Толкување цитати од било која духовна книга

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Слабо толкувања...
Секако форум е за дебати - не опстанува ова :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Слабо толкувања...
Секако форум е за дебати - не опстанува ова :)
Хепта,

дај протолкувај го овој стих, оти ме мучи, а не знам што значи:

„...Тогаш змијата и‘ рече на жената: „Не, нема да умрете!„...„.
Битие, 3.4.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Хепта,

дај протолкувај го овој стих, оти ме мучи, а не знам што значи:

„...Тогаш змијата и‘ рече на жената: „Не, нема да умрете!„...„.
Битие, 3.4.
Уф, тежок стих. Тешко да можам да толкувам. Ќе треба друг да прашаш за ова, сепак јас не сум ја отворил темава, а и не сум толкувал еврејски текстови на луѓе кои ги мразат евреите.
Ги имам проучувано бидејќи, сепак е нивни законот од кај што доаѓа овој маубет на кој се повикуваат христијаните денес за да оправдаат дека е потребен спасител наречен Исус, евреин - да ги спаси од Змијата. :)
Истите христијани кои велат дека таканаречениот „стар завет“ е надминат, а постојано го повторуваат бидејќи нема ништо поучно ниту битно во новиот за Човекот на Земјата.

Христијанските „свети отци“ се змијата кои го понудија Законот на неуките и „бедните по дух“ на кои им ветуваа вечен живот после „првата смрт“ кои станаа грешни и го пренесоа наследниот грев бидејќи ја профанизираа тајната ;)
Добро е вака?
Евреите го предвидоа тоа и не го спречија бидејќи така требало да биде за да се сменат времињата и еоните! :)


Всушност ти не може да знаеш, тоа со свештеник ќе морам да зборувам, со некој од манастир што умира за „Христос“!

П.С.
Ме буни првиот збор - „Тогаш“. Кога е тоа, после што? Зошто после било што им го кажува ова... А и не ги имам на хебрејски записите за да видам како е тоа запишано на хебрејски - бидејќи не им верувам на грчките неписмени препишувачи... Кој им верува пак и денес на Грците? Никој!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Уф, тежок стих. Тешко да можам да толкувам. Ќе треба друг да прашаш за ова, сепак јас не сум ја отворил темава, а и не сум толкувал еврејски текстови на луѓе кои ги мразат евреите.
Ги имам проучувано бидејќи, сепак е нивни законот од кај што доаѓа овој маубет на кој се повикуваат христијаните денес за да оправдаат дека е потребен спасител наречен Исус, евреин - да ги спаси од Змијата. :)
Истите христијани кои велат дека таканаречениот „стар завет“ е надминат, а постојано го повторуваат бидејќи нема ништо поучно ниту битно во новиот за Човекот на Земјата.

Христијанските „свети отци“ се змијата кои го понудија Законот на неуките и „бедните по дух“ на кои им ветуваа вечен живот после „првата смрт“ кои станаа грешни и го пренесоа наследниот грев бидејќи ја профанизираа тајната ;)
Добро е вака?
Евреите го предвидоа тоа и не го спречија бидејќи така требало да биде за да се сменат времињата и еоните! :)

Всушност ти не може да знаеш, тоа со свештеник ќе морам да зборувам, со некој од манастир што умира за „Христос“!

П.С.
Ме буни првиот збор - „Тогаш“. Кога е тоа, после што? Зошто после било што им го кажува ова... А и не ги имам на хебрејски записите за да видам како е тоа запишано на хебрејски - бидејќи не им верувам на грчките неписмени препишувачи... Кој им верува пак и денес на Грците? Никој!
Хепта,

ај да ти помогнам...

Ти посочив стих, во кој е посочен роденденот од старо-ново-бајатиот еон...Се чудам, како ти успеа да не го препознаеш. Во стихот, посочен е и таткото на еонот.

Ц,ц,ц...Тешко дека од тебе ќе биде новоеонец, со слаба способност за увид во рабоќето...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ти побара да ти толкувам.. ете ти толкував. Ако не ти чини, го имаш г.г. Стефан и сатанистичките попови околу него - со него се разбирај околу татковци, вонбрачни деца и до кај се со нивниот пад во однос на божественото.
Да беше христијанството твое нешто битно и полезно - ќе беше друга работата, вака на работ од безумието на свештенството најмногу се одразува кај луѓе како тебе, мирјани кои мислат дека се способни да бидат свештеници!
Мавтај со рацете правејќи крстови и моли се да те одмине чашата - бидејќи друго и не можете во новото време...

Зачнавте зло и во него ќе умирате барајќи содругари... благодарам, не сакам да бидам дел од стариот еон каде што православни мирјани се дрзнуваат да го оправаат другиот! ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти побара да ти толкувам.. ете ти толкував. Ако не ти чини, го имаш г.г. Стефан и сатанистичките попови околу него - со него се разбирај околу татковци, вонбрачни деца и до кај се со нивниот пад во однос на божественото.
Да беше христијанството твое нешто битно и полезно - ќе беше друга работата, вака на работ од безумието на свештенството најмногу се одразува кај луѓе како тебе, мирјани кои мислат дека се способни да бидат свештеници!
Мавтај со рацете правејќи крстови и моли се да те одмине чашата - бидејќи друго и не можете во новото време...

Зачнавте зло и во него ќе умирате барајќи содругари... благодарам, не сакам да бидам дел од стариот еон каде што православни мирјани се дрзнуваат да го оправаат другиот! ;)
Хепта, ме разочаруеш...:facepalm:

Узпут кажано, како може едно зло да зборува за злото?...:pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Хепта, ме разочаруеш...:facepalm:

Узпут кажано, како може едно зло да зборува за злото?...:pos:
Не треба јас да те разочарувам туку свештениците пред кои се клањаш, од нив треба да си разочаран но ти тогаш се повикуваш на боговите како тие ќе му судат на секој ако згрешил..

И јас се чудам на истото како теве: православни верници кои се замислуваат дека се свештеници во обид да го одбранат своето зло, дрдорат глупости за другите додека се во екстаза предизвикана од омраза кон оние кои го критикуваат христијанството!
Каде така? Му помагаш на твојот Христос, на МПЦ-ОА да собере повеќе луѓе во стадото? Да се подобри статусот на твојата црква во светот, бараш смирение бидејќи си живеел грешно низ цел живот па сега со вакви испади пробуваш да се „лечиш“?
Не оди така тоа...

Премногу се напнуваш заради тоа што некој не гледа во твојата религија единство и напредок за човештвото. Едноставно премногу сте поделени... и тоа е ракот што ве јаде... не сум јас крив за тоа...

Туку прашај ајде пак да ти толкувам од еврејскиот закон :) Може и нешто за Исус да побараш да ти протолкувам - таква е темава.
Не е пелтечење за христијанството темава...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Не треба јас да те разочарувам туку свештениците пред кои се клањаш, од нив треба да си разочаран но ти тогаш се повикуваш на боговите како тие ќе му судат на секој ако згрешил..
Moже да се повикува само на Бог.
Богови не постојат.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Moже да се повикува само на Бог.
Богови не постојат.
Да се повикува во кој смисол?
Како што го користат христијаните „Бог рекол...“ ? Или „Дадено е од Бог...“?
На такво повикување мислиш? :)

П.С. Последното нешто од христијанин е да се прифати исказ дека не постои ова или она, како да знаат што постои што не.
Предефинирај исказот горе: Верувам дека може да се повикува само Бог. верувам дека боговите не постојат. ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не треба јас да те разочарувам туку свештениците пред кои се клањаш, од нив треба да си разочаран но ти тогаш се повикуваш на боговите како тие ќе му судат на секој ако згрешил..

И јас се чудам на истото како теве: православни верници кои се замислуваат дека се свештеници во обид да го одбранат своето зло, дрдорат глупости за другите додека се во екстаза предизвикана од омраза кон оние кои го критикуваат христијанството!
Каде така? Му помагаш на твојот Христос, на МПЦ-ОА да собере повеќе луѓе во стадото? Да се подобри статусот на твојата црква во светот, бараш смирение бидејќи си живеел грешно низ цел живот па сега со вакви испади пробуваш да се „лечиш“?
Не оди така тоа...

Премногу се напнуваш заради тоа што некој не гледа во твојата религија единство и напредок за човештвото. Едноставно премногу сте поделени... и тоа е ракот што ве јаде... не сум јас крив за тоа...

Туку прашај ајде пак да ти толкувам од еврејскиот закон :) Може и нешто за Исус да побараш да ти протолкувам - таква е темава.
Не е пелтечење за христијанството темава...
...и така натаму...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Да се повикува во кој смисол?
Не може никој да се повикува на никакви богови.
Тоа на што се повикуваат некои, не се богови. Они си мислат дека се богови.

Може само да се повикува на Бог, или да се соочи со сопствената заблуда дека се обраќа на богови.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Пак забораваш „верувам дека може само да се повикува на Бог...“
Не го заборавајте о вие христијани зборот верувам, бидејќи оној што верува а не видел како беше...?
Држете се добро за догмата ваша инаку може да се спасите вака тонејќи истата.

П.С. И како така лесно зборувате што другите можат, а што не? Ако вие не можете, чувајте го тоа „не може“ за вас и победете го :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom