Тортиколис - Torticollis

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
torticollis-www.aboutkidshealth-ca.jpg mtHMEWY9e7XbF60vg18I9zAXUNoUdbvk_lg.jpg TryBcr0bud5tYY2hjf3AWaL5Z2CoePQs_lg.jpg

... инфантилниот (бебешки) мускулен тортиколис е предизвикан од контракција и дегенерација на стерноклеидомастоидниот мускул со специфично наведнување на главата на една страна, како и можни деформитети како што се асиметрична глава, асиметрично лице (еден образ поголем од другиот) и истиот деформитет колку порано се почнува со соодветни вежби и методи, толку со растење на бебето ќе се намали, па дури можно да се изгуби деформитетот, а и не ќе има проблеми со жвакање на храната и со говорот доколку навремено се превземат соодветни мерки.

6931W.jpg 14952W.jpg

...последица на тортиколис кај бебето е можно уште како фетус во тесна матка или е во невообичаена положба, употребата на форцепс за време на породувањето можно да создаде кај новороденчињата т.н. torticollis неможност на вратниот мускул да работи како треба и бебчето најчесто има проблем со вртење на главчето, па и доењето го фаворизира на една страна т.е. една дојка или вратчето му е „позаглавено“ каде му е поголемо обравчето,

ice_screenshot_20200908-132501.jpg ice_screenshot_20200908-132522.jpg

... мускулен тортиколис, најчесто е спазам на вратниот мускул, може да биде вроден, стекнат, акутен поради некоја инфекција на лимфните јазли на тоа место, од траума или од други причини, кај некого посилно кај некако поблаго застапено (со држење на главата малку странично или ете понекогаш поголемко обравче на таа страна за разлика од другото обравче), но многу опширна тема што може секој да ја има ова појава или да „ја доживее“ во текот на животот во било која возраст,

torticollisCongenital_a_enIL.jpg Best-Flat-Head-Pillows-For-Babies.jpg

... тортиколис, често е поврзано со кукот на бебето и најчесто го приметуваат после две недели од раѓање зашто бебето ја држи малку настрана главата кон „проблематичниот мускул“ (но не мора да ја држи), погледот му е насочено кон здравата страна, рамото на страната каде е „проблематичниот мускул“ е малку подигнато од другото рамо,

f098abc403222243a05b00136cc5be17.jpg birth-injuries-torticollis-lawyer.jpg

најчесто спие на една страна и цица од една страна и само од една дојка и се решава со вежбање на таа страна (иако не сака да цица од другата страна-дојка), масажа па дури и физотерапија, користење на специјални перници за спиење, па дури некои носат фиксатор на вратот (Шанцова кравата),

Newborn-Baby-Pillow-Polka-Dot-Falbala-Pillow-Anti-Torticollis-Pillow-Anti-bias-Styling-Newborn...jpg lImBcWMr4Zd2625hmamQQTZm8vXNmwNa_lg.jpg il_fullxfull.2198333541_sp6j.jpg

зависно од причината на настанување на тортиколис (кај новородените како трета по распространетост вродена аномалија) може да биде поделено на :

- миоген (како последица на цикатрикс кој се развива во стерноклеидомастоидниот мускул заради кинење на мускулните влакна и образување на хематом за време на раѓање)
- артроген (како последица на вратна дисплазија и цервикално-торакален дел на рбетнит стол)
- невроген (како последица на спазам или парализа на стерноклеидомастоидниот мускул поради повреда на т.н нерв ацесориус),

tmc.jpg mengenal-tortikolis-atau-tengleng.JPG

*диференцијална дијагноза на тортиколис-
примарни симптоми:
главата наклонета повеќе на една страна, лицето и погледот свртено кон здравата страна, цервикални пршлени завртени кон засегнатата страна, цервикален рбет закривен на здравата страна,
секундарни симптоми:
промени во черепот, лицето и рбетниот столб, асиметрија на лицето и челото, сплескан тил на здравата страна, закривеност на горниот торакален рбет .

tortikolis-01.jpg tortikolis-krivi-vrat.jpg

третман на тортиколис вклучува физикална терапија, електрофореза со раствор од 1% Калиум Јодит, кинезитерапија, парафин и примена на Туина масажа,

blog-slika-9-550x550.jpg hqdefault.jpg

...лекувањето почнува уште во првите денови после раѓањето за успешна рехабилитација,

unnamed.jpgjhuy.jpg baby-massage-1.jpg

images.jpgkloklop.jpg congenital-muscular-torticollis-300x197.png

medicine-tips-945-1.jpg Picture1.jpg torticollis-1.jpg

unnamed.jpgoplkmn.jpg ser.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
@Анче89,


... матичниот мора да даде повеќе насоки (упати) како најаважен би бил лекар физијатар, оти физикалните вежби и други методи од физикалната терапија се најважни сега на почетокот за бебето,


физијатар ќе знае дали мора да се направи ултразвук (ехо), ренген за да се види положбата на рбетот, вратот па и кукот,

„Мајчин Дом“ имаат искуство во справување со тортиколисот.

 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Ја најдов темата извини уште еднаш
Автоматски споено мислење:

Ке одиме да му прават вежби и јас треба дома да му правам вежби и да го местам за спиење на другата страна
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Порачавме и ваква перница за да го местам да спие на страната што не сакат.. Screenshot_20200911-133848_Google.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
@Анче89,

what-is-Torticollis-the-everymom-2.jpg foto-torticoli.jpg
...кога мускулниот тортиколис ќе се открие во рана возраст од 2 или 3 месеци, како што е твоето бебе и ако секојдневно барем најмалку два пати се применува пропишаната програма за истегнување и позиционирање, најверојатно ќе забележиш подобрување за неколку недели, а состојбата треба целосно да се коригира до 1 година, така да не би требало да се загрижуваш и да не се вратат мускулите во нивната нормална должина и нормален опсег на движење до 18 месеци, може матичниот да те упати на ортопедски хирург, кој може да препорача операција за издолжување мускулите, така да има решение за состојбата,
... но тоа е крајно оперативно решавање, до тогаш ќе мора мануелно Ти да го вежбаш бебето, а другото време да го оставиш на стомак (дај му некоја занимација или играчка како на горната фотка или ти занимавај го додека седи така на стомаче), за да може самата позиција да овозможи развој на вратните мускули,

6.2.13.JPG basic-torticollis-neck-stretch-exercise.png

... вроден мускулен тортиколис обично се третира со истегнување и позиционирање, тортиколисот е состојба во која главата е навалена на едната страна, додека брадата е свртена во спротивна насока со ограничен опсег на движење во вратот, мускулите на страната на вратот со наклон се затегнати и скратени, спротивно на тоа, мускулите на страната спротивна на наклонот се типично слаби и издолжени, така за да се третира оваа состојба, треба да се истегнат затегнатите мускули од едната страна, додека слабите мускули од другата страна треба да се зајакнат.
(на фотографијата е двомесечно девојче чија мајка секојдневно го вежба, а тоа има мускулен тротиколис на десна страна на лицето)
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Во вторник сме на ортопед
@Анче89,

Прегледај го приврзокот 266778 Прегледај го приврзокот 266779
...кога мускулниот тортиколис ќе се открие во рана возраст од 2 или 3 месеци, како што е твоето бебе и ако секојдневно барем најмалку два пати се применува пропишаната програма за истегнување и позиционирање, најверојатно ќе забележиш подобрување за неколку недели, а состојбата треба целосно да се коригира до 1 година, така да не би требало да се загрижуваш и да не се вратат мускулите во нивната нормална должина и нормален опсег на движење до 18 месеци, може матичниот да те упати на ортопедски хирург, кој може да препорача операција за издолжување мускулите, така да има решение за состојбата,
... но тоа е крајно оперативно решавање, до тогаш ќе мора мануелно Ти да го вежбаш бебето, а другото време да го оставиш на стомак (дај му некоја занимација или играчка како на горната фотка или ти занимавај го додека седи така на стомаче), за да може самата позиција да овозможи развој на вратните мускули,

Прегледај го приврзокот 266771 Прегледај го приврзокот 266774

... вроден мускулен тортиколис обично се третира со истегнување и позиционирање, тортиколисот е состојба во која главата е навалена на едната страна, додека брадата е свртена во спротивна насока со ограничен опсег на движење во вратот, мускулите на страната на вратот со наклон се затегнати и скратени, спротивно на тоа, мускулите на страната спротивна на наклонот се типично слаби и издолжени, така за да се третира оваа состојба, треба да се истегнат затегнатите мускули од едната страна, додека слабите мускули од другата страна треба да се зајакнат.
(на фотографијата е двомесечно девојче чија мајка секојдневно го вежба, а тоа има мускулен тротиколис на десна страна на лицето)
Во вторник сме на ортопед во св.еразмо,вторникот кога бевме за вакцина докторката кажа да го види и ортопед ама нема слободен термин па матичниот ни рече ке ви дадам приоритетен па во вторник ке одиме,мора да му се прават вежби на бебчето нас тие што ни ги кажаа му ги правиме дома ама сепак и ортопед ке каже ако треба и на физикална ке се носи се што треба ке направиме
Автоматски споено мислење:

Јас и реков на Докторката да не е крив врат таа ми рече дека не е тоа бебчето убаво си ја држело главата,само што едната страна и била понеразвиена дека сум имала тежок пораѓај и дека му било тесно во стомакот и седело само на една страна,бевме на три места исто ни рекоа дека не е крив врат сега да видиме ортопедот што ке рече,со мм се и зедовме перница подлога за вежбање секој ден и правам вежби се што е потребно ке се направи и кај и да треба ке ја однесеме само да се опорави
Автоматски споено мислење:

Кај моето бебче се приметува дека ногата му е подебела од другата и газето му е подебело од едната страна значи буквално цела лева страна и е подебела од другата
Автоматски споено мислење:

20200920_140437_001.jpg не е многу приметливо не можам убаво да ја сликам дека спие ама кога ке стане ке ја сликам поубаво
Автоматски споено мислење:

20200920_153230.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Јас и реков на Докторката да не е крив врат таа ми рече дека не е тоа бебчето убаво си ја држело главата, само што едната страна и била понеразвиена дека сум имала тежок пораѓај и дека му било тесно во стомакот и седело само на една страна,
... ако таа докторка е твоја матична, одозгора и педијатар, според тоа како го води твоето бебе и го лечи како пациент, таа би требало да одговара за непрофесионалност, а не уште да те теши дека нема врска “бебето убаво го држело вратот“,

1600620951849.png

...да се потсетиме на твојата фотографија што ја постира да ни го покажеш различниот образ, па тука од авион се гледа поголем лев образ од десниот што според тоа дадовме тука претпоставка за тортиколис, значи спротивниот дел на тој поголем образ имаме „поопуштени, неразвинеи мускули“ кои треба да се зајакнат и развијат со вежби и физикална терапија, а десниот образ „скратени и крути“ вратни мускули да попуштат и да се поеластични, како и цела лева страна на телото на бебето е недоразвиена или да речеме несоодветно сразмерно развиено тело,

20200920_140437_001.jpg

.... оффф :facepalm:, на форум дадовме претпоставка за тортиколис, а нејзиниот педијатар уште веднаш требала да примети несразмерното тело на бебето, па при систематски преглед на бебето каде гледала низ прозор?
... мислам и ти како мајка исто како не си можела да приметиш дека има несразмерна неразвиена страна, ама ај да речеме донекаде оправдано, оти има кој да го примети тоа - стручно лице што е матичен на твоето бебе, а на мајка било како да е, нејзиното дете е најубаво, па да речеме не си ја приметила разликата,
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Hemihypertrophy - Хемихипертрофија (Хемихиперплазија)
Асиметричен раст (претеран раст на едната страна на телото)
Во вторник сме на ортопед во св.еразмо...Кај моето бебче се приметува дека ногата му е подебела од другата и газето му е подебело од едната страна значи буквално цела лева страна и е подебела од другата
Прегледај го приврзокот 267218 Прегледај го приврзокот 267240
... ортопед МОРА да посетите, штом велиш дека целата лева страна на бебето е „понеразвиена, послаба т.е. можеби и со пократки коски од десната“ тука веќе не зборуваме за тортиколис, туку имаме деформитет (можеби генетски, можеби од тешкиот пораѓај) - hemihypertrophy што ортопедот оператор во соработка со друг хирург мора оперативно да делува на „здравата нога“ за да би се изедначат двете нозе, доколку должината им е различна (епифизиодеза), се избегнува оперативно продолжување на скратената нога поради повеќе проблеми во рехабилитација

20200920_140437_001.jpg C28-FF9-1.jpg

...еве се потрудив да најдам на НЕТ (десно фотка) сличен деформитет на бебче како твоето (лево фотка), значи не си единствена, многу мајки имаат таков проблем со своето бебе, така да немој да се грижиш, ќе се среди све, само трпение, совети и мислење пред да се решите нешто оперативно обавезно од повеќе специјалисти,

... доколку нозете се различни, нормално дека и газето ќе биде различно, само не кажа дали од половина нагоре бебето е сразмерно (рацете, градите, трупот), или бебчето има само диспропорција од папокот надоле т.е. кај нозете и газето, па и стапалото,

C28-FF6-1.jpg C28-FF1-3.jpg

... би требало на бебето да му направат РТГ на нозете, како и ехо на стомачето и тоа на секој три месеци ултразвучно следење, поради можноста да се детектира причината на несразмерен раст, а може причина да биде од наследен карактер или некое циркулативно пореметување зголемен проток на крвта на развиената страна, а може и намалена лимфна дренажа, абнормалност на нервите и нарушени хормони,
...сето тоа што наведов треба да се испита да се одреди зошто има таква последица кај твоето бебе т.е. кај тие што имаат таков деформитет, не мора да биде наследно, тука веќе не зборуваме за вежби и физикална терапија како кај тортиколис за вратни мускули,
...значи имаме друга ситуација на неправилно растење кај бебето, МОРА да се најде причината ЗОШТО е дојдено до таков деформитет, за да може понатака правилно да се одвива лечењето на твоето бебе, и уште еднаш немој да се грижиш, не си единствена со ваков проблем, ниту пак проблемот не е решлив, биди силна, све ќе се среди! (y)
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Јас кога го приметив на ногата одма бевме на доктор и ни кажа само да се следи други испитувања не ни кажа да направиме, нема каде немам кажано дека едната страна на бебчето е поголема од другата ми викаат со вежби ке се среди, на никакви други испитувања не ни викаат да одиме јас навистина не знам каде да одам повеќе и каде да се обратам,од папокот надолу газето и ногата тука имат разлика како што е и на сликата што ја имаш пуштено,колку само доктори го видоа никој не рече да се испита да се направи снимка ептен ми е тешко не сум јас доктор за да знам што да правам единствено ни рекоа за белекот што го имат мислам дека хемибиом се вика е за тоа да направиме ехо да видат да не има и внатрешно а за образот и ногата дека ке се среди да не се секирам ама како ке се среди со дома седење не знам што да правам повеке ☹
Автоматски споено мислење:

20200920_215739.jpg 20200920_215728.jpg 20200920_215714.jpg 20200920_215700.jpg
Автоматски споено мислење:

Баш сега читав за Хемихипертрофија можело и внатрешните органи да бидат поголеми од страната што е подебела баш читав на 4 месечно бебе му било дијагностицирано Хемихипертрофија и едниот бубрег му бил поголем од другиот едвај чекам да појдам на ортопед ако и тој ми рече да не се секирам баш ке му спомнам за ова ако не навистина нема да знам каде да одам повеќе секој ден се мислам се секирам
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Јас кога го приметив на ногата одма бевме на доктор и ни кажа само да се следи други испитувања не ни кажа да направиме, нема каде немам кажано дека едната страна на бебчето е поголема од другата ми викаат со вежби ке се среди, на никакви други испитувања не ни викаат да одиме јас навистина не знам каде да одам повеќе и каде да се обратам,од папокот надолу газето и ногата тука имат разлика како што е и на сликата што ја имаш пуштено,колку само доктори го видоа никој не рече да се испита да се направи снимка ептен ми е тешко не сум јас доктор за да знам што да правам единствено ни рекоа за белекот што го имат мислам дека хемибиом се вика е за тоа да направиме ехо да видат да не има и внатрешно а за образот и ногата дека ке се среди да не се секирам ама како ке се среди со дома седење не знам што да правам повеке ☹
Прегледај го приврзокот 267329Прегледај го приврзокот 267330Прегледај го приврзокот 267331Прегледај го приврзокот 267332

Баш сега читав за Хемихипертрофија можело и внатрешните органи да бидат поголеми од страната што е подебела баш читав на 4 месечно бебе му било дијагностицирано Хемихипертрофија и едниот бубрег му бил поголем од другиот едвај чекам да појдам на ортопед ако и тој ми рече да не се секирам баш ке му спомнам за ова ако не навистина нема да знам каде да одам повеќе секој ден се мислам се секирам
... па прво треба РТГ на нозете, треба да се види коската од лева и десна нога дали има разлика во раст ( колку цм се разлика), тоа не може туку така со „вежби да се среди“ кога е во прашање пократка и подолга коска порасната?

...ти не си била уште кај ортопед нели? сите тие мислења сигурно ти се од општ лекар, матичен нели? јас ти реков тотално непрофесионално од нивна страна, нема што да чекаш од нив, ти ќе бараш упат самата за твоето бебе, такво време дојде сега, не знам што да кажам никој не ги контролира како работаат воопшто матичните кои се приватни лекари,
...ајде, помини кај ортопедот па да видиме што ќе кажат и не заборавај сите анализи што ќе ги правиш да направиш фотокопија да имаш примероци да не ги даваш така на матичниот да ги бапне во историјата (досие) на твоето бебе како пациент, а ти да не знаеш што анализи или што препорака ти дале, што дојагноза ти напишале... памти едно, матичниот лекар е да те служи тебе(бебето) како пациент, а не вие сте за него да зема тој капитација (плата), ако не ти одговара и е „мрзлив“ ќе го смениш и ќе одиш кај друг, око да не ти трепне, биди посилна во тој смисол!
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Бев во плодност,ремедика,кај матичната па бевме и кај друг доктор специјалист и не знам више каде не сме биле ама секаде истиот одговор ни го дадоа дека ке се среди со вежби никој не рече ајде да се направи испитување баш и сега кога бевме на вакцина докторката рече образот не и се приметува ме загрижува ногата и да одите на ортопед,сопругот отиде кај матичниот проверил немало термин и му рекол со приоритетен да ни даде и сега ке видиме во вторник
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Баш сега читав за Хемихипертрофија можело и внатрешните органи да бидат поголеми од страната што е подебела баш читав на 4 месечно бебе му било дијагностицирано Хемихипертрофија и едниот бубрег му бил поголем од другиот едвај чекам да појдам на ортопед ако и тој ми рече да не се секирам баш ке му спомнам за ова ако не навистина нема да знам каде да одам повеќе секој ден се мислам се секирам
... не знам како пишувало и што си прочитала, ама во погорниот мој коментар ти имам пишано дека мора на бебето да му се направи ултразвук на абдоменот, токму поради фактот дека вакви последици на асиметричност на телото често пати е поради тумор на бубрег,

19cf98a38e7d3436e261a9e902b2d6_gallery.jpg C28-FF8-1.png

...но не се заморувај со тоа читање, постапно ќе идеш, прво да се направи РТГ на нозете да се види која разлика во „цм“ има/ нема или пак некој друг деформитет како во погорните слики што ти ги постирав, тоа ортопедот МОРА да ти го каже и ќе ти даде и дијагноза или препорака што понатаму, па ќе видиш, полека не се паничи и не се грижи, све ќе се среди!
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
... не знам како пишувало и што си прочитала, ама во погорниот мој коментар ти имам пишано дека мора на бебето да му се направи ултразвук на абдоменот, токму поради фактот дека вакви последици на асиметричност на телото често пати е поради тумор на бубрег,

Прегледај го приврзокот 267354 Прегледај го приврзокот 267355

...но не се заморувај со тоа читање, постапно ќе идеш, прво да се направи РТГ на нозете да се види која разлика во „цм“ има/ нема или пак некој друг деформитет како во погорните слики што ти ги постирав, тоа ортопедот МОРА да ти го каже и ќе ти даде и дијагноза или препорака што понатаму, па ќе видиш, полека не се паничи и не се грижи, све ќе се среди!
Денеска ке му се јавам на докторот најдов број добар доктор е ако може уште денес да не прими подобро ке биде ке ви кажам што сум направила
 
Член од
4 септември 2020
Мислења
39
Поени од реакции
50
Денес бевме со малата на преглед и направија ехо на бубрези се е во ред асометријата што ја има ке се средит така ми рекоа,нозете и се со иста должина е сега и направија ехо на срце и најдоа артериси канал незатворен тој требало да се затвори додека било во стомак ама не се затворил само проблеми излагаат ептен ми е тешко
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Денес бевме со малата на преглед и направија ехо на бубрези се е во ред асометријата што ја има ке се средит така ми рекоа,нозете и се со иста должина е сега и направија ехо на срце и најдоа артериси канал незатворен тој требало да се затвори додека било во стомак ама не се затворил само проблеми излагаат ептен ми е тешко
Тоа е животот душо, едно ќе средиш а друго веќе чека на ред..но така белее коса, најтешка професија во животот е да бидеш мајка..се ке се среди, полека, не е ништо страшно.
Имаш слатко бебенце, дружете се, гушкајте се, брзо ќе порасне..:)(y):angel::smirce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom