Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Батка ни РАБОТАМ во БЕГ ни се граем на нив но за интерес на вистината !
Продукт на согорување природен гас ( CH4 + 2 O 2= CO2 + 2H2O)
over & ende.
Кога си во право те подржувам. Дерење народ па со нечиија поткрепа ( државна ) уште помалку.
За интерес на вистината....
Точна е стехеометриската равенка - за да согори еден молекул метан потребни се два молекули кислород.
Дали можеш да пресметаш колку метри кубни воздух се потребни да согори еден нормален метар кубен метан?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
За интерес на вистината....
Точна е стехеометриската равенка - за да согори еден молекул метан потребни се два молекули кислород.
Дали можеш да пресметаш колку метри кубни воздух се потребни да согори еден нормален метар кубен метан?
Ти спомна дека имаш 60 години ( што јас не верувам) јас има 43 нема што да кријам. Но не се секирај ке ја пресметам ми треба време).
--- надополнето: 20 декември 2013 во 10:11 ---
За интерес на вистината....
Точна е стехеометриската равенка - за да согори еден молекул метан потребни се два молекули кислород.
Дали можеш да пресметаш колку метри кубни воздух се потребни да согори еден нормален метар кубен метан?
Ти спомна дека имаш 60 години ( што јас не верувам) јас има 43 нема што да кријам. Но не се секирај ке ја пресметам ми треба време).
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
24 Вести известија дека Народниот правобранител поднел иницијатива до регулаторна да се смени правилникот
Народниот правобранител поднесе иницијатива до регулаторната комисија за енергетика за измени во правилникот за снабдување со топлинска енергија. Правобранителството не се согласува - граѓаните кои колективно живеат во станбен влез во кој сите го имаат исклучено парното да плаќаат било каков надомест. „

Главниот лепотан вели:

Ќе ја разгледаме иницијативата земајќи ја предвид одлуката на Уставен суд по слична иницијатива и ќе одговориме на превобранителот.

Еве погледајте има и видео:
http://24vesti.mk/parno-nema-da-se-plakja-ako-cel-vlez-ne-se-gree-–-inicijativa-na-narodniot-pravobranitel

 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Quantities of natural gas are measured in normal cubic meters (corresponding to 0 °C at 101.325 kPa) or in standard cubic feet(corresponding to 60 °F (16 °C) and 14.73 psia). The gross heat of combustion of one cubic meter of commercial quality natural gas is around 39 megajoules (≈10.8 kWh), but this can vary by several percent. This comes to about 49 megajoules (≈13.5 kWh) for one kg of natural gas (assuming 0.8 kg/m^3, an approximate value).[citation needed]
The price of natural gas varies greatly depending on location and type of consumer. In 2007, a price of $7 per 1,000 cubic feet (28 m3) was typical in the United States. The typical caloric value of natural gas is roughly 1,000 British thermal units (BTU) per cubic foot, depending on gas composition. This corresponds to around $7 per million BTU, or around $7 per gigajoule. In April 2008, the wholesale price was $10 per 1,000 cubic feet (28 m3) ($10/MMBTU).[70] The residential price varies from 50 per cent to 300 per cent more than the wholesale price. At the end of 2007, this was $12–$16 per 1,000 cu ft (28 m3).[71] Natural gas in the United States is traded as a futures contract on the New York Mercantile Exchange. Each contract is for 10,000 MMBTU (~10,550 gigajoules), or 10 billion BTU. Thus, if the price of gas is $10 per million BTUs on the NYMEX, the contract is worth $100,000.
http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_gas
Значи од согорување на 1 m3 природен гас на НТП се добива 39 mJ топлина или во термоелектрана околу 10,8 kWh струја
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Значи од согорување на 1 m3 природен гас на НТП се добива 39 mJ топлина или во термоелектрана околу 10,8 kWh струја
Сега и јас почнав да се сомневам дека не си вработен во БЕГ - Топлификација или ТЕ - ТО.
Вакво нешто можат да го кажат само неписмените ќутуци од раководството на Топлификација.
http://en.wikipedia.org/wiki/Carnot_cycle
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Ти си од БЕГ те знам ја тебе.
Сум ме фативте !
зато денес греење до 18.00 .
Додека не промените став.
--- надополнето: 22 декември 2013 во 17:34 ---
Ти си од БЕГ те знам ја тебе.
Сум ме фативте !
зато денес греење до 18.00 .
Додека не промените став.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сум ме фативте !
Шега на страна...
Во последниве неколку дена неколку пати, одев кон населба Аеродром
Ниту еднаш не видов чад од оџаците во топланата Исток
Ако ТЕ - ТО работи, зошто нема чад?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Зашто излага само топлина загледај се убаво !
А мора да чурат разладните кули 4 ри на број.


Попатно кога ме натреа молекулите да ги конверитрам у нМ3
да не беше Пх В = нРТ

колку беше константа Н па ке ја решам.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Зашто излага само топлина загледај се убаво !
А мора да чурат разладните кули 4 ри на број.


Попатно кога ме натреа молекулите да ги конверитрам у нМ3
да не беше Пх В = нРТ

колку беше константа Н па ке ја решам.
Кулите сигурно не чурат ако не работи парниот котел и парната турбина
Оваа фотографија е веројатно постара
Eве на Македонски за Клапеjроновата равенка:
http://mk.wikipedia.org/wiki/Клапејрон-Менделеева_равенка

јас обично ја користам во овој облик
Еве за универзалната гасна константа
http://mk.wikipedia.org/wiki/Универзална_гасна_константа

А масениот број М на метанот ти е познат 16,
за С е 12, за Н е 1. СН4 има масен број вкупно 16
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Jas si spomnuvam na klauzijus klajperon.
za enedellev mi teknuva samo po perioden sistem na elementi.

Popatno kaj gornite presmetki zema vo predvid deka termo elektranite imaat koeficient na iskoristenost od 36 % ( zatoa mnozish po 3) kaj KOGEL e 96 %.
zatoa si spomnuvam podatok na 4,4 dolari po Kw/h.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Jas si spomnuvam na klauzijus klajperon.
za enedellev mi teknuva samo po perioden sistem na elementi.

Popatno kaj gornite presmetki zema vo predvid deka termo elektranite imaat koeficient na iskoristenost od 36 % ( zatoa mnozish po 3) kaj KOGEL e 96 %.
zatoa si spomnuvam podatok na 4,4 dolari po Kw/h.
Tоа е Клапејроновата равенка, која ја викаат и Клапејрон - Менделејева равенка.
Уште можеш да користиш ( заборавив да напишам) дека М за воздух е 29 ( Килород 32 а азот 28 )
Обиди се пресметај - убаво ќе ти биде, ќе си спомнеш на школските денови
Инаку не сум правел пресметки во кои користам искористенот 36%. Користев технички податоци за ТЕ - ТО
А за 96% искористеност кај KOGEL првпат слушам од тебе.
Веројатно не си разбрал добро. Толкав степен на искористеност не е возможен.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Pa sega ne nekoj luge vo REK koj cel zhivot rakovodat parni kotli im veruvam.
Ne se po teroetski izvedbi ama za praka se majka.
Imaat uceno od Rusite i nivniot zbor se pocituva,
Koeficientite gi dobiv od niv.

Fala za vozduhot no ushte pomnam ( L - teoretski 79 & N2 21 O 2) sepak fala ti.
Kako si uporen mozhe da ja doreshime ravenkata nekade so pivce laf muabet .
ako ti taka sakash.
 

dab

Член од
1 ноември 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Edni moi prijateli sakaa da si go namirat ''stariot dolg'' kon toplifikacija , dobija odgovor deka veke ima tuzba protiv niv i deka ako sakaat da se povlece tuzbata mora da go platat dolgot x 2 pati .Zaradi trosocite za notar i sl.
Dali veke pocnaa so tuzbi ili se foliraat. Na prasanjeto zosto ne se informirani za tuzbata, receno im bilo deka veke ima isprateno opomena pa taka ne se dolzni da gi izvestat za tuzba i procesot ke tece i bez nivno znaenje.
Sto mislite za ova !?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom