Трансексуалност (општо)

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.130
Поени од реакции
7.542
Ако убаво си ја прочиташ колумната, си кажува дека потребно е квалитетно и прогресивно образование за да се намали малтретирањето и насилиштвото врз учениците. Тоа не го гледам јас како небитен проблем.
Автоматски споено мислење:


Браво. Така и треба.
Уживај.
Образовниот сектор во државата има сериозни проблеми и предизвици, од таков размер, што се што е наведено во студијата е проблемченце, шминкерај.
Дури и самиот органски може да се среди ако целокупниот образовен систем се оправи (читај, фундаменталните проблеми, наведени погоре).
Многу идеализам и соништа, ништо конкретно од целата статија.
Some would even say, соросоидно (дефиниција за "како би требало" статии/студии и такви полу-научни искази, ништо конкретно и опипливо).
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.087
Поени од реакции
24.344
Уживај.
Образовниот сектор во државата има сериозни проблеми и предизвици, од таков размер, што се што е наведено во студијата е проблемченце, шминкерај.
Дури и самиот органски може да се среди ако целокупниот образовен систем се оправи (читај, фундаменталните проблеми, наведени погоре).
Многу идеализам и соништа, ништо конкретно од целата статија.
Some would even say, соросоидно (дефиниција за "како би требало" статии/студии и такви полу-научни искази, ништо конкретно и опипливо).
Nivnata cel e hemiska kastracija na nepolnoletni lica so toa sho prethodno ke im go pomeshaat umot so gluposti i ke sozdadat problem tamu kaj sho ne postoi.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.685
Поени од реакции
12.866
А што бара маж во женска пресоблекувална?
пак ќе потсетам на една традиционална глупост, машки и женски соблекувални, работи кој денес кога ЛГБТ е ЛЕГАЛНО се потполно промашени !!!
Иако реално земено женскиот пол никогаш не беше казнуван за ЛГБТ.....
Се знае, во тоалет влегуваш сам, иако швеѓаните имаа во 60-тите некој експериментални глупости , фамилијарни чучавци...
Во када исто се бањаш сам, иако и тука имало низ историјата Групни женски или машки купатила, НО ВО античко време имало и ГРУПНИ МЕШАНИ БАЊИ...
Е сега викаат ама римјаните биле развратни !!!
А не е развратно ако во затворскии, војнички, школски или црквени групни купатила има Геј оргии ????
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.074
Поени од реакции
812
Уживај.
Образовниот сектор во државата има сериозни проблеми и предизвици, од таков размер, што се што е наведено во студијата е проблемченце, шминкерај.
Дури и самиот органски може да се среди ако целокупниот образовен систем се оправи (читај, фундаменталните проблеми, наведени погоре).
Многу идеализам и соништа, ништо конкретно од целата статија.
Some would even say, соросоидно (дефиниција за "како би требало" статии/студии и такви полу-научни искази, ништо конкретно и опипливо).
Рати на самоубиствени мисли не се „проблемченце“. Статијата мене ми изгледа доволно конкретна. Посочува на неточни информации во учебниците кои треба да се сменат, барем што се неточни, а ако не друго. И шо сеа, дека сме имале корупција во државата, не треба да поправаме 2 + 2 = 5 во книгите?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.087
Поени од реакции
24.344
Рати на самоубиствени мисли не се „проблемченце“. Статијата мене ми изгледа доволно конкретна. Посочува на неточни информации во учебниците кои треба да се сменат, барем што се неточни, а ако не друго. И шо сеа, дека сме имале корупција во државата, не треба да поправаме 2 + 2 = 5 во книгите?
koga nekoj ima mentalna bolest, na primer telesna dismorfija, ili autoginefalija, potrebna mu e psihijatriska pomos, a ne love-bomb i afirmacija vo kultot, koja ke ja prodlaboci nivnata depresija i narushuvanje.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.425

Или, како што е изразот во нејзините книги, Онаа-што-не-смее-да-се-споменува. За „освестените“, Волдеморт е жив, ама ќе го решат тие.

Џ. К. Роулинг ја бришат од нејзините креации, само затоа што јавно прозборе за права на жените врз основа на пол.

Можеби светот на Хари Потер е толку магичен, што сам се измислил - така и изгледа со оглед на тоа што едвај се спомнува името на Роулинг во новиот филм „Фантастични ѕверки“. На трејлерот, наместо досегашното „Џ. К. Роулинг ве кани“ пишува „Ворнер Брос ве кани“.

Ширум светот, има забавни паркови, декорации, курсеви на универзитети, па дури и храна и пијалоци инспирирани од магичниот свет што го создаде Роулинг; нејзините книги се преведени на 65 јазици, што ја прави еден од најпреведуваните автори во историјата и прва што заработила милијарда.

А сега „суптилно“ ја бришат.

Причината е што на пред точно две години, Роулинг изрази поддршка за правата на жените врз основа на пол и со тоа се огреши пред транс-ортодоксните.

Многу брзо ја соборија од пиедесталот, со тоа што, реално, ништо не ѝ можат. Но дека се трудат да ја нема (а во денешно време тоа значи да си откажан) - се трудат. Дури и Ворнер Брос ги тешеше насобраните дека „без гајле, Роулинг нема да учествува во развојот на Хари Потер-игра.“ Ни глумците што ѝ ја должат кариерата не ја спомнуваат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
10.983
Поени од реакции
22.814
Колку и да не и ги сакам нејзините политички (ја финансираше кампањата против Брегзит, се залага Шкотска да остане дел од Обединетото Кралство, се залага за миграција, про-лабурист и анти-Трамп) и идеолошките погледни (либерал), од чисто хуманитарен аспект треба да и се симне капа. Вложи десетици милиони во фондовите за помош на децата (притоа и основаше здружение Лумос), па сега донираше пари и за борбата со Ковид во Индија.

Снегулките и се сипаа само затоа што во еден од нејзините романи, убиецот се облекувал како жена! Но во литературата, тоа не е прва таква уникатна идеја. Ајде сѐ да забраниме, книгите (па и филмовите) да ги избришеме од сите архиви само затоа што некоја снегулка може да се најде повредена и навредена. Прашањето е, каде и зошто тука снегулките се наоѓаат навредени? Што сѐ ги навредува?

Дури и она проба, во своите дела, да ја имплементира таа Воук идеологија, така Албус, многуверојатно во некој од филмовите да биде претставен како педер, а веќе Хермиона во драмата беше црнкиња (поради диверзитет). Револуцијата си ги јаде своите деца. :X3:
 
Член од
5 март 2022
Мислења
96
Поени од реакции
175


Travestit sam, pa sta? Recite dragicka
Jes da imam kurac ali zabole me picka
U brus guram carape, to se meni svidja
Nosim stiklu, minic, kosa mi je ridja
Od trpanja u cmar nema vece droge
Na svakih mesec dana brijem dupe a i noge


U krnjacu sam otiso da zavrsim shita
I sreo Kyong Yang Lee-a, Kineza travestita
Stigo ga i prebio jer je pokuso da bezi
Jedna zuta mrlja na asfaltu sad lezi
Uzo djubrovnik i metlu da ocistim sranje
I odneo ga odmah na hemijsko pranje
Travestiti sire hepatitis abecedu
Prenose i sidu jer se stalno jebu
Cmar im se raspo kao uvele ruze
Kinez sam i ja druze
Kinezi koji ostanu svi ce da izginu
Zato brzo kupi kartu vrati se u Kinu
Glupom travestitu na panju secem kitu
Pa se vracam u krnjacu po zaboravljenom shitu
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.035
Поени од реакции
676
Автоматски споено мислење:Прегледај го приврзокот 316650
Овој е психички болен,мислам на црнецов а уште поболни у психата се судиите кои донеле таква смешна пресуда која се коси со сите морални начела
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:Прегледај го приврзокот 316650
Овој е психички болен,мислам на црнецов а уште поболни у психата се судиите кои донеле таква смешна пресуда која се коси со сите морални начела
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.299
Поени од реакции
23.370
Се молев да дојде овој момент кога трансичите ќе си газат во женски спорт, со надеж дека ќе им светне и на овие опулените дека ова не е нормално.

Маж што минал низ пубертет, не постои теоретска шанса да биде доминиран од жена во спортови доколку истиот е изложен на ист тренинг. Дури и хормонската терапија што ја примаат како транс не е доволна за целосна супресија на машките хормони, а да не правиме муабет за самата анатомија и градбата на мускулите, лигаментите, тетивите.

Се повеќе ќе има вакви фрикови кои биле дури и под просек како мажи, а сега лаганица ќе лапаат медали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom