Транспорт и шпедиција

Член од
14 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
DALI NEKOJ ZNAE KAKO MOZAM DA DONESAM MOTOR ,KROS OD BELGIJA DO GRCIJA ILI BUGARIJA .NEKOJA SPEDICIJA ILI BILO KAKOV TRANSPORT
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
DALI NEKOJ ZNAE KAKO MOZAM DA DONESAM MOTOR ,KROS OD BELGIJA DO GRCIJA ILI BUGARIJA .NEKOJA SPEDICIJA ILI BILO KAKOV TRANSPORT
Еве ти број од бугарска компанија која ќе ти заврши работа 0035928131948 се вика МБН.
Ќе се јавиш и ќе те прашаат код на местото каде се товара, колку ќе те чини, димензии и тежина на мотор и ќе ти кажат во кој склад во Софија ќе ти го истоварат.
 
А

Атомската мравка

Гостин
leandra чисто информативно ме интересира тура до Словенија (24 тона) за колку возат транспортериве наши?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
leandra чисто информативно ме интересира тура до Словенија (24 тона) за колку возат транспортериве наши?
Извоз до Љубљана за 1000ка. Увоз од Љубљана за 1300/1400.
--- надополнето: 12 март 2013 во 19:46 ---
bi trebalo da e nad 2000 evra
Тоа во некој паралелен свет :)
 
А

Атомската мравка

Гостин
Извоз до Љубљана за 1000ка. Увоз од Љубљана за 1300/1400.
Иста е цената за една тура за разлика од тоа да речеме дека ти е редовен клиент и ти прави по 4-5 тури месечно?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Иста е цената за една тура за разлика од тоа да речеме дека ти е редовен клиент и ти прави по 4-5 тури месечно?
Тоа е најниската цена, пониско може да најдеш некој летечи кој еднаш ќе ти вози оти нема што да вози. За редовни клиенти со 4-5 тури кои плаќаат после истовар секако може да се преговара и зависи најмногу од плаќањето. Се зависи од парите драг мој :)
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
do Bosna odi odi okolu 1000 evra ( 1000-1200).. ova na frigo se odnesuva..zatoa pretpostaviv deka ke odi barem do 2000 Ljubljana
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.727
Поени од реакции
9.837
Извоз до Љубљана за 1000ка. Увоз од Љубљана за 1300/1400.
--- надополнето: 12 март 2013 во 19:46 ---

Тоа во некој паралелен свет :)
А шверцери од Пакистан до Европа за колку терате? :D шала
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А шверцери од Пакистан до Европа за колку терате? :D шала
Без пари :D
За два случаи досега знам на мој пријател и како малер се него му се дешава, оти е поштен човек не за друго. Си вози неговиот шофер, товарен во Гевгелија со церада. И вели ме буди ноќта шоферот во 3 час уште да се расплаче на тел. Кажи бе што е не паничи? -Абе газда на Словенска граница стојам ми најдоа во камионот тројца Пакистанци ме задржаа во станица :pos:
Истиов пријател пушта камион во Италија со друг шофер. Дечково вика се паркирам на бензиска да купам вода и се вртам едно време накај камионов кога гледам се кине церада, излегуваат пет нинџи и шпринт да ги нема. Шефе партал церадава :pos:несмееш како ќе идеш на истовар мораш да ја залепиш, ајде 2000ки во Италија на гладно срце.
Ако некој го интересира, со скала се качуваат и од горна страна на церадата влегуваат, нема шанси да примети шофер. Ги факаат само ако го стават камионот на скенер и се гледаат на екран :D
 
A

andrea85

Гостин
Иста е цената за една тура за разлика од тоа да речеме дека ти е редовен клиент и ти прави по 4-5 тури месечно?
Моментално нема извоз од Македонија поточно е драстично опаднато е превозниците буквално молат и возат Љубњана за 900-950еур, толку и за назад да си вратат возилата.
do Bosna odi odi okolu 1000 evra ( 1000-1200).. ova na frigo se odnesuva..zatoa pretpostaviv deka ke odi barem do 2000 Ljubljana
А босански камиони товараат од Мк за 750еур
--- надополнето: 11 мај 2013 во 11:42 ---
На тимоком се шпедиции, не фирми извозници и увозници.
Претежно шпедиции, исто има и фирми извозници и увозници со сопствен оддел за логистика.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Моментално нема извоз од Македонија поточно е драстично опаднато е превозниците буквално молат и возат Љубњана за 900-950еур, толку и за назад да си вратат возилата.

А босански камиони товараат од Мк за 750еур
--- надополнето: 11 мај 2013 во 11:42 ---

Претежно шпедиции, исто има и фирми извозници и увозници со сопствен оддел за логистика.
900-950 од Љубљана за Скопје? Дај ми број од шоферите, ако возат за оваа цена од мене имаш секоја тура по стотка :D
 
A

andrea85

Гостин
900-950 од Љубљана за Скопје? Дај ми број од шоферите, ако возат за оваа цена од мене имаш секоја тура по стотка :D
Не се зезам озбилно. Само ако не добијам по стотка;) АКо стварно те интересира од понеделник ќе ти пишам транспортни фирми, не шофери.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се зезам озбилно. Само ако не добијам по стотка;) АКо стварно те интересира од понеделник ќе ти пишам транспортни фирми, не шофери.
Најозбилно. Ако можеш да најдеш од Словенија за 900/950 евра остај ми трансакциона сметка, немораш да ги кажуваш да не испадне дека само за вас возат по тие цени, најди ги и секоја тура имаш од мене по 100 евра на сметка. Најозбилно.
Испод 1200 за кеш камионот не го палат за надоле, а не пак да товарат. За нагоре сега се наоѓа за 950 евра, оти вториов квартал умре економијата во Македонија. Како да ништо не функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom