Транспорт и шпедиција

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.341
Некој да ми објасни што е тоа COD 95, и дали им треба на македонскиве возачи кои возат во странство?
Исто така ме интересира дали може да се вози камион со МК документи и државјанство на пр од Скопје до Берлин на истовар
Ако фирмата е македонска може , само ти треба цемт дозвола. Со МК пасош , бугарски камион неможеш да возиш. За цемтовите , тежок криминал се прави во државата. Луѓе газди блиски до власта имаат повеќе цемтови отколку камиони што имаат , додека на обичната раја така им лежат камионите дома оти неможат да возат без нив. Ако имаш БГ пасош не се ни нафаќај да регистрираш тука , правец Петрич.

Еве ти за COD 95 , да не го копирам на српски е. Појма немам дали е потребен за македонски возачи.

http://www.mazda-start.hr/article/27/periodicka-izobrazba-vozaca-cod-95
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Prashanje za upatenite na ova tema.
Za da zemam edna pratka od Ungarija za Makedonija, dali znaete nekoja poevtina firma.
Blagodaram.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Prashanje za upatenite na ova tema.
Za da zemam edna pratka od Ungarija za Makedonija, dali znaete nekoja poevtina firma.
Blagodaram.
Кој град во Унгарија, и димензии на пратката... и отприлика датум за преземање ? :D
 
Член од
3 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Веќе подолго време ја следам темава, има супер мислења и многу издржани коментари:) Заинтересиран сум за влегување во транспортот, па планирам да купам сопствен камион, на бугарска фирма, со бугарски возач. Лично сметав а воедно се потврдив и од многу ваши коментари дека пред 3-4 години не беше време за ваква инвестиција. Ме интересира кое е вашето мислење за оваа дејност денес, каква е состојбата од аспект на возачи (има-нема), набавка на камион (половен во готово или нов на лизинг со учество) има ли промени во транспортните процедурите, во начинот на работа на шпедициите, колку реално се заработува, скриени трошоци, дали едноставно вреди да се инвестира воопшто. Фала;)
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Ако сам возиш, пробај инвестирај... Со возач- никако. Ако сакаш да ти вози возач низ Европа, со бугарски таблички (3-4 месеци нонстоп на пат е тој), месечна плата за возач е +-1700-1800 евра, и моменталната ситуација со возачи не е баш најсјајна. :) Претпоставувам шемата ДСВ/ЛКВ ќе ја тераш... Како за почеток пробај со половна еуро 5, еуро 6, зависи од буџетот твој... нов никако, за почеток. Може нема да ти тргне, а не е исто 30.000 евра за 5ка и 80.000 за нова 6ка. :D Тоа е накратко. :D

И ако те лажел некој дека од камион има чисти 5000 евра месечно, кажи му да не се дрогира од тоа што го пренесува со камионите. :D
 
Член од
3 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
5,000 евра месечно не ми се ни на сон:), зборувам за 1.000-1,500. Шемата би била Франција-Италија. Сам не можам да возам, планирам да платам шофер. А што се однесува до половен камион во предвид имам најмалку Еуро 5-ка, 2011-2012 год, до кај 450-500,000 поминати
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
5,000 евра месечно не ми се ни на сон:), зборувам за 1.000-1,500. Шемата би била Франција-Италија. Сам не можам да возам, планирам да платам шофер. А што се однесува до половен камион во предвид имам најмалку Еуро 5-ка, 2011-2012 год, до кај 450-500,000 поминати
таков камион би те коштал до 20.000 евра најмногу. и во МКД тешко да најдеш таков да ти продадат. Нашите најчесто купуваат од Холандија, Германија за таа цена со таа километража. Инаку можеш да побараш камјон да купиш и од некоја наша фирма. Лемекс од Богданци, Џокер, Ди Транс, Кав Комерц, Нале Транс, Дени и уште многу ги имаш. Сите овие би можеле да ти продадат камион.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Си ја утнал цифрата Толстој, без 30-35.000 евра не наоѓа салам камион според неговите побарувања. :) И рачунај дека треба да имаш 10.000 евра покритие, за секој случај/дефект/казна.. :)

Пази друже, размисли си убаво. Да сум јас на твое место- не би ваква работа. Прв камион, шофер... не ми се допаѓа никако. :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Си ја утнал цифрата Толстој, без 30-35.000 евра не наоѓа салам камион според неговите побарувања. :) И рачунај дека треба да имаш 10.000 евра покритие, за секој случај/дефект/казна.. :)

Пази друже, размисли си убаво. Да сум јас на твое место- не би ваква работа. Прв камион, шофер... не ми се допаѓа никако. :)
20.000 евра, пред 2 месеца купен MAN еуро 5 410 коња. Ако се побара може се да се најде. Нека прошета низ мкд фирмиве кои имаат голем возен парк, сигурно некој ќе сака да му продаде камион.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
20.000 евра манот е 2011-2012 со 500.000 или 2008ма со 700.000 ???
 
Член од
22 мај 2011
Мислења
255
Поени од реакции
93
Slucajno da ne znae nekoj koj vrsi transport na roba od bulgaria za makedonia?Kargo ili so kamion
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Zdravo, mi treba mislenje za edna spediterska firma vo bg ama gazdata e makedonec od Radovis nekoj koj gi znae od tamu da mi pisa privatna poraka da go prasam za mislenje podetalno.fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom