Толкување законска норма

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Mi treba pomos-sovet kako ide postapkata za podnesuvanje baranje za avtenticno tolkuvanje ( taka li se vikase ) na zakonska norma. Znam deka se podnesuva u sobranie ama sakam ako znae nekoj da me upati na postapkata konkretno, da ne bidam kako izguben koga ce otidam tamu

Fala odnapred :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Ќе си најдеш пратеник, ќе му образложиш проблемот, и тој ќе побара. Или пак, некоја институција ќе го побара тоа од Собранието, а како, незнам!
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe ja mislev sam da si podnesam, sto pratenik, tie gi zabole za mene i za mojot problem ( interesiranje )

Ti siguren si deka samo taka moze ili onaka od rukav :)

Fala ipak i za tolku
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
abe temava imala golem odziv, ili site se trupovi na ova prasanje, ili ne gi interesira :)
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Пред да се премине на толкуваањето на правната норма, толкувачот на норм ата прво треба да се запознае со правната норма. Запознавањето со вистинското значење на правната норма се состои, прво на утврдувањето на нејзиното точно знначење, согласно со кодексот за значења односно утврдувањето на нејзиното јазично значење (јасно или нејасно). Ако нормата е јасна, а не се поклопува со вистинското значење тогаш ке утврдиме дека се работи за грешча во јазичното искажување и ќе ја исправиме со вистинскотот значење на нормата. Кога станува збор за нејасна норма, толкувањето продолжува, но ако јазичното значење не е доволно за утврдување на нејзиното вистинско значење се пристапува кон користење на други средства за толкување.
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Абе фино ти е да побараш толкување дирекно од составувачот или доносителот, ама колку Собранието ќе сака и е спремно да те слуша-тоа ва нашава држава не знам.....затоа подобро побарај си коментар на законот, таму гарант ти е објаснета и протолкувана....
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Kaжи бе чичко полицаец, еве кој член кој закон и овде ќе го истолкуваме. Ваљда до толку не бива.
 
На врв Bottom