Транспорт и шпедиција

Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Добра тема и ве прочитав генерално сите.Имам желба да почнам ваков бизнис и собирам пари за тоа.
Е сега кога веќе ќе почнам бидејќи сакам поскоро да почнам и со помалку пари ,имам желба со помал камион кој се вози со Ц кат. со моја фирма во Бугарија.

Па прашањето ми е дали можам наместо со long vehicle да почнам со еден помал камион со Ц кат.Да регистрирам фирма во БГ да се поврзам со посредник кој ќе наоѓа тури да го плаќам за таа услуга и да возам за некоја јака шпедиција од тие кои ги спомнувавте за молемите камиони.
Значи дали тие шпедиции работат со помали камиони со Ц кат или работат само со големи камиони со Е кат?
И дали ако го земам камионот на лизинг треба за почеток да дадам голема сума учество или не?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,

Дали има некој информација дали е легално да се направи промена на страна на волан на камион од десна на лева. кои документи се потребни за тој камион се вози во Европа
 
Член од
30 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
6
Zdravo na site!!Jas sum nov i bi sakal da postavam nekolku prasanja,pa koj bi sakal bi go zamolil za informacija,odnapred blagodaram na sekoj koj e dobronameren.Sakam da registriram firma vo Bugarija za tranport.Imam bugarski pasos i bi sakal da kupam kombe do 7,5tona i da vozam vo Germanija.Dali bi opstanal so rabota i so davackite za firmata.
 
A

andrea85

Гостин
Zdravo na site!!Jas sum nov i bi sakal da postavam nekolku prasanja,pa koj bi sakal bi go zamolil za informacija,odnapred blagodaram na sekoj koj e dobronameren.Sakam da registriram firma vo Bugarija za tranport.Imam bugarski pasos i bi sakal da kupam kombe do 7,5tona i da vozam vo Germanija.Dali bi opstanal so rabota i so davackite za firmata.
Bi opstanal!
Ima smnogu opcii, da velzes kako dostavuvac/isporaka na IKEA prkeu nekoj subkontraktor (moi sogragjanin raboti toa) a so istoto kombe navecer i cvecinja i mnooogu mnoogu drugi opcii. Ti treba mal poceten kapital i nekoj poiskusen koj bi SAKAL i bi ti Objasnil procedurite. Sekako vo nisto nema lesno. NO daleku poveke bi zarabotuval nego li mk.
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
Има ли некој инфо за транспортот на контејнери од Грција до Македонија? Може и во порака да ми пишете. Ме интересира цена за превоз и кои шпедиции се посредници. Фала Ви однапред.
 
B

Bafra

Гостин
Има ли некој инфо за транспортот на контејнери од Грција до Македонија? Може и во порака да ми пишете. Ме интересира цена за превоз и кои шпедиции се посредници. Фала Ви однапред.
Фершпед, Мултишпед ти прават комплет, Блубел се само за транспорт, и други. Било кој шпедитер може да ти организира, поврзани се и знаат . Цена зависи од контејнерот и која е фирмата Коско, Маерск, или други, ама трошокот за се би требало да ти е 50еур по тон донесено до Скопје, доколку е цел контејнер.
 

JohnKav

Комедијант
Член од
18 јуни 2010
Мислења
57
Поени од реакции
8
Ок фала на инфото, поточно ме интересира за цена за транспорт.Колку плаќаат по тон на превозниците, и освен Блубел, кои други нудат работа за транспортни фирми?
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Здраво, бидејки не работам со транспорт и шпедиција, што значи и не се разбирам воопшто околу ова ми треба совет... во кратки црти се работи за следното, во компензација можам да земам САМО ВЛЕКАЧ( без приколка) кој има мотор еуро 3 истиот е на МК таблици(спремен за тура), исто така имам шофер од фамилијата кој има и бг документи и искуство со возење, е прашањето ми е дали можи да се најди работа кај нас во Мк само со влекачот да вози нивни полуприколки или нашите фирми немаат баш потреба од влекачи? И со еуро 3 до каде можи да се вози надвор ?
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo
Znaete li nekoja Svecarska spedicija sto bara vlekaci za rabota vnatersno vo EU :)
Автоматски споено мислење:

Здраво, бидејки не работам со транспорт и шпедиција, што значи и не се разбирам воопшто околу ова ми треба совет... во кратки црти се работи за следното, во компензација можам да земам САМО ВЛЕКАЧ( без приколка) кој има мотор еуро 3 истиот е на МК таблици(спремен за тура), исто така имам шофер од фамилијата кој има и бг документи и искуство со возење, е прашањето ми е дали можи да се најди работа кај нас во Мк само со влекачот да вози нивни полуприколки или нашите фирми немаат баш потреба од влекачи? И со еуро 3 до каде можи да се вози надвор ?
Здраво
Нема такви шпедици кајнас што рентат приколки и нудат работа за нив барем јас несум слушнал, со влекач еуро 3 можеш али имаш поголеми трошпци инаку Балкан,Турција гајле немаш
 
Последно уредено:
Член од
9 ноември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
2
здраво и јас да севклучам малку а и малку помош значи возам скоро 10 г од 2011 цело време сум возел само на хлафнача и ми излезе преку к шо ср вели . е сеа посто ми отиде декада на камјон за друго нрмр бива сакав да земам мал чамјон до 10 т и да равотам балкан и внатресто дали има работа а и околу шравно процедури фирми и такви заебан,ции . помош бими била добродојдрна а исто ако ви интерсира нешто 10 год знам многу како сто . и немам бг пасош
 
Член од
7 март 2009
Мислења
991
Поени од реакции
639
Ти возиш според програм на шпедицијата, не според реални километри. Пример ако ти реално извозиш 10000км, кај нив стои дека си извозил 9000км. 100км потрошена нафта автоматски си у минус у пресметка, не постојат тие км.На крај на месец ти чукаат редовно една казна до две тоа е пракса 100/200 евра за каснење, 100 евра за чукната приколка, 100 евра за влакно на гумата. И сума сумарум 400 евра чисти ќе ти останат. Поверојатно е месецот да се движиш од 500 до 700, одколку 1000ка. Ако те погоди еден дефект од 2500 евра влагаш у минус неколку месеци вожња.
Не е муабетов да те разубедам да не купиш возило, муабетов е да размислиш во што вложуваш. Требало роднините да ги прашаш колку кредит имаат земено.
Леандра,најточни одговори даваш,затоа едно големо браво од мене за искреноста
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Дечки имам едно прашање...3 години чекав бг пасош и на крај ме одбија....Идејата ми беше со бг пасош да отворам фирма во БГ и да купам камион. И сеа од кога ме одбија за пасош (ке аплицирам пак) идејата како да ми пропаѓа. Барам начин како да ја реализирам со МК пасош. Дали некој има информации дали може со МК пасош да се отвори фирма во БГ и како да се земе шофер со МК пасош за да се вози во ЕУ...Знам дека е тешко така, но ако има некој било какво инфо нека сподели ако сака. Фала ви.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
991
Поени од реакции
639
Дечки имам едно прашање...3 години чекав бг пасош и на крај ме одбија....Идејата ми беше со бг пасош да отворам фирма во БГ и да купам камион. И сеа од кога ме одбија за пасош (ке аплицирам пак) идејата како да ми пропаѓа. Барам начин како да ја реализирам со МК пасош. Дали некој има информации дали може со МК пасош да се отвори фирма во БГ и како да се земе шофер со МК пасош за да се вози во ЕУ...Знам дека е тешко така, но ако има некој било какво инфо нека сподели ако сака. Фала ви.
Бегај од тој бизнис,глупост е,многумина пробаа и се заебаа,ги продадоа камионите за џабе и ете ги сега редат рафтови по германски супер-маркети!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom