Барање работи со детектори за метал - злато

Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
На Миленко не му е потребен метал детектор. Тој се си знае...[DOUBLEPOST=1485159985][/DOUBLEPOST]
Оди, пребарај по плажите во Дојран или Преспа, чуда ќе извадиш
Лименки, пикавци од цигари, пластични и стаклени шишиња..
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
Тражили сте,гледајте ќе биде на крај работава :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.741
Главниот застапник за овие детектори за цел Балкан е мој другар од Кичево(живее и работи во Скопје), па ако сака некој контакт, нека пиши ПП. Незнам какви све има детектори, но ми има кажувано дека од него купувале и врвни имиња во археологијата од Македонија
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Абе само за домашна употреба, по мојот двор, местата шо се у моја сопственост?
И тоа е казниво?
може да копаш, ама треба катастар за подземни инсталации... а ако најдеш било што државата ти го зема, па селанец ископа огромна статуа ( без глава) и му ја земаа... е сега имам чуено, некој го реновирал подрумот на фамилиарната куќа и нашол злато што закопал негов прадедо, ама и тоа не е за во јавност, државата ќе ти го оданочи здраво, не е мал % за наследство од прадедо ... друго е од прво сродство...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
може да копаш, ама треба катастар за подземни инсталации... а ако најдеш било што државата ти го зема, па селанец ископа огромна статуа ( без глава) и му ја земаа... е сега имам чуено, некој го реновирал подрумот на фамилиарната куќа и нашол злато што закопал негов прадедо, ама и тоа не е за во јавност, државата ќе ти го оданочи здраво, не е мал % за наследство од прадедо ... друго е од прво сродство...
Тоа со Катастарот за подземни инсталации ќе му биде потребно ако со копачот фукне у кабел или цевка кои му ги уштекале под земја у негов двор без да го прашаат. Впрочем, метал детекторот ќе му помогне да не отфикари такво нешто. А, ако нешто пронајде, се надевам дека ќе биде доволно мудар да не праша овде и ќе го посоветуваме да си молчи, да не пријавува шо нашол.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
дали некој го има ова хоби да пронајдува закопани или изгубени работи со детектори за метал..
Мене искрено многу ми се допагја ова хоби, ама немам финансии да си купам детектор за метал, гледам по 400/500 евра се :)
Не сум сигурен дали тролаш со овие 400/500 евра, ама добар детектор за метал чини околу 50,000Е. Збориме на пример за EXP 5000 на OKV, со сите вклучени сонди.

Мала школа е самото ракување со истиот, се дур не го научиш апаратот како да ги елиминира другите метали кои не ти бркаат работа. Кога се учев да ракувам со одреден детектор, не знаев дека сензорот под агол ги фаќа и металните кругчиња на старките, и насекаде покажуваше дека има метал.

Ако стварно те интересира ова, инвестицијата е преголема, но заработка е со вртоглави суми, особено ако знаеш каде да бараш, чифлици, села, рути.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
може да копаш, ама треба катастар за подземни инсталации... а ако најдеш било што државата ти го зема, па селанец ископа огромна статуа ( без глава) и му ја земаа... е сега имам чуено, некој го реновирал подрумот на фамилиарната куќа и нашол злато што закопал негов прадедо, ама и тоа не е за во јавност, државата ќе ти го оданочи здраво, не е мал % за наследство од прадедо ... друго е од прво сродство...
И си ја слушнал урбаната маалска легенде дека ја нашле со се глава (додуша скршена во вратот но заедно со статуата) па таа е извадена а телото оставено и по некој месец пријавено како откритие да дојдат археолози, телевизии ова она ;)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
И си ја слушнал урбаната маалска легенде дека ја нашле со се глава (додуша скршена во вратот но заедно со статуата) па таа е извадена а телото оставено и по некој месец пријавено како откритие да дојдат археолози, телевизии ова она ;)
Мислиш нашол некој цела скулптура, видел дека нема шанси да излезе цела низ граница (како на времето Каратер од Корешница) па ај само главата.... Не мислам за безглавите скулптури пред владата, туку на една во двор на куќа што најдоа пред 4-5 години..
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Ко што све е ископано низ Македонијава ,статуи,злато,монети и цели антички населби останаа уште скелетите од диносаурусите...Ама тие за нас се непотребни и му ги фрламе ребрата на кучињата да си играат со нив :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.741
Мислиш нашол некој цела скулптура, видел дека нема шанси да излезе цела низ граница (како на времето Каратер од Корешница) па ај само главата.... Не мислам за безглавите скулптури пред владата, туку на една во двор на куќа што најдоа пред 4-5 години..
Kraterot od Korešnica mu go dadoa na Lorens Batler , i za toa Fokus javno pišuvaše vo toa vreme
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Kraterot od Korešnica mu go dadoa na Lorens Batler , i za toa Fokus javno pišuvaše vo toa vreme
ако му го дадоа со документ ОК, може да го вратиме од УСА, ама работата е некоја српска фирма на диво го земала и го дала на аукција во Швицарска
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.741
Јас како што знам, дека предавањето на кратерот се одвивало на мала церемонија, во која биле вклучени неколку видни функционери од наша страна и амбасадорот од ``противничката`` страна.

дали тоа влегло во службената архива......не ми се верува
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.732
Јас како што знам, дека предавањето на кратерот се одвивало на мала церемонија, во која биле вклучени неколку видни функционери од наша страна и амбасадорот од ``противничката`` страна.

дали тоа влегло во службената архива......не ми се верува
а го има ли некаде тој број Фокус, ете газдарицата иста е, ајде да ја соочиме што напишала??
А ништо не е проблем, новите гззди се спремни да го вратат Кратерот, само треба папирологија ( нормално и да им се вратат парите што ги платиле на аукција , си имаат фискална)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Тоа со Катастарот за подземни инсталации ќе му биде потребно ако со копачот фукне у кабел или цевка кои му ги уштекале под земја у негов двор без да го прашаат. Впрочем, метал детекторот ќе му помогне да не отфикари такво нешто. А, ако нешто пронајде, се надевам дека ќе биде доволно мудар да не праша овде и ќе го посоветуваме да си молчи, да не пријавува шо нашол.
Ако има подземен оптички кабел како ќе му го покаже детекторот?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Ако има подземен оптички кабел како ќе му го покаже детекторот?
Нема. Ама, подземните оптички кабли се понова работа. Ако ти го вградиле во дворот, си дозволил и најверојатно се сеќаваш каде е. Моабетот беше дека можеш да си поткопнеш внимателно во својот двор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom