Трансакциска сметка за мололетник

Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Отворив трансациска сметка пред 18 години и сам си уплаќав пари на неа и сам по потреба од банкомат си ги подигнував. Значи можеш само лична карта обавезно прво извади, и таа се вади пред 18 години, ако не се лажам на 16 веќе може.
Родителите и нивните потписи се умешуваат ако сакаш на сметката секој месец да имаш некој баланс, да речеме 10,000 денари кои ќе ги покриваат твоите родители.

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Знае ли некој да ми каже дали на отворена трансакциска сметка, од оние со не можеш да вадеш пари од банкомат дали банката зема данок за одржување на сметката, инаку немам правено трансакција до сега?
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Знае ли некој да ми каже дали на отворена трансакциска сметка, од оние со не можеш да вадеш пари од банкомат дали банката зема данок за одржување на сметката, инаку немам правено трансакција до сега?
Toa se vika provizija.
İnaku, zavisi od bankata ama ako nemas uplati i ne si vadel pari ne bi trebalo da ti zemat. Nekoi banki zimaat nekoi ne.
Ја имам трансакциска од прва средно. Ама ако добро памтам до 18 години не можев да подигам пари сама, туку татко ми имаше полномошно да врши трансакции у мое име.
Дебитна картичка не може ако си малолетен, трансакциска може.
Zosto da ne moze debitna da se izvadi, nema sekoj pat ako sakam da izvadam pari da cekam na blagajna.
Mora da moze da si otvoris transakciska duri i so 15, posto neli od 15 mozes da zasnovas raboten odnos. Ako jas nemam transakciska, kaj ke mi uplati plata rabotodavecot? A i mora da moze sam da si vadis pari zatoa sto tie se tvoi licno zaraboteni pari.
Za transakciskava najverojatno treba soglasnost od roditel/staratel.
İ ne mora so licna karta, moze i so pasos, a licna karta mozes da si izvadis i od 15 god.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Zosto da ne moze debitna da se izvadi, nema sekoj pat ako sakam da izvadam pari da cekam na blagajna.
Mora da moze da si otvoris transakciska duri i so 15, posto neli od 15 mozes da zasnovas raboten odnos. Ako jas nemam transakciska, kaj ke mi uplati plata rabotodavecot? A i mora da moze sam da si vadis pari zatoa sto tie se tvoi licno zaraboteni pari.
Za transakciskava najverojatno treba soglasnost od roditel/staratel.
İ ne mora so licna karta, moze i so pasos, a licna karta mozes da si izvadis i od 15 god.
Не знам зошто не може да се извади дебитна, ама ете не може... бар јас не можев кога бев малолетна.
Трансакциска може со дозвола од родителите, ама нема зошто да чекаш на благајна, пошто како малолетно лице не можеш да подигнеш пари. Мора некој од родителите да го прави тоа во твое име.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Знае ли некој да ми каже дали на отворена трансакциска сметка, од оние со не можеш да вадеш пари од банкомат дали банката зема данок за одржување на сметката, инаку немам правено трансакција до сега?
И да ти е блокирана сметката ти зима 15 денари месечно провизија .Доколку имаш и дебитна картичка ти зима уште 20 денари месечно без разлика дали имаш пари моментално или не .Доколку немаш пари на сметката ти оде во минус така да и во тој случај кога ке ти стигнат пари ти се покрива минусот (комерцијална банка ) .
Во Тутунска банка имам малдинска трансакциска сметка таму ни за маестро ни за сметката не ми зима пари .
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.126
Ќе ти отворат мама/тато и до 18 години сите уплати и исплати ќе ти ги вршат тие.Со 18 години ти си веќе носител на тр.с-ка и зависно од банката родителот/старателот е избришан од овластување.

2 потписи од двата родитела треба .
Еден родител.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
2 потписи од двата родитела треба .
Не сум баш сигурен за лична карта треба 2 потписа а за воа незнам ја прашав пред некое време ама забораив како кажаа со 1 или со 2 потписа а мене не ми дадија да извадам оти сум имал 15 години а за 2недели полнев 16 и не ми дозволиа сеа вие денови ке одам да вадам[DOUBLEPOST=1423508912][/DOUBLEPOST]
2 потписи од двата родитела треба .
Не сум баш сигурен за лична карта треба 2 потписа а за воа незнам ја прашав пред некое време ама забораив како кажаа со 1 или со 2 потписа а мене не ми дадија да извадам оти сум имал 15 години а за 2недели полнев 16 и не ми дозволиа сеа вие денови ке одам да вадам
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
308
Поени од реакции
296
Јас ќе ти одговорам, од лично искуство да не те лажат „лекторите“.
Јас на 16 години кога отидов да отворам трансакциска сметка во НЛБ, ми кажаа дека мора и потпис од родител. Дојде родител и се потпиша. Ме прашаа дали сакам картичка - кажав ДА. Картичката (ВИЗА) беше на МОЕ име. Со картичката можев да плаќам пари, да повлекувам од банкомат, а од шалтер ако сакав тогаш мораше и родител (чудно малку!?). Значи да, можеш да извадиш, под услов да имаш лична карта (значи => 16 години) и родител да се потпише.
 
Член од
24 мај 2019
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, го најдов ова за трансакциска смета на малолетник јас имам 17 и како што прочитав можам да отворам, но сакам да прашам сакам да скенирам сметки на мојддв пишува дека поврат може да добијат и лица над 15години ама за мојддв треба ујп па не знам како ќе се направи тоа. фала
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Ја имам трансакциска од прва средно. Ама ако добро памтам до 18 години не можев да подигам пари сама, туку татко ми имаше полномошно да врши трансакции у мое име.
Дебитна картичка не може ако си малолетен, трансакциска може.
Сметка на малолетно практично можат да отворат родителите и според закон само тие или само овластени ќе можат да внесуваат и вадат пари..поз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom