Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.263
Поени од реакции
9.751
Sega koj ke cita placki uste 5 godini, eksik u pm.
Svesni ste deka nekoi tuka mozi imat i umreno cekajki Erdo da padni i da go zameni nekoj sto e ajde da recam povekje po kef na megjunarodnata , da ne recam podemokratski lik.
I tolku vreme pomina, jas nikako da sfatam Erdo losiot e sega ili dobriot. Ili koga kako.
Koga im davase logistika na Azerjbedjan da si ja povratat secenioistickata provincija od Ermencite bese losiot, koga im davase oprema na Ukraincite bese dobriot, koga apsese pucisti pak losiot. Epten pomesani cuvstva so Erdo.
Tuku vaka za kraj losiot e sega ili dobriot ?
Daj da presecime vekje ednas oti ne biva vaka poke .
Почекај малце. Или од штаб ќе им кажат, или ќе прочитаат од некој гз папир жута штампа.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.692
Поени од реакции
2.979
Настрана со Русија, со Ердо уште од претходно беа спукани Европјаниве.
Како тоа настрана Русија, ќе заборавиме ли кога Путин му местеше атентат на Ердо и коа му припомогнаа од ЕУропска и САД?
 
Член од
28 март 2023
Мислења
308
Поени од реакции
539
Поздрав и честитки до претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Докажа дека народот го сака и моќно ќе владее следните 5 години.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.433
Поени од реакции
7.111
Мене не ми е јасно зашто западниве либерални фаци навиваат уствари против Ердоган. Мислам, неговиот противкандидат не беше Меркел.
Веројатно ќе ја тераше истата надворешна политика како и Ердо.
Противкандидатот промрмља нешто дека треба Турција да се спреми за ЛГБТ и геј бракови.
Тоа е се.

Тоа е побитно и од човечки права, загадување, слобода на печат, надворешна политика.........
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.291
Поени од реакции
18.023
Низ автохтоните градови на Северен Фиром имаше ли прослави, се знае ли нешто? Остана ли Голден Игл во трафиките?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.711
Поени од реакции
34.894
Што е најинтересно во турска амбасада во Скопје, Ердо тесно изгубил.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.263
Поени од реакции
9.751
Низ автохтоните градови на Северен Фиром имаше ли прослави, се знае ли нешто? Остана ли Голден Игл во трафиките?
Тоа во Струмица и Штип имаше што славеа не па бастиониве на Ердоган што ги спомнуваш.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Како нема?
Против кандидатот најавуваше смена во надворешната политика или тоа се само предизборна реторика :)
Кој ја имаше подршката на западот и зошто, дали затоа што најавуваше можно затварње на Босфор?

На политиката гледаш како на “гранапче“ тоа е својствено на Црпе-лки, за шал политиката е нешто повеќе особено кога се работи за геополитички стожери.

Точно Турчин има принцип зини-лажи и затоа сите со отворена уста гледаат кон Гр, Фр, УК и САД и многу други тие цврсто си стојат на зборот, на пример бојните отрови (со кои мавташе Колин Пауел во ОН) од Ирак веднаш по демократизирањето ги уништија комисииски.

Ниту Ердоган ниту Турција се цвеќе ама за нивна сметка да ги фаворизираш западниве хиени е проблематично
Кучињата си лаат, караванот си врви.

Затворањето на Босфор секогаш ќе си остане отворена опција за било која сегашна или идна власт во Турција, а кога сме кај гранапче принципот на водење на политика, кога станува збор за Турција, токму гранапче е најверодостојниот опис.

Јас до денешен ден не помнам за пример во кој Турците прифатиле некакво компромисно решение од кое би претрпеле па макар и само минимални негативни последици, одличен пример се за тоа како треба да функционира дипломатијата на една држава, почнувајќи од дипломатијата на северенфиромистан која не може да биде поразлична од турската.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.961
Поени од реакции
17.655
Ердоган изгубил во Македонија.

1685385543761.png
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.868
Поени од реакции
18.208
Низ автохтоните градови на Северен Фиром имаше ли прослави, се знае ли нешто? Остана ли Голден Игл во трафиките?
Тие сега се зафатени со Косово. Струмица, Штип, Радовиш го преземале славењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom