Транспорт и шпедиција

Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Ako kupam parche nameshtaj od Solun i si go vozam sam preku granica. Ke treba da plakam carini danoci kurci palci??
Koshta okolu 160€??
I do koja cena ne podlezi na takvi davachki??
Fala mnogu!
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
Dali nekoj znae koi dokumenti se potrebni za izvoz na jabolka vo Srbija I Ruska federacija?
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
4
може некој да ми ја објасни постапката за извоз на текстил(готов материјал, блузи, панталони) од Македонија до некоја од скандинавските држави? Сакам да отворам бутик, па да пресметам дали е исплатливо да се извезува од Македонија за некои производи, но немам никакво познавање во овај одел. па некој кој знае ако може да ме упате кај да прашам и сл.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
имам прашање во врска со Man камиони
Значи моментално имам еден EURO 5 EEV 2011 ретардер и сум заинтересиран за купување на други
Ако некој има добро искуство со Man да ми даде совет за ретардер или интардер(не ѓи разбирам баш) и меѓу автоматик и мануелно.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
^- Зашто мора да биде баш МАН ? :) На ново или на старо ? е5 или е6 ?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
Има добри коментари за МАН
На старо, ЕУРО 5 EEV
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Незнам дали е за овде али да си прашам

Сакам да земам циркулар машина од германија , машината е некаде околу 300е.Колку би ме коштало да ја пренесам до мк? машината е тешка 40кг. дали истата подлежи на царински давачки пример ако ми ја пратат по пошта и како се сето тоа одредува колку? дали има некој такво искуство, сум цул дека до 300е не подлези на царина . ако некој знае да ми објасни или да ми препорача како најлесно би ја добил во Македонија . Поздрав
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
do 350evra mozes licno,avionski,drumski ili zeleznicki. ako ti doagja preku posta,ednas mesecno smees do 25evra bez danok i carina.megju 25-45imas samo danok.nad 45evra imas i danok i carina na vrednosta.
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99
Исплатливо е денеска да се биде шофер? Да работиш за фирма?
Да возиш низ ЕУ.
Ме интересира, комшија мој почна со еден камион, па еве сега дури и направи фирма во БГ во Петрич, и прикупи два камиони.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Исплатливо е денеска да се биде шофер? Да работиш за фирма?
Да возиш низ ЕУ.
Ме интересира, комшија мој почна со еден камион, па еве сега дури и направи фирма во БГ во Петрич, и прикупи два камиони.
Зависи, некои газди даваат пари, некои не. Ако имаш бугарски пасош можеш да возиш горе (бенелукс, германија) со дневница од 55 до 70 евра дневно. Со МК пасош има илјадници фирми кои возат и на пат се по 2-3 недели или помалку или повеќе, а платени се на процент од турата или километар.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.923
Поени од реакции
35.270
Исплатливо е денеска да се биде шофер? Да работиш за фирма?
Да возиш низ ЕУ.
Ме интересира, комшија мој почна со еден камион, па еве сега дури и направи фирма во БГ во Петрич, и прикупи два камиони.
Платени се , али и тешка работа. Не ти е само возење , возењето е еден од најмалите проблеми , особено ако си научен да возиш на долги релации. Иначе за платени се платени , татко ми работеше порано за бугарски фирми и зимаше по 1700-1800 евра месечно зависи од фирмата. Сега работи за македонска фирма и е платен на процент , али не оди на долг пат по 2-3 месеци , најмногу на 2 недели па после одмара 7-8 дена , па пак на 2 недели и така.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Дали има некој информации од прва рака, како се одвива сега возежето низ ЕУ со камиони на бг табли, дали се исплати како плаќаат шпедициите кои шпедиции се најдобри, и дали во Бугарија може да се отвори фирма од странски државјанин и при тоа тој да добие работна виза
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Дали има некој информации од прва рака, како се одвива сега возежето низ ЕУ со камиони на бг табли, дали се исплати како плаќаат шпедициите кои шпедиции се најдобри, и дали во Бугарија може да се отвори фирма од странски државјанин и при тоа тој да добие работна виза
Најмногу се исплати на почеток со еден камион да возиш сам, ако земеш возач со комплетни БГ документи рачунај дневница од 60-65 евра на ден. Со МК документи возач е ризично. Нема никаков проблем да отвориш фирма во БГ како странски државјанин, а работната виза е многу тешко да ја добиеш и нема многу да ти значи поради тоа што БГ не е во шенген и ке имаш проблем со престојот.
Мое мислење не почнувај ако ги немаш комплетно сите БГ документи ( пасош, возачка, Компетентност и психо ).
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99
Некој да ми објасни што е тоа COD 95, и дали им треба на македонскиве возачи кои возат во странство?
Исто така ме интересира дали може да се вози камион со МК документи и државјанство на пр од Скопје до Берлин на истовар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom