Топ 5 програмски јазици во Македонија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
И? За што ти е иконографиков?

Sql е покористен од PHP како web серверски јазик?

Кој курац се Статиста? Пајтон програмери од Индија да не гласале на анкетава?

Прегледај го приврзокот 322535

Најголемите порнографски и коцкарски платформи го користат PHP. Вклучувајќи ги Pokerstars и Pornhub ко лидери. Не е само WordPress. Ете имаш и Shopify, Magento, Prestashop, Opencart (на Нептун сајтот им е правен во Opencart) ко e-commerce платформи/фрејмворци све built with PHP. На Фајзер сајтот им е правен во Ларавел.
Не знам што се запалуваш одма, никаде не реков дека е лош јазик, само ти покажав други статистики кои покажуваат друга слика.

Индија е милијарда и пол, колку и да немаат квалитет, рачунај дека се огромен пазар и имаат огромен импакт врза статистиката.

Инаку не мора да ја гледаш статистиката, ете ако не те мрзи направи анализа на огласите кај нас, и врати се да ни кажеш колку огласи се за PHP. Индиректно тоа ти е приказ и за пошироката слика, 90% од огласите (и тие за фриленс на групата на фб) се за странски клиенти.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Не знам што се запалуваш одма, никаде не реков дека е лош јазик, само ти покажав други статистики кои покажуваат друга слика.

Индија е милијарда и пол, колку и да немаат квалитет, рачунај дека се огромен пазар и имаат огромен импакт врза статистиката.

Инаку не мора да ја гледаш статистиката, ете ако не те мрзи направи анализа на огласите кај нас, и врати се да ни кажеш колку огласи се за PHP. Индиректно тоа ти е приказ и за пошироката слика, 90% од огласите (и тие за фриленс на групата на фб) се за странски клиенти.
Ништо лично. Ја ти кажав врска ти нема графиконот пошто е глупо да ги рангираш PHP и SQL(кој SQL?). Во однос на платите, денеска имаш банки (со системи изградени во 70 ти или 80 ти години) кои нудат цело богатство на Фортран програмери. Тоа е така дека се нешто многу посебни или дека тешко се наоѓаат?

Во секој battle of languages, доаѓа до мерење на PHP со Python или PHP со Node (првото е почесто). PHP добива голем хејт, и обично авторите на таквите анализи или не знам како да ги наречам се Индијци или Пакситанци и се обично Пајтон девелопери (ме натераа да го замрзам јазикот). Никаде нема да сретнеш PHP девелопер да земе и стручно и суптилно да ги плука Пајтон или Ноуд и цели блог постови да посветува на споредби. Еве ти го првиот резултат од пребарување на гугл - PHP 8.1 vs Python 3.


Не ти го разбрав последниов дел. Демек нема огласи за PHP? Пајтон исклучиво само за домашен пазар се огласите, не се за странски клиенти? Лошо е ако се за странски?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Ништо лично. Ја ти кажав врска ти нема графиконот пошто е глупо да ги рангираш PHP и SQL(кој SQL?). Во однос на платите, денеска имаш банки (со системи изградени во 70 ти или 80 ти години) кои нудат цело богатство на Фортран програмери. Тоа е така дека се нешто многу посебни или дека тешко се наоѓаат?

Во секој battle of languages, доаѓа до мерење на PHP со Python или PHP со Node (првото е почесто). PHP добива голем хејт, и обично авторите на таквите анализи или не знам како да ги наречам се Индијци или Пакситанци и се обично Пајтон девелопери (ме натераа да го замрзам јазикот). Никаде нема да сретнеш PHP девелопер да земе и стручно и суптилно да ги плука Пајтон или Ноуд и цели блог постови да посветува на споредби. Еве ти го првиот резултат од пребарување на гугл - PHP 8.1 vs Python 3.


Не ти го разбрав последниов дел. Демек нема огласи за PHP? Пајтон исклучиво само за домашен пазар се огласите, не се за странски клиенти? Лошо е ако се за странски?
Не ти рангирам ништо јас, туку ти ставив статистика кои се најупотребувани, и каде просечно платата е најголема. Ете не знаев дека твитер е најдобриот статистичар во светот.

Еве ти и според TIOBE индексот не е најкористен за 2021, ниту во САД, ниту во УК и Франција.

Јас не го гледам како борба меѓу јазиците, секој си има своја примена и предности/недостатоци, и во зависност од проектот/потребите на клиентот, ќе бираш со што ќе работиш. Споредено со риболов, сигурно нема да отидам на крапски риболов со мушици, а на пастрмка со фидер, туку обратно :D

Пајтон користам бидејќи: кога менував професија ми беше најлесен за брзо прешалтување, има одлични библиотеки за тоа што го работам, има одлично comunity, краток и едноставен код (споредено поработив малку Android, од Python на Java ми беше како да натераш слаткар рачно да мати шлаг, а миксерот да не го пипне :D).

Инаку за последниот дел, не ми е муабетот домашен или странски пазар, туку што се бара на пазарот. Кај нас нема многу огласи ни за пајтон, али исто многу се ретки и за PHP. Генерално се javascript/java/C#. Поентата ми беше дека ако е толку многу користен, ќе фрчеа огласи на секоја чекор.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Не ти рангирам ништо јас, туку ти ставив статистика кои се најупотребувани, и каде просечно платата е најголема. Ете не знаев дека твитер е најдобриот статистичар во светот.

Еве ти и според TIOBE индексот не е најкористен за 2021, ниту во САД, ниту во УК и Франција.

Јас не го гледам како борба меѓу јазиците, секој си има своја примена и предности/недостатоци, и во зависност од проектот/потребите на клиентот, ќе бираш со што ќе работиш. Споредено со риболов, сигурно нема да отидам на крапски риболов со мушици, а на пастрмка со фидер, туку обратно :D

Пајтон користам бидејќи: кога менував професија ми беше најлесен за брзо прешалтување, има одлични библиотеки за тоа што го работам, има одлично comunity, краток и едноставен код (споредено поработив малку Android, од Python на Java ми беше како да натераш слаткар рачно да мати шлаг, а миксерот да не го пипне :D).

Инаку за последниот дел, не ми е муабетот домашен или странски пазар, туку што се бара на пазарот. Кај нас нема многу огласи ни за пајтон, али исто многу се ретки и за PHP. Генерално се javascript/java/C#. Поентата ми беше дека ако е толку многу користен, ќе фрчеа огласи на секоја чекор.
Ај вака уште еднаш да пробам да ти нацртам. PHP е server scripting language кој исклучиво, ама исклучиво се користи за web development. Значи не праиме муабет за development на десктоп апликации, не праиме муабет за mobile development, не праиме муабет за query language, не праиме муабет за IOT, не праиме муабет за ml (иако јазикот ќе пробува да се прошири и во оваа сфера во иднина). Затоа и те прашав, за што ти е статистикава? На гравчиња си ги гледаат резултатите? Статистиките што ја ги ставив ги вади агенција на која и е работа да мери рејтинг на веб технологии. https://w3techs.com/

Дури и на таа база од 80%, PHP пак е во најбрзо растечки web технологии, кога кажувам web технологии, мислам на backend web технологии.

Точно така. Проблемот е што кога ќе почнат да се прават некои споредби ко Џанго со Ларавел/Симфони и кога ги читам "анализите" смеа ме фаќа. Едино држи вода дека Node.js е "многу побрза" технологија од PHP на Apache/Nginx. Но Node.js не е програмски јазик, I/O модел на сервер е. А си има PHP коњи за трка и во тој дел, па тогаш резултатите не се баш во корист на Node, да не навлегувам и да ја ширам пак работата.

Фино за тебе. Ја кога гледам Пајтон, почињаат очи да ме болат и ми е исто ко да гледам вонземјански шифри. Од проста причина што PHP ко Јава, JS итн. се C based languages односно синтакста опасно потсетува на C, додека пајтон не е. Ја би отишол до таму што би го сврстил PHP ко C++ на стероиди или Java light (и ова е добра работа).

Ај да видиме што вика линкдин кога пребаруваш PHP developer за N. Macedonia

Screenshot from 2022-02-19 23-50-26.png


околу 15 тина огласи, хедхантери што замараат не вбројувам. Ако земам број на огласи на US, Germany, Netherlands, UK пазари тогаш бројката е во иљадници позиции. Добра работа е што денеска шансите за remote работење се поголеми отколку пред 2020 и корона срањата.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Ај вака уште еднаш да пробам да ти нацртам. PHP е server scripting language кој исклучиво, ама исклучиво се користи за web development. Значи не праиме муабет за development на десктоп апликации, не праиме муабет за mobile development, не праиме муабет за query language, не праиме муабет за IOT, не праиме муабет за ml (иако јазикот ќе пробува да се прошири и во оваа сфера во иднина). Затоа и те прашав, за што ти е статистикава? На гравчиња си ги гледаат резултатите? Статистиките што ја ги ставив ги вади агенција на која и е работа да мери рејтинг на веб технологии. https://w3techs.com/

Дури и на таа база од 80%, PHP пак е во најбрзо растечки web технологии, кога кажувам web технологии, мислам на backend web технологии.

Точно така. Проблемот е што кога ќе почнат да се прават некои споредби ко Џанго со Ларавел/Симфони и кога ги читам "анализите" смеа ме фаќа. Едино држи вода дека Node.js е "многу побрза" технологија од PHP на Apache/Nginx. Но Node.js не е програмски јазик, I/O модел на сервер е. А си има PHP коњи за трка и во тој дел, па тогаш резултатите не се баш во корист на Node, да не навлегувам и да ја ширам пак работата.

Фино за тебе. Ја кога гледам Пајтон, почињаат очи да ме болат и ми е исто ко да гледам вонземјански шифри. Од проста причина што PHP ко Јава, JS итн. се C based languages односно синтакста опасно потсетува на C, додека пајтон не е. Ја би отишол до таму што би го сврстил PHP ко C++ на стероиди или Java light (и ова е добра работа).

Ај да видиме што вика линкдин кога пребаруваш PHP developer за N. Macedonia

Прегледај го приврзокот 322632


околу 15 тина огласи, хедхантери што замараат не вбројувам. Ако земам број на огласи на US, Germany, Netherlands, UK пазари тогаш бројката е во иљадници позиции. Добра работа е што денеска шансите за remote работење се поголеми отколку пред 2020 и корона срањата.
Пак си ми емотивен, не треба да ми црташ јасно ми е што може, за што се користи, и колку се користи кај server-side.
Јас ти зборувам за оверал на сите полиња, а таму не е прв.
А еве ти и кај нас, далеку побрзо ќе најдеш работа со javascript/java/python/.c#, отколку со php.


Еве ти за другите во моментов на linkedin:
1645314105286.png
1645314024621.png
1645314052049.png
1645314080166.png
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Пак си ми емотивен, не треба да ми црташ јасно ми е што може, за што се користи, и колку се користи кај server-side.
Јас ти зборувам за оверал на сите полиња, а таму не е прв.
А еве ти и кај нас, далеку побрзо ќе најдеш работа со javascript/java/python/.c#, отколку со php.


Еве ти за другите во моментов на linkedin:
Прегледај го приврзокот 322641
Прегледај го приврзокот 322638
Прегледај го приврзокот 322639
Прегледај го приврзокот 322640
Да де, све на куп, на трка со коли ти со глисер ќе идеш.

Покажи ги огласите под бројката :)

Screenshot from 2022-02-20 00-57-21.png

Од првите 5 огласи 3 се PHP, 1 Node, 1 frontend, 6 от е пајтон али ништо поврзано со web development
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Lisp на 10то место. Clojure кој е од истата фамилија на List најплатен. На факултет кога го учевме добив диоптер од гледање дали за тој куп отворени загради дали си има и затворени загради, а најмногу кинти на него се правеле. :icon_lol:

Антовски на факултет ни велеше дека најдобриот програмски јазик е тој што ти носи најмногу пари. :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Lisp на 10то место. Clojure кој е од истата фамилија на List најплатен. На факултет кога го учевме добив диоптер од гледање дали за тој куп отворени загради дали си има и затворени загради, а најмногу кинти на него се правеле. :icon_lol:

Антовски на факултет ни велеше дека најдобриот програмски јазик е тој што ти носи најмногу пари. :icon_lol:
На lisp јас му најдов примена во скрипти за AutoCad, таму се користи многу, иако за големи проекти c#, и vba се подобра опција. Не би го работел само него и да е двојно поплатен. Генерално секогаш е најплатено тоа што е одбивно/комплексно и го работат малку луѓе.

Инаку од мое искуство за пазарење на проекти, најдобри пари заработивме на проекти кои не се Web Development.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
На lisp јас му најдов примена во скрипти за AutoCad, таму се користи многу, иако за големи проекти c#, и vba се подобра опција. Не би го работел само него и да е двојно поплатен. Генерално секогаш е најплатено тоа што е одбивно/комплексно и го работат малку луѓе.

Инаку од мое искуство за пазарење на проекти, најдобри пари заработивме на проекти кои не се Web Development.
Освен на факултет не ни имав желба да го работам. Задачи некој каде требаше да напишеме рекурзија во лисп и друго не ми текнува што правевме.

Какви проекти отприлика се биле, мобилни/десктоп апликации?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Освен на факултет не ни имав желба да го работам. Задачи некој каде требаше да напишеме рекурзија во лисп и друго не ми текнува што правевме.

Какви проекти отприлика се биле, мобилни/десктоп апликации?
Автоматизации, data scraping, data wrangling, data pipelines.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Според мене, зборам за субјективно најомилени јазици, без да споредувам други јазици, број еден ми е PHP, па javascript, па после еве може Java.

А ако зборам за заработка, тогаш ништо не сум одбил :)

Многу е глупо да имаш предрасуди и да пропуштиш можност ради нив.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Тури му пепел на ларавел октан ако сакаш конкуренси, ларавел е направен за дев искуство, не за скалабилити, не општо него и во пхп екосферата е меѓу последните од сите фрејмворци. Ако знаеш како иде реквест лајфсајклот во ларавел (index.php, па креирање на сервис контејнер, па креирање на кернелот и реквест инстанцата, па проаѓање на реквестот низ едно 5 мидлвера, па мапирање до рутите и на крај редиректирање до контролерите и све истото назад кога враќа респонс) ќе знаеш и зошто толку малку реквести за исто време. Тестирај ванила пхп со едно 20 корутини и ќе видиме резултати

PHP:
<?php
$server = new OpenSwoole\Http\Server("0.0.0.0", 9501);
$server->set([
  'worker_num' => 1,
  'task_worker_num' => 2,
]);
$server->on('Request', function ($request, $response) use ($server) {
  $tasks[0] = ['time' => 0];
  $tasks[1] = ['data' => 'openswoole.com', 'code' => 200];
  $result = $server->taskCo($tasks, 1.5);
  $response->end('<pre>Task Result: '.var_export($result, true));
});
$server->on('Task', function (OpenSwoole\Server $server, $task_id, $worker_id, $data) {
  if ($server->worker_id == 1) {
    sleep(1);
  }
  $data['done'] = time();
  $data['worker_id'] = $server->worker_id;
  return $data;
});
$server->start();
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Тури му пепел на ларавел октан ако сакаш конкуренси, ларавел е направен за дев искуство, не за скалабилити, не општо него и во пхп екосферата е меѓу последните од сите фрејмворци. Ако знаеш како иде реквест лајфсајклот во ларавел (index.php, па креирање на сервис контејнер, па креирање на кернелот и реквест инстанцата, па проаѓање на реквестот низ едно 5 мидлвера, па мапирање до рутите и на крај редиректирање до контролерите и све истото назад кога враќа респонс) ќе знаеш и зошто толку малку реквести за исто време. Тестирај ванила пхп со едно 20 корутини и ќе видиме резултати

PHP:
<?php
$server = new OpenSwoole\Http\Server("0.0.0.0", 9501);
$server->set([
  'worker_num' => 1,
  'task_worker_num' => 2,
]);
$server->on('Request', function ($request, $response) use ($server) {
  $tasks[0] = ['time' => 0];
  $tasks[1] = ['data' => 'openswoole.com', 'code' => 200];
  $result = $server->taskCo($tasks, 1.5);
  $response->end('<pre>Task Result: '.var_export($result, true));
});
$server->on('Task', function (OpenSwoole\Server $server, $task_id, $worker_id, $data) {
  if ($server->worker_id == 1) {
    sleep(1);
  }
  $data['done'] = time();
  $data['worker_id'] = $server->worker_id;
  return $data;
});
$server->start();
Друже не сум голем љубител на бенчмарковите затоа што во голема мера ми се ирелевантни за реален проект, на крај од денот ќе имаш ботлнек на I/O, и пак крајниот корисник нема ни да го види бенефитот, а да не навлегуваме во целиот дизајн на системот или во неоптимизиран код.

PHP не сум користел, и искрено не го следам воопшто, а со Fastify баш сега си играм и е ок, затоа и ти го дадов како споредба.

Плус за нас пајтонаште се е брзо ако споредиме со пајтон :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom