем проблем не е УЈП туку самите он-лајн брокери прво имаат многу скриени финти како да соберат пари второ дел од нив се и не баш од доверба и трето И НАЈВАЖНО самиот модел и начин на тргување кој го промовираат е крајно несоодветен за посериозни инвеститори да не речам промовираат коцкарски начин на тргување. Најголем дел од клиентите воопшто не ни разбираат како функцинира тргувањето а уште помалку имаат идеја за функционирањето на самиот пазар. И резултатите во најголем дел се очекувани. Лично не би советувал некој да тргува на овие брокери посебно не average joe со 1-2000 евра. Но и има и многу други поглупави начини да се коцка човек вака барем има шанса да научи и нешто малку економија што е корисно ако знеа на паметен начин може да го искористи тоа...Како и да е кој што сака и може треба да проба...а никад не се знае со малку среќа и многу дисциплина и работа и соодветен ментален склоп (целосена контрола на емоции) може и да успее.
 
П

Пепси_

Гостин
Вака не се разбирам многу од ова,може не е и за во ова тема но би сакал да прашам нешто.

Имам околу 70-100 акции од голема фирма, не сум запознаен воопшто што можам да правам со нив,и дали воопшто можам да "работам" со нив и да ги пуштам на берза некаде,да се работи со нив,да се направи некоја пара и тн.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
18
Поени од реакции
15
Вака не се разбирам многу од ова,може не е и за во ова тема но би сакал да прашам нешто.

Имам околу 70-100 акции од голема фирма, не сум запознаен воопшто што можам да правам со нив,и дали воопшто можам да "работам" со нив и да ги пуштам на берза некаде,да се работи со нив,да се направи некоја пара и тн.
Ако имаш акции од некоја наша компанија најдобро е да исконтактираш наши брокерски куќи и да се распрашаш како одат работите .
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
5
Има ли некој македонски сајт или форум,фб, каде што е активна темава за форекс и трговци од Македонија, па да се размени искуство и мислење , или сите сме по странски форуми?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Има ли некој македонски сајт или форум,фб, каде што е активна темава за форекс и трговци од Македонија, па да се размени искуство и мислење , или сите сме по странски форуми?
Колку што знам оваа е најактивна Македонска тема...пиши нешто и отвори муабет може нешто ќе ти реплицираме :)
 
Член од
25 март 2013
Мислења
18
Поени од реакции
15
Има ли некој македонски сајт или форум,фб, каде што е активна темава за форекс и трговци од Македонија, па да се размени искуство и мислење , или сите сме по странски форуми?
Јас кога пребарував на Google овој форум беше прв во резултатите, уствари немаше друг релевантен резулат со пребарување "форекс Македонија", така да тука е најголемата дискусија во МК за форекс :) А и мислам дека нема многу луѓе кај нас што тргуваат активно и професионално, така да обука и искуства ќе прибираш по странски форуми.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
5
Да , и јас само овде гледам поактивна тема во врска со форекс, ок колку сме , толку сме ;)
-
Инаку тргувам некои 6-7 месеци поактивно. Повеќе ми се допаѓа скалпирање и на тоа сум фокусиран. помалку пипови појака лотажа. накратко тоа.
--- надополнето: 4 април 2013 во 15:53 ---
Еве налетав на оваа промоција , па сега колку го исплакаат профитот незнам, бидејки и јас сега отворив сметка. ќе видиме. во секој случај не е лоша промоција.

http://promotions.greenvaultfx.com/wdyt/we-deposit-you-trade.php
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Да , и јас само овде гледам поактивна тема во врска со форекс, ок колку сме , толку сме ;)
-
Инаку тргувам некои 6-7 месеци поактивно. Повеќе ми се допаѓа скалпирање и на тоа сум фокусиран. помалку пипови појака лотажа. накратко тоа.
--- надополнето: 4 април 2013 во 15:53 ---
Еве налетав на оваа промоција , па сега колку го исплакаат профитот незнам, бидејки и јас сега отворив сметка. ќе видиме. во секој случај не е лоша промоција.

http://promotions.greenvaultfx.com/wdyt/we-deposit-you-trade.php
Како стигна до промоцијава, на нивната главна страна http://www.greenvaultfx.com/ неможам да ја најдам?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Да , и јас само овде гледам поактивна тема во врска со форекс, ок колку сме , толку сме ;)
-
Инаку тргувам некои 6-7 месеци поактивно. Повеќе ми се допаѓа скалпирање и на тоа сум фокусиран. помалку пипови појака лотажа. накратко тоа.
--- надополнето: 4 април 2013 во 15:53 ---
Еве налетав на оваа промоција , па сега колку го исплакаат профитот незнам, бидејки и јас сега отворив сметка. ќе видиме. во секој случај не е лоша промоција.

http://promotions.greenvaultfx.com/wdyt/we-deposit-you-trade.php
Ке може некој да потврди за сајтот? Ми изгледа премногу добро за да биде вистинитo :D
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
5
Како стигна до промоцијава, на нивната главна страна http://www.greenvaultfx.com/ неможам да ја најдам?
I jas ja pobarav na nivniot sajt , ama ne ja vidov. Mi ja pratija i mene , na toj nacin dojdov do ovaa promocija. Im prativ mail vcera ,pa da vidime sto ke odgovorat.
--- надополнето: 5 април 2013 во 12:50 ---
Abe i jas gledav, ama slabo informacii se naogjaat od tipot "review", mislenja na korisnici, isplata na prihod.. ne znam kolku e sigurno.. dobar sajt so mozam da vi go preporacam i koj e ocenet so visoka ocenka e http://www.dfmarkets.co.uk/
A vo vrska so ovaj greenvaultfx neka kazi @Warrior09.. Negovoto iskustvo do sega
Nemam nikakvo iskustvo so greenvaultfx , i jas se registrirav pred 2 dena. ke se potrudam da napravam profit pa ke vidime dali i kade ke isplatat, pa ke ve informiram. Inaku momentalno jas sum na hotforex.com , za niv mozam da kazam deka se ok zasega.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Да , и јас само овде гледам поактивна тема во врска со форекс, ок колку сме , толку сме ;)
-
Инаку тргувам некои 6-7 месеци поактивно. Повеќе ми се допаѓа скалпирање и на тоа сум фокусиран. помалку пипови појака лотажа. накратко тоа.
--- надополнето: 4 април 2013 во 15:53 ---
Еве налетав на оваа промоција , па сега колку го исплакаат профитот незнам, бидејки и јас сега отворив сметка. ќе видиме. во секој случај не е лоша промоција.

http://promotions.greenvaultfx.com/wdyt/we-deposit-you-trade.php
Јас тргував на форекс 2006-2010 после се откажав и се префлив на ETF...што во основа е исто тоа се фондови кој тргуваат форекс а ти им ги купуваш акциите поедноставно ми е од технички аспект финиот брокер не ми проджуваше Форекс а имаше одлични услови па го откажав директното форекс тргување. А овие денешни брокери на нет се катастрофа (горат со провизии и скриени трошоци а има и чисти превари) барем за начинот на кој јас тргувам без левериџ и воглавно фундаментлано ич не ги бива...ептен „старовремски“ ама тоа е...години се :). За скалпинг и остали форми на дејтрејдинг неможам многу да кажам...не е тоа во мое поле.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
207
Поени од реакции
62
Јас тргував на форекс 2006-2010 после се откажав и се префлив на ETF...што во основа е исто тоа се фондови кој тргуваат форекс а ти им ги купуваш акциите поедноставно ми е од технички аспект финиот брокер не ми проджуваше Форекс а имаше одлични услови па го откажав директното форекс тргување. А овие денешни брокери на нет се катастрофа (горат со провизии и скриени трошоци а има и чисти превари) барем за начинот на кој јас тргувам без левериџ и воглавно фундаментлано ич не ги бива...ептен „старовремски“ ама тоа е...години се :). За скалпинг и остали форми на дејтрејдинг неможам многу да кажам...не е тоа во мое поле.
I kako odi?:) To so trejduvas, preporacano od broker ti e ili po sopstveno ubeduvanje? So akcii imas trguvano?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
I kako odi?:) To so trejduvas, preporacano od broker ti e ili po sopstveno ubeduvanje? So akcii imas trguvano?
Dobro odi...popoleka ama sigurno. Ne koristam advisor barem ne platen. Recisi se...raboti trguvam stoki akcii nedviznosti i valuti...inaku najomileni mi se metali i rudnici pa i "klasicni" akcii od SAD i Evropa...
 
Член од
11 април 2013
Мислења
65
Поени од реакции
39
Вака не се разбирам многу од ова,може не е и за во ова тема но би сакал да прашам нешто.

Имам околу 70-100 акции од голема фирма, не сум запознаен воопшто што можам да правам со нив,и дали воопшто можам да "работам" со нив и да ги пуштам на берза некаде,да се работи со нив,да се направи некоја пара и тн.
stom veke imas akcii sigurno znaes sto treba da se pravi ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom