Трансформација на Света Софија во џамија

Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.461
Поени од реакции
2.478
А бугариве и грциве и србите не го прават тоа?
Бугарски споменик во дојран. Тие византиски цркви што берик ги спомна.+
Се што е грчко и бугарско не може да биде мое! Така зајко потпиша тапија. Така се договори историска комисија.
Делење и заедничко нема. Нема "сите" нас.
Сите е концепт на сорос што сака западната цивилизација да ја претвори во еднолична орда.
Не има ние, безимениот народ без потекло, и ги има бугарите и грците со богатата историја.
Како што секогаш викам, се се сведува на 1 и 0. Нема компромиси.
Искрено незнам дали тролаш или си сериозен , ако си сериозен ми е многу жал.Ајде да почнеме како прво политичарите ни се ни пак биле некогаш валидни извори за учење историја , што кажал Зајко Грујо Борисов и Мицотакис е тотално небитно освем ако не се бот од баграта на "Macedonia is Greek" , "Slavomacedonians" или "Македонците се потомци на Александар". Доколку Македонија може да се фали за некое историско наследство тоа е Византиското и Римското(Исто е) огромен број на цркви , уметност и градби има во државава тоа што овде властва ги запоставила тоа е друга работа.Еве ти еден мал пример , незнам дали знаеш за црквава и за нејзините фрески кои што имаат хуманистички и ренесанси атрибути 200 години пред ренесанса.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Church_of_Saint_Panteleimon,_Gorno_Nerezi , случајно или неслучајно истата тема на фреската ја има цртано и Ѓото таткото на ренесансата.Византија не е еднакво на Грција , никогаш не била (Барем не до четвртата крстоносна војна) имаш династии од различни етникуми што после се тие биле , како што самите се декларирале Римјани.
Византија ти е продолжеток на Римската Империја , ништо друго , гледаш дека и во 11 и 10век имале римска свест.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Искрено незнам дали тролаш или си сериозен , ако си сериозен ми е многу жал.Ајде да почнеме како прво политичарите ни се ни пак биле некогаш валидни извори за учење историја , што кажал Зајко Грујо Борисов и Мицотакис е тотално небитно освем ако не се бот од баграта на "Macedonia is Greek" , "Slavomacedonians" или "Македонците се потомци на Александар". Доколку Македонија може да се фали за некое историско наследство тоа е Византиското и Римското(Исто е) огромен број на цркви , уметност и градби има во државава тоа што овде властва ги запоставила тоа е друга работа.Еве ти еден мал пример , незнам дали знаеш за црквава и за нејзините фрески кои што имаат хуманистички и ренесанси атрибути 200 години пред ренесанса.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Church_of_Saint_Panteleimon,_Gorno_Nerezi , случајно или неслучајно истата тема на фреската ја има цртано и Ѓото таткото на ренесансата.Византија не е еднакво на Грција , никогаш не била (Барем не до четвртата крстоносна војна) имаш династии од различни етникуми што после се тие биле , како што самите се декларирале Римјани.
Византија ти е продолжеток на Римската Империја , ништо друго , гледаш дека и во 11 и 10век имале римска свест.
Ама едноставно не ми е гајле. Се додека просечниот граѓанин се вади на "збореле грчки", се додека пишува и го препознааваат за грчки, има да се фали. Апсолутно едниствено задоволство ми прави кога тој циницизам и лицемерие го немаат. Таа гордост нивна да им бледее пред очи.
Се додека има и тронка бугарство во некој артефакт, исто.
Разликата измеѓу турција и овие двете е како смрта или ракот. Соседите ни се рак, и намерааваат да не мучат до последен момент. А смртта е неизбежна. Ја сум тип што има да го откорне заболениот орган , макар и да свирнам куршум во мозокот, за тие неколку секунди слобода од ракот.
Проблемот, наш, е не тоа што имаме предавници и алчници, туку што ни фали инает.
Се додека немате инает, се додека сте емоционално поврзани со тоа бугарските и грчките натписи и икони во црквите, ќе бидете инфериорни, и ќе виткате кичма/
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.461
Поени од реакции
2.478
The church was constructed in 1164 as a foundation of Alexios Angelos, a son of Constantine Angelos.
И после Македонија не била грчка...
Византија не е еднакво на Грција , никогаш не била (Барем не до четвртата крстоносна војна) имаш династии од различни етникуми што после се тие биле , како што самите се декларирале Римјани.
Византија ти е продолжеток на Римската Империја , ништо друго , гледаш дека и во 11 и 10век имале римска свест.
Можеше да го прочиташ постот.Пред да правиш cherry picking.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Можеше да го прочиташ постот.Пред да правиш cherry picking.
Брат, не праам чери пикинг. Твојот пост не го ни прочитав, и пак нема да го прочитам тоа што си го цитирал, затоа што ќе прочитам твое испреплетено мислење од наша историја што си читал, односно ќе прочитам невистини. Фино лепо си го отворив линкот и си го прочитав, црква во „Македонија“ ја израдил грк у 1100 година, хаха.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.461
Поени од реакции
2.478
Брат, не праам чери пикинг. Твојот пост не го ни прочитав, и пак нема да го прочитам тоа што си го цитирал, затоа што ќе прочитам твое испреплетено мислење од наша историја што си читал, односно ќе прочитам невистини. Фино лепо си го отворив линкот и си го прочитав, црква во „Македонија“ ја израдил грк у 1100 година, хаха.
Да де и ова е манастир во Грција кој го изградил Ерменец https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hosios_Loukas , загреота.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Читај токмак неписмен, за византиското наследство и Македонија.

Rebecca West
, Black Lamb and Grey Falcon


I was extremely frightened as we stood there, for I thought it possible that a number of people, packed together and constantly stirring in their discomfort and all holding lighted tapers, might set themselves on fire. But I forgot my alarm, because I was standing opposite a peasant woman sitting on a window ledge who was the very essence of Macedonia, who was exactly what I had come back to see. She was the age that all Macedonian women seem to become as soon as they cease to be girls: a weather-beaten fifty. There was a dark cloth about her hair and shoulders, and in its folds, and in her noble bones and pain-grooved flesh, she was like many Byzantine Madonnas to be seen in frescoes and mosaics. In her rough hand she mothered her taper, looking down on its flame as if it were a young living thing; and on the sleeve of her russet sheepskin jacket there showed an embroidery of stylized red and black trees which derived recognizably from a pattern designed for elegant Persian women two thousand years before. There was the miracle of Macedonia, made visible before our eyes.
This woman had suffered more than most other human beings, she and her forebears. A competent observer of this countryside has said that every single person born in it before the Great War (and quite a number who were born after it) has faced the prospect of violent death at least once in his or her life. She had been born during the calamitous end of Turkish maladministration, with its cycles of insurrection and massacre, and its social chaos. If her own village had not been murdered, she had certainly heard of many that had, and had never had any guarantee that hers would not some day share the same fate. Then, in her maturity, had come the Balkan wars and the Great War, with a cholera and typhus epidemic in between. Later had come I.M.R.O.; and there was always extreme poverty. She had had far less of anything, of personal possessions, of security, of care in childbirth, than any Western woman can imagine. But she had two possessions which any Western woman might envy. She had strength, the terrible stony strength of Macedonia; she was begotten and born of stocks who could mock all bullets save those which went through the heart, who could outlive the winters when they were driven into the mountains, who could survive malaria and plague, who could reach old age on a diet of bread and paprika. And cupped in her destitution as in the hollow of a boulder there are the last drops of the Byzantine tradition.
With our minds we all know what Byzantium was. We are aware that the Easter continuance of the Roman Empire was a supremely beautiful civilization. It was imperfect because it was almost totally ignorant of economics, and the people were distraught with hungry discontents which they could not name. We know that by the Golden Horn the waning empire developed a court ceremonial, which the earlier emperors had borrowed from Asia, until it made all those who watched it wise about the symbols of spiritual things that can be expressed by sight and sound. The Church itself learned from its partner the State, and raised the Mass to a supreme masterpiece of communal art; and the people, saturated with ritual impressions of the idea of God and of the Emperor, who was by theory the Viceroy of God, produced an art that is unique in its nobility, that in its architecture and painting and mosaics and metal-work and textiles found a calligraphy for the expression of man's graver experiences which makes all other arts seem a little naive or gross. We know that these achievements were not technical tricks but were signs of a real spiritual process, for the Byzantines were able to live in dignity and decency for four centuries in the knowledge that they were doomed, that one day they would be destroyed root and branch by the merciless Turks. They were not merely stoical in that shadow; they continued to live in the fullness of life, to create, even, in the very last phase of their doom, to the point of pushing out the shoots of a new school of painting.
All this we know with our minds, and with our minds only. But this woman knew it with all her being, because she knew nothing else. It was the medium in which she existed. Turkish misrule had deprived her of all benefit from Western culture; all she had had to feed on was the sweetness spilled from the overturned cup of Constantinople. Therefore she was Byzantine in all her ways, and in her substance. When she took up her needle it instinctively pricked the linen in Byzantine designs, and she had the Byzantine idea that one must decorate, always decorate, richly decorate. As she sat there she was stiff, it might almost be said carpeted, in the work of her own hands. The stiffness was not an accidental effect of her materials, it was a symbol of her beliefs about society. She believed that people who are to be respected practise a more stately bearing than those who are of no account; her own back was straight, she did not smile too easily. Therefore she found nothing tedious in the ritual of her Church. She could have sat for long hours as she was then, nursing her taper in quiet contentment, watching grave and slow-moving priests evoke the idea of magnificence, and induce the mood of adoration which is due to the supremely magnificent. She was not gaping at a peepshow, she was not merely passing the time. She was possessed by the same passion that had often astounded the relief workers who came here at the beginning of the century to fight the famine that always followed the suppression of the Christian revolts. Again and again, in villages which had fallen under Turkish disfavour and were therefore subject without cease to murder and arson and pillage, they urged inhabitants to emigrate to Serbia and Bulgaria; and the peasants always answered that that might be the wisest course, but that they could not desert their churches. This was not superstition. Before the altars, the offshoot of Byzantinism had passed the same test as its parent; it had prevented doom from becoming degradation. This woman's face was unresentful, exalted, sensitive to her sorrows yet preoccupied by that which she perceived to be more important, magnificence and its adoration.
браво,капа доле!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Источното Римско Царство опстојувало речиси милениум подолго од Западното. Владетелите, како и оние пописмените што ја населувале оваа империја никогаш не се нарекувале Византијци, туку Ромејци (Рим), оттаму и потурчените изрази Рум, Румелија. Терминот Византија во сите варијанти е измислен од подоцнежните историчари, врз основа на Бизант, грчка колонија врз чии темели е изграден Константинопол, т.е. Цариград, односно Истанбул. До 7 век латинскиот е службен јазик, но подоцна тој е заменет од источномедитеранската лингва франка, средновековниот грчки јазик и писмо.
Византиската империја е конгломерат од повеќе народи кои коегзистирале низ вековите создавајќи автентична култура. Се изредиле владетели и династии од повеќе краишта на империјата. Константин, оној првиот, е роден во Наисус (Ниш), Јустин во Бадеријана (кај с. Бадер, Скопско), Јустинијан во Таурисиум (најверојатно кај денешен Таор, пак кај Скопје) итн. Не биле Словени, но не биле ни Хелени. Биле Римјани односно Ромеи.
Глупо е некој денес да инсистира на каков било монопол врз византиското историско, културно и друго наследство.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.150
Поени од реакции
25.592
Ама едноставно не ми е гајле. Се додека просечниот граѓанин се вади на "збореле грчки", се додека пишува и го препознааваат за грчки, има да се фали. Апсолутно едниствено задоволство ми прави кога тој циницизам и лицемерие го немаат. Таа гордост нивна да им бледее пред очи.
Се додека има и тронка бугарство во некој артефакт, исто.
Разликата измеѓу турција и овие двете е како смрта или ракот. Соседите ни се рак, и намерааваат да не мучат до последен момент. А смртта е неизбежна. Ја сум тип што има да го откорне заболениот орган , макар и да свирнам куршум во мозокот, за тие неколку секунди слобода од ракот.
Проблемот, наш, е не тоа што имаме предавници и алчници, туку што ни фали инает.
Се додека немате инает, се додека сте емоционално поврзани со тоа бугарските и грчките натписи и икони во црквите, ќе бидете инфериорни, и ќе виткате кичма/
Бугарите и за тебе викаат дека си нивен. Си размислил да го решиш тој проблем?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Најголемата глупост што досега ја направил Ердо... А листата на глупости е огромна.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.484
Не си прајте бајрам со памет, апсолутно се е подобро отколку живеење под ислам. Таа фирмата Тика на онаа булана грозна на Ердоган е задолжена за 90% од неоисламските зданија во Македонија, активно финансираат разноразни шиптaрски здруженија, Беса е нивна партија и големи суми инвестираат во политичкото влијание во Македонија преку карта ислам. Али еј, не е битно што позадински сакаат да те истребат и да доминираат шиптaрите оти можат по исламска доктрина полесно да владеат (кој не учел историја), битно е што за инат на грците Ердоган рекол дека за него ние вечно ќе бидеме Македонија. Не е битно што сите историски филмови им се како они се ослободители на исламските верници, а комитите биле арамии, па онаа серијана Збогум Румелија масовно беше тука прикажувана, на еден да му текнеше да рече дека е исламска и историска пропаганда и искривување на вистината. Да прикажам јас една антимуслиманска серија во Турција да видиме како ќе поминам. Ама да, признавам, кога ќе одиш во Анталија и ќе кажеш од Македонија сум, ееееј те гледаат како цар, тука попусти ти даваат, јагниња печени те частат, баклави ти месат. Тоа е најбитното, а тоа што членови од тие ТИКА здруженијата ќе ја малтретираат ќерка ти и кога ќе се спортиставиш ќе те убодат на лице место, тоа се само изолирани случаеви. Ако си обезбедил станче во Капиштец, Водњанска или живееш во Моноспитово, немај гајле, не доаѓа тоа до тебе.

Освен ако не си следбеник на педофилскиот малоумник од 7 век, не постои апсолутно никакво оправдување да си за Ердоган. Доволно е само 15 минути да погледнете на интернет што се случува со малцинства во доминантно муслимански средини, биле тоа христијани, атеисти, хиндуси, будисти, хевиметалци. Јас лично во моментов сум про групана составена од Саудиска Арабија, Емиратите, Египет, Бахреин против онаа на Турција и Катар за прашањата на Либија, Египет, Муслиманско Братство. Да ми се кладеше некој пред 10 години дека Саудиска Арабија ќе укинува задолжителна шамија, ќе прави транс фестивали каде што ќе се мешаат мажи и жени, ќе гради туристички резорти како во Дубаи за странци со индикации за укинување на забрана за алкохол, а Турција ќе прави полова сегрегација по митинзи, ќе враќа фереџиња и ќе ја прави Света Софија џамија сега ќе изгубев тешки пари.

И обратно е , баш Турција ни е лицемерен пријател кој те тапша по рамо, а ги храни шиптaрите против тебе. Грција, Бугарија, отворено бараат од тебе да се откажеш од име, националност или историја.
Прво многу далеку отиде..
Македонија т.е. Северов којзнае дали ќе опстои додека се отстварат нео - отоманските амбиции на Балканов. Ердо дава прогноза 2023 на стогодишнината од секуларната републка дека пак ќе направи султанат.
За тика - мика ништо ново. 30 г уназад сите комшии (и некој подлаечни) си тераат овде нивни пропаганди така што пак се сомневам дали може да искочиме после 30г од провалијава како народ и како држава. Тие радикални потези требаше уште во 90-тите да ги повлечеме и да се самоизолираме од цел исламски свет заради опасноста од браќава и тогаш штотоку разгореното Косово. Сега кога малцинство што е помалце од 20% контолира повеќе од 50% институции касно е. Некој убаво пиша дека со албанецов премиер (псе јо) е само пуштање трејлер од следните или тие после нив избори кога стварно ќе дојде на власт.
За муџиве барем од старт е јасно дека овде ќе прават султанат и дека никој нема да е битен како нација и култура безразлика дали е верник или каур.
Мене лично како агностик-атеист ниедна од семитскиве религии не ми е битна. Така да сите овие промени ми се веќе видени низ историјата.
А од верски аспект како што кажа погоре Хептаграм не Аја Софија секоја црква и манастир Ердо ќе ја смени у џамија само за да го гласаат за да остане на власт.
Не ми е јасно што толку се возбудивте на промената на функцијата на Аја Софија, дали ова е повод за крстоносен поход ?! Пишите му петиција на ГГ Стефан да испрати була низ Европа за крстоносен поход за враќање на Константинопол.
И за крај Ердо не ми е ни идол ни херој. Јасно е дека со неговите потези лиже гз за интерес кај сите како и секој политичар низ светов. 5 пати смени страна САД - Русија. Поучен од историјата научив дека под маската на православно братство во Балканските војни 500 000 -1 000 000 македонци се иселени и убиени бидејќи моментално се нашле под туѓа окупаторска власт. 91-ва у слична ситуација бевме , тројца соседи беа спремни секој момент да не окупираат или ``ослободат`` а поранешната братска република додека се спремаше за воена интервенција кај другите братски републики ни ја собра целата опрема од територијалната одбрана (додека и таа со еден од соседите заговараше поделба).
Турција беше првата што ни пружи меѓународна поддршка заради причината да бидеме трнот во окото на Грција. Ние за разлика од Хрватска и Словенија кои имаа поддршка од Ватикан, бевме гуски у магла. Така да од таму е големото ``братство`` меѓу нас и турците, башка што ние сме единствена христијанска држава што има одлични односи со Турција.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
а патем, има ли податоци колку џамии срушиле во Грција од 1912 навака ???
лани направија Прва џамија во Атина, ама нема врска со џамија, нема ни аеродинамика, ништо...ниту оџа да пушта
цд-иња по силни звучници...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom