Транспорт и шпедиција

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Zdravo, mi treba mislenje za edna spediterska firma vo bg ama gazdata e makedonec od Radovis nekoj koj gi znae od tamu da mi pisa privatna poraka da go prasam za mislenje podetalno.fala
Да не мислиш на Ди-Транс од Радовиш? Не си навел доволно податоци
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
Zdravo, mi treba mislenje za edna spediterska firma vo bg ama gazdata e makedonec od Radovis nekoj koj gi znae od tamu da mi pisa privatna poraka da go prasam za mislenje podetalno.fala
јас сум од радовиш и баш со транспорт работам
така да ако ти треба нешто пиши
 
Член од
8 април 2017
Мислења
47
Поени од реакции
72
Zdravo,
Bi sakal da prasam dali moze so MK dokumenti da se vozi Bugarski kamion vo EU, kolkavi se kaznite, dali moze zabrana za vlez da dadat.
 
Член од
11 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
здравејте колеги, ние сме б'лгарска транспортна фирма от Благоевград. Ако имате в'проси можете да ни пот'рсите - за регистрации , адреси , разрешителни .
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,
Me interesira nekoj da prenese iskustvo za vozenje kamion od MK-EU i obratno. Jas imam vozeno samo vo Svedska. Znam plakanjeto e nekade okolu 12% +/-, no vo praksa kolku ima rabota i kolku moze da se zaraboti? Kolku vreme se ostanuva doma posle odenje na pat? Ima li razbiranje kaj makedonskive gazdi za period koga sakam da sum doma(praznici, rodendeni). I daj kazete nekoja firma za koja znaete deka ima rabota odnosno zarabotka i nema problem so isplata
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Zdravo,
Me interesira nekoj da prenese iskustvo za vozenje kamion od MK-EU i obratno. Jas imam vozeno samo vo Svedska. Znam plakanjeto e nekade okolu 12% +/-, no vo praksa kolku ima rabota i kolku moze da se zaraboti? Kolku vreme se ostanuva doma posle odenje na pat? Ima li razbiranje kaj makedonskive gazdi za period koga sakam da sum doma(praznici, rodendeni). I daj kazete nekoja firma za koja znaete deka ima rabota odnosno zarabotka i nema problem so isplata
Колку што имам познавање, работата за ладилници е лудница но турите се премногу ефтини, од Грција за Чешка се вози и за 1300 евра веќе.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Zdravo,
Me interesira nekoj da prenese iskustvo za vozenje kamion od MK-EU i obratno. Jas imam vozeno samo vo Svedska. Znam plakanjeto e nekade okolu 12% +/-, no vo praksa kolku ima rabota i kolku moze da se zaraboti? Kolku vreme se ostanuva doma posle odenje na pat? Ima li razbiranje kaj makedonskive gazdi za period koga sakam da sum doma(praznici, rodendeni). I daj kazete nekoja firma za koja znaete deka ima rabota odnosno zarabotka i nema problem so isplata

Македонија - Германија е 2300 во просек зависи каде во Германија. И назад една тура од 2300 ова ти се 4600. 12 % ти се околу 500 евричи за 7-8 дена работа. Се враќаш во МК , растовараш , пар денови одмор и пак иста тура. Ако имаш барем 5 годишно искуство можам и работа да ти најдам за месец дена.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Nemam 5, samo 2[DOUBLEPOST=1501110768][/DOUBLEPOST]
Македонија - Германија е 2300 во просек зависи каде во Германија. И назад една тура од 2300 ова ти се 4600. 12 % ти се околу 500 евричи за 7-8 дена работа. Се враќаш во МК , растовараш , пар денови одмор и пак иста тура. Ако имаш барем 5 годишно искуство можам и работа да ти најдам за месец дена.
Imam samo 2. A za ova sto vikas 500 € za 7-8 dena mi igleda mnogu optipisticki, mozebi ako e poln utovar i nagore i nadole i bez mnogu cekanje na granici
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Nemam 5, samo 2[DOUBLEPOST=1501110768][/DOUBLEPOST]

Imam samo 2. A za ova sto vikas 500 € za 7-8 dena mi igleda mnogu optipisticki, mozebi ako e poln utovar i nagore i nadole i bez mnogu cekanje na granici
не зависи чекањето на граници од газдите на фирмите. Пример чекање имаш и на Хоргош и на Батровци а друг излез од Србија за накај Германија немаш. И ладилникот има повеќе пари и помалку чекање за утовар и истовар и царини.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
не зависи чекањето на граници од газдите на фирмите. Пример чекање имаш и на Хоргош и на Батровци а друг излез од Србија за накај Германија немаш. И ладилникот има повеќе пари и помалку чекање за утовар и истовар и царини.
Taka e, jas rekov za turata so 500€ zarabotka da se zavrsi za 7-8 dena potrebno e mnogu kocki da uklopat, da ne se ceka za utovar, brzo na granici...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Taka e, jas rekov za turata so 500€ zarabotka da se zavrsi za 7-8 dena potrebno e mnogu kocki da uklopat, da ne se ceka za utovar, brzo na granici...
Нормално дека со 2 утовари , нема од Германија празен да се враќаш. :)

До максимум 10 дена нека е. Не се проблем границите колку утоварот за назад. Може одма истиот ден да истовараш и да товараш, а може и 2 дена да почекаш за товар. Максимум 10 дена повеќе нема шанса , и во 90 % од случаевите зависи колку брзо ќе се најде товар за назад.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Нормално дека со 2 утовари , нема од Германија празен да се враќаш. :)

До максимум 10 дена нека е. Не се проблем границите колку утоварот за назад. Може одма истиот ден да истовараш и да товараш, а може и 2 дена да почекаш за товар. Максимум 10 дена повеќе нема шанса , и во 90 % од случаевите зависи колку брзо ќе се најде товар за назад.
Границите се и те каков проблем. Особено доколу Унгарецот го фати инат и никако не работи.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Македонија - Германија е 2300 во просек зависи каде во Германија. И назад една тура од 2300 ова ти се 4600. 12 % ти се околу 500 евричи за 7-8 дена работа. Се враќаш во МК , растовараш , пар денови одмор и пак иста тура. Ако имаш барем 5 годишно искуство можам и работа да ти најдам за месец дена.
Бате работиш транспорт или цениве си ги слушал некој што раскажувал бајки ? :) Збориш за цени за ладилник или царада ?[DOUBLEPOST=1501378352][/DOUBLEPOST]
не зависи чекањето на граници од газдите на фирмите. Пример чекање имаш и на Хоргош и на Батровци а друг излез од Србија за накај Германија немаш. И ладилникот има повеќе пари и помалку чекање за утовар и истовар и царини.
Ладилникот може да чека за истовар неколку дена, додека не се продаде овошјето/зеленчукот на пазар кај што се истовара. Не е точно дека тие тури побрзо се работат.[DOUBLEPOST=1501378556][/DOUBLEPOST]
Zdravo,
Me interesira nekoj da prenese iskustvo za vozenje kamion od MK-EU i obratno. Jas imam vozeno samo vo Svedska. Znam plakanjeto e nekade okolu 12% +/-, no vo praksa kolku ima rabota i kolku moze da se zaraboti? Kolku vreme se ostanuva doma posle odenje na pat? Ima li razbiranje kaj makedonskive gazdi za period koga sakam da sum doma(praznici, rodendeni). I daj kazete nekoja firma za koja znaete deka ima rabota odnosno zarabotka i nema problem so isplata
Просек плата за возач на МК камион, МК-Европа-МК релации, со поминати 85% од деновите на пат искача плата околу 1000 евра. Зависи од газдите, ама никој не може да ти дозволи ти секој роденден слава и слично да бидеш дома а камионот да стои во место. Еднаш-два пати годишно за значаен датум ќе се склопи некако, ама повеќе не веруавам. Таква е шоферската работа. Дома може да си 1 ден, а може и недела дена, ако нема утовар.
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Бате работиш транспорт или цениве си ги слушал некој што раскажувал бајки ? :) Збориш за цени за ладилник или царада ?[DOUBLEPOST=1501378352][/DOUBLEPOST]

Ладилникот може да чека за истовар неколку дена, додека не се продаде овошјето/зеленчукот на пазар кај што се истовара. Не е точно дека тие тури побрзо се работат.[DOUBLEPOST=1501378556][/DOUBLEPOST]

Просек плата за возач на МК камион, МК-Европа-МК релации, со поминати 85% од деновите на пат искача плата околу 1000 евра. Зависи од газдите, ама никој не може да ти дозволи ти секој роденден слава и слично да бидеш дома а камионот да стои во место. Еднаш-два пати годишно за значаен датум ќе се склопи некако, ама повеќе не веруавам. Таква е шоферската работа. Дома може да си 1 ден, а може и недела дена, ако нема утовар.
Во фирмите како Кауфланд, Лидл, Алди, Бијадронка и слично да не набројувам имаш одреден датум со час за истовар, ти мора да го фатиш тој истовар и да темпираш со времето да бидеш таму, а чекањето утовар се повеќе се зголемува бидејќи има се повеќе и повеќе камиони.

A 2300 евра од Македонија до Германија е цена која што била пред можеби 4-5 години, сега повеќе од 1600 евра не верувам да се дадат.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
@Баженце ладнилник нормално , кој би инвестирал толку пари во церада за да вози низ Европа? Не возам лично али работев извесно време низ шпедиции и знам како се движат цените , до ден денес се дружам со возачи и знам одприлика шо пари зимат. До Германија и назад со 2 тури зимаат у просек по 450 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom