Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Глупердо!
Дур ти ги гледаш работите од перспектива на меѓусебни односи САД-Турција, тие роварат во државава, сите во свој интерес. Не можеш да го поимаш тоа пошо не си тука, а со тоа немаш ни легитимитет да даваш оценки.
Ме боли к** мене дека саудијците се нервирале дека пак победил ердо....тоа е нивни конфликт и мене ако ме прашаш, би бил среќен да ги нема од лицето на земјава и едните и другите. Ти тоа го перцепираш ко ние овде шо навиваме за Барселона и Реал, глупчо!
Го носел у срце говнарот пошо бил конзервативен десничар....пу! Коњи со поише интелект од австралиска дијаспора иам видено.

Он топик, се надевам дека доволно брзо ќе го смакнат ѓубрево, за да се врати дома пола Турција шо се пресели у Скопје.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тачно, тоталитерен на Ердоган, Гадафи, Асад, Орбан... сите што не им одговараат на прозападната ЛГБТ политика се тоталитаристи, кои што не почитуваат основни човекови права.
Не дека нешто ги сакам посебно турците или пак Ердоган, но тие прозападни ЛГБТ фракции пробаа со воен удар да ја преземат власта во турција и некој тука ми зборува за тоталитарниот Ердо.

Во најмала рака треба човек да е глуп за да мисли дека тоталитарен режим е проблем во Турција.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Крокодилске сузе од кумановскога шешељиста за турског султана...кој надреализам, офффф...нека цркну лгбт-фракције!!!
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
прозападњачко прогресивно либерално просеравање и кукање од тоталитаристи у два збора мулти мизерија, пропратено сс тастатура курчење.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Тачно, тоталитерен на Ердоган, Гадафи, Асад, Орбан... сите што не им одговараат на прозападната ЛГБТ политика се тоталитаристи, кои што не почитуваат основни човекови права.
Не дека нешто ги сакам посебно турците или пак Ердоган, но тие прозападни ЛГБТ фракции пробаа со воен удар да ја преземат власта во турција и некој тука ми зборува за тоталитарниот Ердо.

Во најмала рака треба човек да е глуп за да мисли дека тоталитарен режим е проблем во Турција.
Во 1961 г. го обесија либералот Аднан Мендерес, зошто успеа да ја надгласа ататуркова ЏХП, а претходно имаше избори со еден кандидат. Потоа во 1971 г. го примораа Демирел од конзервативната Партија на правдата да поднеси оставка во корист на Булент Еџевит од ататуркова ЏХП, за во 1979 г. Демирел повторно да победи на избори и во 1980 г. го симнаа со воен удар. После тој воен удар беа уапсени пола милион луѓе, имаше неколку смртни казни, а многу од уапсените и денес се водат за изчезнати и им се губи траг. Во 1996 год. победи Ербакан за во 1998 г. да го принудат на оставка, по која на власт одново недемократски ја носат ЏХП на Булент Еџевит, за на крај во 2002 г. Ердоган да ги збриши од политичката карта, а со тоа и нивните мешетарски игри со Западот. Ете таков е нивниот демократски капацитет, секогаш губеле на избори, па во неможност да увезат нов народ по нивна мерка, ги користеле генералите седнати во скутот на НАТО Гладио центрите на моќ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Gladio

Кога сме кај таквите ЛГБТ групации, имаше еден документарец за правата на sex workers во Турција. Ако имаш желудник да го догледаш, ќе видиш во еден дел како транвеститите одат на митинзи на ЏХП, сметајќи се за угнетени од Ердоган. И на крај има еден дел кога АК Парти одново победува убедливо на изборите ноември 2015 г. после падот на гласови јуни 2015 г. Ќе видиш на крајот од документарецот како паѓаат во очај гнасите транс-џендери и водителката од BBC, бидејќи уште долго нема да можат да им бидат пример на младината како со ширење нозе наместо со работа, се печалат пари и се шират болести.

Глупердо!
Дур ти ги гледаш работите од перспектива на меѓусебни односи САД-Турција, тие роварат во државава, сите во свој интерес. Не можеш да го поимаш тоа пошо не си тука, а со тоа немаш ни легитимитет да даваш оценки.
Ме боли к** мене дека саудијците се нервирале дека пак победил ердо....тоа е нивни конфликт и мене ако ме прашаш, би бил среќен да ги нема од лицето на земјава и едните и другите. Ти тоа го перцепираш ко ние овде шо навиваме за Барселона и Реал, глупчо!
Го носел у срце говнарот пошо бил конзервативен десничар....пу! Коњи со поише интелект од австралиска дијаспора иам видено.

Он топик, се надевам дека доволно брзо ќе го смакнат ѓубрево, за да се врати дома пола Турција шо се пресели у Скопје.
Јас ако не сум тука, ти можи на Јупитер си. :D Нека падни Ердоган, па ќе падни и браната која е поставена за да не се излее бегалската криза. Тогаш ќе видиш каков ефект ќе има државата и регионот од падот на Ердоган, кој моментално во Турција држи 4 милиони Сиријци, на кои прва станица после Турција ќе им биде Балканот. Е заради тие Сиријци, Ердоган претрпе штета во неколку Истанбулски општини, претходно негови бастиони, и во Анкара како град.

Ако тоа било, тоа што те плашело моли се побрзо да ги исклоца Американците од Сирија, како што почна и да формира тампон зона за бегалци. Дотогаш оди рецитирај поезија на митинзи величејќи го Заев, заедно со твоите довчерашни соборци по пенкало и куртони со боја.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Каков ердоган е брана бе, абдал....брана е Турција, која мути и игра своја улога у свој филм у Сирија. Ги здоболе ташак за твојата држава од која си избегал преку океан. Ефектот и сега го има, само ти си у три курца избеган и читаш на интернет како е тука, а јас живеам овде.

Нек ти алаху акбар и на тебе и на шешељчево звездашко...
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Каков ердоган е брана бе, абдал....брана е Турција, која мути и игра своја улога у свој филм у Сирија. Ги здоболе ташак за твојата држава од која си избегал преку океан. Ефектот и сега го има, само ти си у три курца избеган и читаш на интернет како е тука, а јас живеам овде.

Нек ти алаху акбар и на тебе и на шешељчево звездашко...
Најверојатно вакви како тебе прозападни лџбт глобалисти патат од недостатог на секс па ви работат хормони и ве присилуваат на тастатура курчење , а во очи не би можеле озбилен човек да погледнете, така да моја препорака е ако си очаен и неможеш да најдеш партнерка за сексуална активност бар денеска можеш да платиш, така да правец мтв и кога ке се испразниш веруј ми подобро ке ти е, мислим ако си по жени, додека ако имаш други настрани сексуални фантазии не би знаел каде би да одиш.
Мизерија
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Од лгбт највише ги мрзам оние шо праат фамилија, се женат, раѓаат деца и бегаат у Маџарска кога ќе им згусне. Од тие педери ми се гади. Исто ми се гади и од тие педери шо беа околу тој главниот педер.

Е сеа, пошо сте мусличи и двајцата, да ве потсетам дека баш султанот имал харем со млади момци со кои општел редовно, така да, и овој вашиов идол не ме чуди да се гаѓа у незгодно. Не сте читале тоа Лоренс од Арабија исл.

Едниот киднал од држаава, другиот живее у неа, а со срце е у Србија.....ај е***е си мајката од овде бе....шо имам заедничко со вас двајца, па да коментирам за добро на држаава, копуци....ај мрш! Идете тамо у Турција ако ви е поубаво.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Сакаја би од све срце да дојдеш лично и да пробаш да ме измаваш :)))
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не тепам лгбт
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Све разбирам кај куртониве, али дркањево на Ердоган не го разбирам. Треба да имаш помалку од два грама мозок да дркаш на исламист што вложува во твојата земја во изградба на џамии и сумњиви "хуманитарни организации" што отвараат илегални исламистички образовни институции за индоктринација на малите мухамеданци овде.
Човек кој јавно и отворено си кажа пред насобраните мухамеданци во Гостивар дека е пријател на Македонија само заради нив и кој од петни жили напиња Света Софија пак да ја претвори во џамија.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Ердоган ако е стварно диктатор ќе си ја добие победата по прегласувањето во Истамбул и Анкара, кога кај нас можеше 3 пати да се гласа, што би било проблем таму и 100 пати ако треба.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Све разбирам кај куртониве, али дркањево на Ердоган не го разбирам. Треба да имаш помалку од два грама мозок да дркаш на исламист што вложува во твојата земја во изградба на џамии и сумњиви "хуманитарни организации" што отвараат илегални исламистички образовни институции за индоктринација на малите мухамеданци овде.
Човек кој јавно и отворено си кажа пред насобраните мухамеданци во Гостивар дека е пријател на Македонија само заради нив и кој од петни жили напиња Света Софија пак да ја претвори во џамија.
султанот дошол во севрџание, па отишол на торбеши да им проповеда?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
султанот дошол во севрџание, па отишол на торбеши да им проповеда?
https://www.slobodnaevropa.mk/a/24345164.html
Премиерот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган денеска во рамки на посетата на Тетово, учествуваше во петочната молитва во Шарената џамија, по што им се обрати на присутните.
Потенцирајќи оти вторпат е во Тетово, по неговата посета пред 11 години, Ердоган информира дека по посетата на овој град ја формирале Партијата на правдата и прогресот.
- Во 2002 година ја освоивме власта и ви порачувам дека во 2023 година кога ќе се одбележат 100 години од формирањето на Република Турција ние ќе бидеме во првите десет најразвиени економии во светот. Ние вас никогаш не можеме да ве заборавиме бидејќи меѓу вас има внуци на Османлиите. Ние имаме наши браќа и во Босна, и во Приштина и Призрен и во Скопје, Битола, Охрид, Дебар, Тетово, рече турскиот премиер.
Тој истакна дека вчерашните разговори со државниот врв на Македонија, со премиерот Никола Груевски, со претстедателот Ѓорге Иванов и другите поминале во пријателска атмосфера и дијалог.
- Ве замолувам и натаму да бидете обединети и силни и да не се делите бидејќи ние делиме заеднички цивилизациски вредности, истакна Ердоган.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
h
- Ве замолувам и натаму да бидете обединети и силни и да не се делите бидејќи ние делиме заеднички цивилизациски вредности, истакна Ердоган.
голем себап!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom