Тоше Проески

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Усни на усни-таа у почеток шо му беше..не е лоша
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Sekogas koga ke ja slusnam gromovi na dusa a osobeno pocetokot koj samo tose znaese tolku ubavo da go ispee..."magla pak me pokriva....."solzi se trkalaat po moeto lice, a i vezi me mnogu ja sakam t.e site pensi na tose se prekrasni i nikogas ni stih nema od niv da zaboravam
 
M

**MEMORY**

Гостин
Зошто сите овие убави зборови кои се зборуваат деновиве не можеше да ги кажеме порано??!! ...или воопшто не размислувавме за тоа...туку бевме презафатени со нашето самосожалување??! Прекрасно е тоа што има толку многу народ кои има желба да каже или напише нешто убаво за ОНОЈ кој веќе го НЕМA...но веќе е предоцна, и залудно е СЕ. Зошто моравме да чекаме да се случи ваков настан за да си ги разбудиме срцата и да покажеме колку љубов имаме да пружиме... Зошто моравме да чекаме ТРАГЕДИЈА за да се собереме сите заедно??!!
Македонци, каде бевте до сега?!!!

Потполно се согласувам со тебе само Ве молам луѓе не велете дека се е веќе залудно...не е така. Да... факт е дека не можеме да го вратиме но барем можеме да го одржуваме споменот за него.

Песната на Тони е преубава, се надевам дека нема да биде единствената.

Тоше загина, но не умре, живее во сите нас........
 
Член од
14 август 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
според мене најдобра е игри без граници
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Песната е преубава....:cry::cry::cry:
 
Член од
17 февруари 2005
Мислења
190
Поени од реакции
4
Иако малце ке се претера со отвараше теми за Тоше,ова го праам за сите негови фанови кои не можат да ја најдат песнава и ме замолија да им помогнам...повелете еве ги двете верзии и македонската и хрватската

Песна за мојот братко Тоше
Остави светло на патот,
по кој сакаш да тргнеш
помогни ми кога сонувам
да можам да ти дојдам
среќен и насмеан.​
Подигни ги рацете и исправено
тргни во белиот храм
и тивко речи им на сите дека
ќе останеш дете меѓу ангелите.​
А јас?​
Бог нека ми ги отвори очите
небото нека ми го засили слухот
да те слушнам и да те видам
во секој сон.​
А ти?​
Бог нека ти подари крилја
небото нека ти подари спас
да пееш, да им пееш на сите
засекогаш да го слушаат
твојот глас.​
Оваа земја те сака
и ги чува спомените на
деновите кога беше тука
а драгите луѓе те носат
како вечна рана.​
А таа?​
Лежи на перницата.
Гледа во небото
ги склопува рацете и ги крие
солзите зашто не си со неа
додека леташ со ангелите.​

Ostavi svjetlo na putu kojim želiš poći,
pomozi mi kad snivam,
sretan i nasmijan da mogu ti doći.
Podigni ruke, u bijeli hram uspravno kreni
i reci tiho svima da ostat ćeš dijete među anđelima.​
A ja?​
Neka mi Bog otvori oči,
neka mi nebo pojača sluh
da čujem te i vidim
u svakom snu​
A ti?​
Neka ti Bog podari krila
neka ti nebo podari spas
da pjevaš, pjevaš svima
da zauvijek čuju tvoj glas.​
Ova te zemlja voli i čuva uspomene na dane kad si bio tu,
a dragi ljudi nose te ko vječnu ranu.​
A ona?​
Na jastuku leži. U nebo gleda,
sklapa ruke i suze skriva što nisi s njom,
dok letiš s anđelima.​


odlicno napisano bravos ,
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Тоше беше балканска ѕвезда. И немојте да јадете бурек дека бил србин, не знам што таму и такви срања! Човекот си е македонец, и тоа не може да се измени! Ако сака и на кинески нека пее, Тоше е македонец! Зборел српски, и што ако, големата работа. Тоше, балканска ѕвезда, балканска легенда, беше и секогаш ќе биде! Но како и да е, тој секогаш ќе биде македонец! Едно нешто што многу ми се допаѓа кај Тоше е тоа што тој никогаш не заборави од каде е, никогаш не го заборави своето Крушево, својата земја Македонија! Има некој срам им е да кажат дека од Македонија се не па градови да спомнуваат! И оној шупакот Владо Јаневски збори сегде српски, и кога е во Македонија збори српски, па него никој ништо не му вика, и никој ништо не му замерува! Не разбирам, имате нешто против Тоше, или што е работава?
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Тоше беше балканска ѕвезда. И немојте да јадете бурек дека бил србин, не знам што таму и такви срања! Човекот си е македонец, и тоа не може да се измени! Ако сака и на кинески нека пее, Тоше е македонец! Зборел српски, и што ако, големата работа. Тоше, балканска ѕвезда, балканска легенда, беше и секогаш ќе биде! Но како и да е, тој секогаш ќе биде македонец! Едно нешто што многу ми се допаѓа кај Тоше е тоа што тој никогаш не заборави од каде е, никогаш не го заборави своето Крушево, својата земја Македонија! Има некој срам им е да кажат дека од Македонија се не па градови да спомнуваат! И оној шупакот Владо Јаневски збори сегде српски, и кога е во Македонија збори српски, па него никој ништо не му вика, и никој ништо не му замерува! Не разбирам, имате нешто против Тоше, или што е работава?
taka e neznam ni jas sto im e na lugevo!!!tose e makedonec i nikoj toa nema da go smeni i ne ni moze..a i kaj saka moze da zboruva na bilo koj jazik no na tose jazikot bese makedonskiot.I mesto vie da se gordeete sto tose e makedonec vie go navreduvate...lele ne mi se veruva kakov narod postoi:nenene: :nesvest:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Што ако има пеено на српски некои песни? Тоа не значи дека не е патриот. (Ете, несвесно напишав Е место БЕШЕ пошо уште не ми се верува дека го нема :icon_frow) Не заборавајте дека Тоше беше тој поради кого Србите почнаа да прашуваат што е "шушка молика"!
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Tose najprvo e makedonska zvezda!!!! Potoa e balkanska zvezda!!!! I na kraj ona vo sto poslednive godini se stremese i mislam da bese ziv ke mu uspeese a toa e da stane vistinska svetska zvezda!!!!!!!!!!! a toa sto peese na srpski e normalno za da se probie na toj pazar! Ako toa preci zaso na nikoj ne mu preci sto pee na Angliski? Mene toa isto mi doaga!Stvarno toa ne e bitno seedno negovite pesni na koj jazik se makedonski, srpski, angsliki, vlaski, italijanski.... zasekogas ke gi peeme i ke bidat hitovi!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom