Торти!

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Хмм абе вчера шмекав едни тулумби машала ги имаја погодено в око ми паднаја па си реков ќе напрам и супер испаднаја една не остана аман ... :pos2:

Вака дечки :
4-5 јајца
350 грама вода
250 грама брашно
1 лајца шеќер
1 лајца масло

тестото се прајт да е така средно јако

а за шербетот требет 900 грама шеќер и 1 л. и 300 мл. вода
по можност и тро лимон :smir:
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.392
Поени од реакции
2.430
Торти јадам многу...секојденвно јадам торта тн Ледена коцка,а од поскапите Сиртаки
 
Член од
5 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
дали сте јаделе торта од новата слаткара КАРАМЕЛА
позади универзална
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Tortite so slika kako gi pravat? Treba da odneses slika ili?
ae ako znae nekoj neka kaze...
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Tortite so slika kako gi pravat? Treba da odneses slika ili?
ae ako znae nekoj neka kaze...
Требит само да си однесиш каква сакаш слика во слаткарата и тие имет посебна машина со која ќе ти ја испринтет.:smir:
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Tortite so slika kako gi pravat? Treba da odneses slika ili?
ae ako znae nekoj neka kaze...
Требит само да си однесиш каква сакаш слика во слаткарата и тие имет посебна машина со која ќе ти ја испринтет.:smir:
 
Член од
5 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Стварно убави торти прави карамела мајсторката порано работела во канела инаце била експерт за торти пробај ке видис
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
Знае некој да ми го каже рецептот со хопла и бискоти тортата? И малку подетално да објасни...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Прво да се изјаснам на темава, обожавам се што се вика ТОРТА :icon_lol:

Второ, Слатка Улица какви креативни торти има, тоа е чудо!!!
Само кажуваш идеја и готово.
Е сега не сум пробала на вкус какви се. :)
Еве неколку :vozbud:













 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Знае некој да ми го каже рецептот со хопла и бискоти тортата? И малку подетално да објасни...
Абе многу е едноставно ...
Ти требит :
- 1 пакетче бисквити
- 500 мл. хопла
Прво се матит хоплата, па редиш само еден ред бисквити и мачкаш хопла, па пак бисквити и се така. Отпосле мојш да стопиш едно чоколадо за готвење и да и стајш одозгора да ја покриеш целата ама ова ако сакаш. После стај ја во фрижидер тро да отстојт за да се здрвит убо.
И бон апетит.:smir:
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
Абе многу е едноставно ...
Ти требит :
- 1 пакетче бисквити
- 500 мл. хопла
Прво се матит хоплата, па редиш само еден ред бисквити и мачкаш хопла, па пак бисквити и се така. Отпосле мојш да стопиш едно чоколадо за готвење и да и стајш одозгора да ја покриеш целата ама ова ако сакаш. После стај ја во фрижидер тро да отстојт за да се здрвит убо.
И бон апетит.:smir:
А тоа во плехче да го ставам или некоја чинија ? И кога ке наредам бискотите нема да има празнина меѓу нив па хоплата ке пропаѓа ? И нема бискотите да ми се мрдаат кога ке ставам хопла? И како ке ја сечам нема бискотите да се ронат или да бегаат некако ?
сорри вака ама ова ми е прва торта која сакам да ја направам
13 год сумм ...
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
А тоа во плехче да го ставам или некоја чинија ? И кога ке наредам бискотите нема да има празнина меѓу нив па хоплата ке пропаѓа ? И нема бискотите да ми се мрдаат кога ке ставам хопла? И како ке ја сечам нема бискотите да се ронат или да бегаат некако ?
сорри вака ама ова ми е прва торта која сакам да ја направам
13 год сумм ...
Немај гајле да видиш колку бев досадна јас ко праев торта сама прв пат ... пак после секој момент сама дома експериментирав шљакав ко луда :pos2: ...

Иначе во плехче, ќе си видиш таму некое потаман пробај колку бисквити во ред ќе имаш за да ти се една до друга. Јас прам во плех шо ми збират таман едната страна ми идат по 5 бисквити, а другата по 7. Од ко ќе ја остајш да си посејт во фрижидер ќе си се напрајт таја таман и немат да ти се ронит. Ако сакаш сечи ја со нож претходно поминат под жешка вода.:smir:
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
Немај гајле да видиш колку бев досадна јас ко праев торта сама прв пат ... пак после секој момент сама дома експериментирав шљакав ко луда :pos2: ...

Иначе во плехче, ќе си видиш таму некое потаман пробај колку бисквити во ред ќе имаш за да ти се една до друга. Јас прам во плех шо ми збират таман едната страна ми идат по 5 бисквити, а другата по 7. Од ко ќе ја остајш да си посејт во фрижидер ќе си се напрајт таја таман и немат да ти се ронит. Ако сакаш сечи ја со нож претходно поминат под жешка вода.:smir:
леле фала многу ! многу ја сакам оваа торта мајками ја има 2 пати напраено , ама не сака да губи време да ми каже како се праи, бидејки мисле дека ке ја утнам и дека сум мала. Ама јас утре ке си купам и ке си ја направам еднаш веке... :P
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
леле фала многу ! многу ја сакам оваа торта мајками ја има 2 пати напраено , ама не сака да губи време да ми каже како се праи, бидејки мисле дека ке ја утнам и дека сум мала. Ама јас утре ке си купам и ке си ја направам еднаш веке... :P
It's my pleasure:smir: ... и сосема те разбирам.
Ќе ја издрадуваш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom