Традиционална свадба или нешто ново?

Каков тип на свадба сакате?

  • Традиционална свадба?

    Гласови: 23 42,6%
  • Нешто ново?

    Гласови: 31 57,4%

  • Вкупно гласачи
    54

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај некој нека пообјасни која е таа „сељачка музика“ односно нека потенцира едно 2 3 песни д видиме на што се мисли
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Доколку некогаш би правела свадба би сакала да биде тоа мала свадба. Значи венчање и мала прослава со најблиските, максимум до 30 тина души. Не ги сакам оние церемонии одење по невестата и што ти знам таму уште еден куп адети има, кој ќе се замара сите да ги памети. Искрено и кога сум канета на свадба која ги вклучува сите адети, доколку може некако да се искупам гледам директно да си отидам во хотел на прославата и радо би го скокнала чекањето сватови или одењето по невеста, но некогаш нема кај да се бега.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Дефинитивно нешто ново, со примеси на традиционално. Инаку моја желба е да имам голема и раскошна венчавка, а помала забава после тоа, а не како што е случај кај нас, ретко кој и оддава голема важност на венчавката.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
не знам дали има тема, ама ме интересираат обичаите пред одењето на веселба во ресторан ... некој искуство да подели ...
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
не знам дали има тема, ама ме интересираат обичаите пред одењето на веселба во ресторан ... некој искуство да подели ...
Има многу обичаи, во секој крај изгледа има по некој различен адет. Јас викендов сум на свадба, ми се мажи другарка па прилично ме ангажираат (иако не сум многу по вакви прослави, ама морам) па штом помине свадбата ќе напишам, таман тазе ќе биде и да не заборавам традиционална свадба ќе биде со сите адети.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Кога ке правам свадба претежно Македонска ке се пушта, народна свадбарска и дел забавна. А од српската може некое едно две колца ништо повеќе. И сакам еден дел отприлика пола саат најмногу, да има малку од старите југословенски бендови некоја како на пример од црвена јабука, парни валјак, плави оркестар, чорба и сл.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Не туку експериментирајте!! СЕ ЗНАЕ ТРАДИЦИОНАЛНО КАКО СИ Е..што ви смета па да мењате,или ова америчкиве филмови ве удриле у глава.Абе зурла и тапан кога ќе рсне срцето да ти се исполни...Посебно ако се мажи/жени некој близок..абе посер да се напраиш од пиење и играње.Во октомври ми се мажи 1ва братучедка..Е дури таму ќе бидам традиционално напиен:icon_mrgr:
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
ja sum za nesto novo...znaci svadba do 150 dusi...epten najbliskite...na otvoreno...bez kafanska muzika....elegantno i prefineto
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
традиционално, се знае ... зошто да бегаме од традицијата ... макар што се повеќе се оди како на запад ... порано неколку дена се праело свадба, а сега све во еден ден ... ја би само македонски свадбарски песни, без ништо странско, уште помалку од бившите ју простори, ама ...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Три-дневна традиционална свадба со над 200 гости од мојата страна:pos:
 
М

Мартин`

Гостин
Традиционална нормално .. а под сељачка музика не спаѓаат нашите Македонски народни песни туку турбофолкот кој нормално ќе го нема!
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
За мене традиционална свадба подразбира терање на сите адети, многу гости, наша народна, староградска музика, со стандард јадење. Сакам свадба со 500 гости и да трае 3 дена! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom