Тортиколис - Torticollis

Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Во право си најтешка професија ама најслатка се надевам дека ке се затвори без никаква интервенција,многу бебиња имало со ваква случка кај некои само се затворало а пак кај некои бебиња не,ама ние мајките не можеме да не се секираме и да е ситница во прашање пак ке го мислиш
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
нозете и се со иста должина
...дали тоа го констатирале според направена РТГ снимка?
... би требало на бебето да му направат РТГ на нозете, како и ехо на стомачето и тоа на секој три месеци ултразвучно следење, поради можноста да се детектира причината на несразмерен раст, а може причина да биде од наследен карактер или некое циркулативно пореметување зголемен проток на крвта на развиената страна, а може и намалена лимфна дренажа, абнормалност на нервите и нарушени хормони,
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
...дали тоа го констатирале според направена РТГ снимка?
Не му направија ртг снимка само го прегледа на нозете,а на стомачето му направија ехо и се си било во ред бубрезите биле супер,јас спомнав за ова хиперплазија не било тоа,кај сите пто бев до сега ист одговор имам, да не се секирам дека ке се среди се како што ке растело,не знам каде да одам повеке сега и ова со срцето излезе а свекрва ми над глава само ми е само наболница сум го носела детето мало било како што растело ке си менувало не знам што уште јас крива,ве молам ајде кажете ми каде да го носам?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Не му направија ртг снимка само го прегледа на нозете,а на стомачето му направија ехо и се си било во ред бубрезите биле супер,јас спомнав за ова хиперплазија не било тоа,кај сите пто бев до сега ист одговор имам, да не се секирам дека ке се среди се како што ке растело,не знам каде да одам повеке сега и ова со срцето излезе а свекрва ми над глава само ми е само наболница сум го носела детето мало било како што растело ке си менувало не знам што уште јас крива,ве молам ајде кажете ми каде да го носам?
...ртг снимка МОРА да му се направи на бебето, не може доктор „од око“ да каже дека се симетрични нозете и колку да ги оптегне мора да има „доказ“, а и визулено се гледа дека не се исти, дали тоа преглед на бебето сте го направиле во Скопје или во здравствена установа во провинција?

20200920_140437_001.jpg

а свекрва ми над глава само ми е само наболница сум го носела детето мало било како што растело ке си менувало
... детето е твое не е од свекрва ти и ти го сакаш повеќе од неа, така да утре ако ќе биде пораснато и ти речат докторите „требаше порано да се јавевте“ што ќе каже тогаш свекрва ти? пак ќе бидеш крива дека не си отишла на време, тоа со „срцето“ не е проблем срцето, туку крвен сад, добро ништо не ти дадоа написмено? само усно муабет со докторите приоритет е да имаш написмено дијагноза и препорака што понатаму, а не да „не се секираш“, што е тоа играње здравство?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
...ртг снимка МОРА да му се направи на бебето, не може доктор „од око“ да каже дека се симетрични нозете и колку да ги оптегне мора да има „доказ“, а и визулено се гледа дека не се исти, дали тоа преглед на бебето сте го направиле во Скопје или во здравствена установа во провинција?

Прегледај го приврзокот 268282


... детето е твое не е од свекрва ти и ти го сакаш повеќе од неа, така да утре ако ќе биде пораснато и ти речат докторите „требаше порано да се јавевте“ што ќе каже тогаш свекрва ти? пак ќе бидеш крива дека не си отишла на време, тоа со „срцето“ не е проблем срцето, туку крвен сад, добро ништо не ти дадоа написмено? само усно муабет со докторите приоритет е да имаш написмено дијагноза и препорака што понатаму, а не да „не се секираш“, што е тоа играње здравство?
Бјонс, па нели е многу мало бебето, зарем да се зрачи повторно?:(
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Имам ми дадоа написмено тоа што го знам и јас,дека има асиметрија на лева страна ништо друго,а свекрвами може да си збори колку сакат мм си е со мене и ме подржуват во се и тој исто како мене е загрижен,е сега маж ми инсистират да одиме во филип втори за срцето и ако успеам во исти ден да закажам за во ортомедика да не го малтретирам бебчето по патиштава читав имат многу пофалби за докторот ортопед ,и повеке навистина не знам каде да одам уште таму ке пробаме
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Имам ми дадоа написмено тоа што го знам и јас,дека има асиметрија на лева страна ништо друго,а свекрвами може да си збори колку сакат мм си е со мене и ме подржуват во се и тој исто како мене е загрижен,е сега маж ми инсистират да одиме во филип втори за срцето и ако успеам во исти ден да закажам за во ортомедика да не го малтретирам бебчето по патиштава читав имат многу пофалби за докторот ортопед ,и повеке навистина не знам каде да одам уште таму ке пробаме
... васкуларна аномалија која придонесе можеби за асиметријата само на нозете не значи дека бебето има проблем со срцето, дали му направија лабораториска анализа на бебето или само визуелен преглед, од „око„?
Денес бевме со малата на преглед и направија ехо на бубрези се е во ред асометријата што ја има ке се средит така ми рекоа, нозете и се со иста должина е сега и направија ехо на срце и најдоа артериси канал незатворен тој требало да се затвори додека било во стомак ама не се затворил само проблеми излагаат ептен ми е тешко
8591804.jpg
...не може бебето да има асиметрија на нозете, а да биде со иста должина, поголемиот проток на крвта всушност ја направила да речеме таа асиметрија чија причина е да една нога е поразвиена од другата при што се развива ногата повеќе и во должина (коска) за разлика од другата нога,
... васкуларната аномалија се дијагностицира со ултрасонографија или магнетна резонанца (МРИ), иако е мало можеби за таква дијагностика, но сепак важно да се знае дали треба интервенција, затоа што постојат васкуларни аномалии за кои не е потребен третман,
Бјонс, па нели е многу мало бебето, зарем да се зрачи повторно?:(
... нема тука мало или големо, затоа треба да процени докторот, ама не така од око, „ај нема ништо ќе помине, ќе порасне“, треба целосен преглед, да се види дали тоа е асиметрија само на нозете, на нозе и раце, на глава, на цело тело и главата има разни комбинации со различен пат (методи) за поставување за причината, па да се испита лабораториски да се види крвна слика (посебно гликоза во крв),
според мене ситуацијата на бебето, како три во едно (три причини за една последица),
прво мора посета на ортопед за мислење за асиметријата (хемихипертрофија), второ, посета кај физијатар за другиот проблем со вратните мускули (тортиколис),
трето интернист, (па и дерматолог) за третиот проблем со васкуларната аномалија!
-(лабораториски анализи обавезно)
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Во право си за се што пиша и јас сакам да се испитат и сама го барав тоа ама ми викаат дека нема потреба ке се среди,сите сме имале една страна поразвиена само што кај неа било повеке изразена скопје ако успеам да закажам а мислам дека ке успеам нема да си одам додека не му се направат потребните испитувања само по болници сме и ништо пак не се знае што му е на бебчето
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Во право си за се што пиша и јас сакам да се испитат и сама го барав тоа ама ми викаат дека нема потреба ке се среди,сите сме имале една страна поразвиена само што кај неа било повеке изразена скопје ако успеам да закажам а мислам дека ке успеам нема да си одам додека не му се направат потребните испитувања само по болници сме и ништо пак не се знае што му е на бебчето
... се знае што му е на бебечето, само не сакаат да се нафатат тоа е макотрпна работа и следење, треба да налеташ кај вистинскиот доктор, а не кај тие што не следат ниту новитети, ниту ги интересира нешто дополнително да превземат и направат што не е секојдневна појава, па не можат ниту да одговорат на предизвикот за жал,
„сите сме имале една страна поразвиена“ ?
мислам кои глупости искажани на работно место како здравствен работник, ти сама виде на Нет фотки, зборуваме за видлива асиметрија и развивање на една страна многу повеќе од другата, ќе се реши тоа ама не така „од Господ“ туку мора под контрола, со физикална терапија вежби, а и можна хирушка корекција, не се секирај све ќе биде добро, важно бебето ти напредува, не се нервирај за да имаш млеко тоа е многу важно за бебето како храна што ќе му го крева имунитетот, многу мајки имаат такви проблеми со своите деца, не си единствена, све се санира додека е уште дете,
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Не можам да не се секирам кога секој ден го гледам и не знам како да му помогнам,а сме биле на многу места но ништо, ке видам уште ваму ако закажам ке ви пишам па со господ напред белки таму ке успееме
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Јас се нервирам затоа што одевме по доктори и пак ништо не направивме и детето исто си го гледам знам дека проблемите се дел од животот и дека господ кога дава проблеми дава и решение знам дека треба да бидам смирена и трпелива ама барем да почневме со некоја терапија ке бев поспокојна барем ке чекав промени кај бебчето
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Јас се нервирам затоа што одевме по доктори и пак ништо не направивме и детето исто си го гледам знам дека проблемите се дел од животот и дека господ кога дава проблеми дава и решение знам дека треба да бидам смирена и трпелива ама барем да почневме со некоја терапија ке бев поспокојна барем ке чекав промени кај бебчето
... рековме без нервоза да не секне млекото што е најлоша работа во моментов за бебето, „терапија“ само вежби, сега кога прима вакцини ништо, имаш видео како да го вежбаш детето, во игра, пеј му песна, да ја развие левата нога, секој ден по неколку пати по пола час,
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
... рековме без нервоза да не секне млекото што е најлоша работа во моментов за бебето, „терапија“ само вежби, сега кога прима вакцини ништо, имаш видео како да го вежбаш детето, во игра, пеј му песна, да ја развие левата нога, секој ден по неколку пати по пола час,
Секој ден го вежбам на две подлоги едната е со играчки и музика за да ги следи со поглед а другата ми е да и ги везбам нозете и рачинјата по 3 пати на ден вежбаме не знам да не е малку што мислите ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Секој ден го вежбам на две подлоги едната е со играчки и музика за да ги следи со поглед а другата ми е да и ги везбам нозете и рачинјата по 3 пати на ден вежбаме не знам да не е малку што мислите ?
...секој втор ден ќе ги зголемувате вежбите ќе додадете уште една плус вежба и временски исто ќе зголемите по ваша проценка да не се преумори бебето, тоа треба да му биде како игра, а не како товар!
... применувајте за време на вежбите да пуштите некоја детска весела песна која следниот ден ќе ја пуштите пред да почне да вежба за да ја препознаете активноста, ако се радува значи добро напредувате, ако е вознемирено или не му се прави ќеф, значи нешто претерувате и ќе намалите и ќе се вратите на претходни вежби и временски пократко, со еден збор никој не може да каже дали е или не е довлоно, освен самото бебе, тоа ќе каже дали треба подолго и повеќе!

... ако си среќен ти тропни со рачиња....ако си среќен тропни ти ноџиња!
и така го вежбаш бебето кажувајќи го неговото име, и ги движиш и нозете и рачињата на бебето!

колку банани има (името на бебето) две, три, четири... и вежбате со песна!
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Му ја пуштам bingo baby song таа најмногу ја сакат со неа се капеме со неа везбаме многу се радуват на таа песна, а кога вежбаме се смее ама од кога ке се замори почнуват да плаче и прекинуваме со вежби,прстите на рацете и на нозете ги чуваше свиткани ама од кога почнавме да вежбаме ги пушти прстинјата и многу е подобра иначе едната страна многу стегнато ја чуваше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom