Традиционална свадба или нешто ново?

Каков тип на свадба сакате?

  • Традиционална свадба?

    Гласови: 23 42,6%
  • Нешто ново?

    Гласови: 31 57,4%

  • Вкупно гласачи
    54

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Инспириран од темата „Свадба Да или не?“ сакам да ве запрашам.

Дали сте за традиционална свадба или сакате нешто ново...

Традицонална свадба:
- оро
- чочек
- „сељачка“ музика
- пиење до бесвест
- салата пред јадење, јадење, сечење торта, ...

Нов тип:
- Почеток валцер
- Рок бенд (не мислам metal бенд...онака екс-Ју рок, punk...rock'n'roll...песни за лудување)
- DJ музика (MTV hits, некои други популарни песни)
- Јадење...па добро нема бегање многу од традиционалното
- Народна музика...јок! (зборувам за таа сељачка музика, да не мешаме со староградска музика).


Јас искрено би одел на втората варијанта. По комотно ќе се чувствувам, моја е свадбата, јас така сакам. Еднаш се прави свадба, сакам да биди по мој терк.

Ваши мислења?
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
А од каде таа глупост дека традиционалната свадба е турбофолк свадба? Не велам дека нема исклучоци, ама претежно се свири староградска музика, и валцери енд стаф. Можеби не знам како ги прават свадбите во Чучер Сандево, ама во мојот фамилијарен круг секогаш биле традиционални, и со прекрасна музика.

Оро обавезно. Сакам да гледам теткици како се бунат дур играат пајдушко. Уште ако се потпивнати топ.:icon_lol:
Се шалам, убаво е да се изигра еднаш колку за адет, ама јас лично повеќе би сакала младешка музика и нормално играње. Интересно направи тетка ми од Ташкент, имаа плесачици на арапски транс.:)

Од „традиционалното“ би го исфрлила само пиењето до бесвест. Додуша кога ќе размислам, каква и да било свадба секогаш е проследена со начукување на одредени личности. Втора ствар се адетите пред да се земе невестата или така некако. Не можам ни да ги растумачам, тек да ги употребам.:pos:

Јас сум за измеѓу.:)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Деца на 21 век сме,па на сите повеќе би ни одговарало нешто ново,но ората се културното богатство на Македонија и мислам дека не би можела да ги исклучам.
Чочек...пооооооооо,играње до бесвест,па некоја шината нога:pos:
„Сељачка“ музика(...па ова би можело да се замени со нешто помодерно да речам,само во граници на нормала.И нормално да има народна музика,спомнав дека тоа не го исклучувам и обавезно валцер...Не сакам техно,транс и Ем Ти Ви хитови никако,не сме на журка еб*го.
Пиење до бесвест...зошто да не?Еднаш се прави свадба(се надевам:pos:).Кој сака нека пие,само да не дојде до скандали,значи,и пиењето кој колку сака,ама да не дојде до летање на улица:pos:.
За јадењето,сакам да има од се` по нешто за сечиј вкус,но пред се`,да има традиционални македонски јадења.
Да,еднаш се прави свадба,но не би сакала тоа да изгледа како да сум во дискотека...
Така да,би се согласила со Скул за нешто помеѓу...:)
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Јас би одбрал нешо микс од двете. Свадбата пошто е моја и ја ке си ја организирам би ја направил нешто како вторава опција но со некои традиционални лементи од првата.
Бидејки овој избор не припаѓа на оној „скрос„ традиционален, ја избрав втората опција.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Ок...не гледајте ептен црно-бело. Нормално дека ќе има едно-две ора...не ги негирам моите корени како македонец, ама збораме за 95% од времето на свадбата!
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Хм..абе убаво звучи новата варијанта,ама тој што ке има храброст да ја направи,уште веднаш ке биде обвинет за рушење на нашите традиционални вредности,непатриот,губре...затоа и мислам дека малку луге би се обиделе да го направат тоа...повеке им се исплака да се одлучат за секојдневна обична свадба,бидејки,тоа е само еден ден и на крај краева не игра некоја значајна улога во понатамошниот брачен живот...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Хм..абе убаво звучи новата варијанта,ама тој што ке има храброст да ја направи,уште веднаш ке биде обвинет за рушење на нашите традиционални вредности,непатриот,губре...затоа и мислам дека малку луге би се обиделе да го направат тоа...повеке им се исплака да се одлучат за секојдневна обична свадба,бидејки,тоа е само еден ден и на крај краева не игра некоја значајна улога во понатамошниот брачен живот...

Нема врска F, јас имам присуствувано на неколку свадби кои изгледаат сосема нешто подруго од македонскиве традиционални свадби....
Еден вид коктел забава, со шведска маса, збир на 50 луѓе, луксузен амбиент, ништо народно, убајни....
И невестата не носеше фустан 3 кила тежок на неа:toe:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
ништо традиционално!многу ме иритираат пред се обичаите а и шаблонизираните свадби!што пооргинално-толку поубаво!значи бенд кој ќе свири убава музика(незнам поп-рок нешто,стари хитови и сл.),пошто колку и да слушаме различна музика,мислам дека ова е најприфатливата варијанта за сите гости!без ора и кршења на кукови качени по маси и столици!
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Хм. Нека има некое оро на почеток, колку да се рече, за да се испоштува традиција. Јадење, може за сечиј вкус да има. Музика, народно за ората, после бенд шо свири поп-рок хитчиња, колку да не се лажат бабите да играат по маси. Така да, некој микс од овие две. НараФно, правиме микс заедно со потенцијалната сопруга кога ќе дојде време.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Само ја сум за традиционално а? :)
Ипак не сакам ништо да мењам, традиционално рулз! Хахаха
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
2 та опција дефинитивно само со се транс :):):)
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Јас би за нешто ново,сега не нешто претерано да не личи на свадба па ќе има и постари луѓе на свадбата не слушаат сите транс или сл...Дефинитивно ги исклучувам адетите пред земањето на невестата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom