Толеранција на грешки при Божји ветувања и пророштва

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
А се чини дека моите собраќа во Христа Бога, немаат намера да си го арчат животот во бесплодни паралелни монолози со Тебе, за разлика од мене, кој чат-пат може да Ти возврати по некој пост.
Нека и немаат мики и така од нив многу муабет не видовме, ќе се залетаат во работи кои не ги знат па после им е криво и од оние патетични изговори “види таму се ти пиши“, “не дискутирам со тролови“, “не сум јас одтука“
Тоа е млада генерација ако не најде за 5 минути на гуглето - во мат ситуација е, безнадежен сам и уплашен....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Нека и немаат мики и така од нив многу муабет не видовме, ќе се залетаат во работи кои не ги знат па после им е криво и од оние патетични изговори “види таму се ти пиши“, “не дискутирам со тролови“, “не сум јас одтука“
Тоа е млада генерација ако не најде за 5 минути на гуглето - во мат ситуација е, безнадежен сам и уплашен....
Let3,

а што видовме од Тебе?
Монолози?
Бесконечно отворање Богоборечни теми?
Надмудрување за нешта од кои немаш поим?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Let3,

а што видовме од Тебе?
Монолози?
Бесконечно отворање Богоборечни теми?
Надмудрување за нешта од кои немаш поим?
Мики , работи на кои и ти не можеше да се снајдеш. То видовте. Реалноста, не бајки и толкувања на прикаски.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики , работи на кои и ти не можеше да се снајдеш. То видовте. Реалноста, не бајки и толкувања на прикаски.
Еве уште еден мој предлог до Тебе: на сите свои прашања, самиот дај си одговори, а јас сум убеден дека само така дадените одговори ќе бидат точни...:sneaky:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Еве уште еден мој предлог до Тебе: на сите свои прашања, самиот дај си одговори, а јас сум убеден дека само така дадените одговори ќе бидат точни...:sneaky:
па и така нема други логични прифатливи одговори
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
па и така нема други логични прифатливи одговори
Со која логика ќе го објасниш „начинот„ на кој Бог стана Човек?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Му извадија муабети. Тој не беше бог.
Еве го уште еднаш прашањето: со која логика ќе го објасниш „начинот„ на кој Бог стана Човек?

Не ме занимаат лични и приватни контенплации, туку очекувам одговор на поставеното прашање. Ако немаш одговор, слободно кажи, не се срами, оти некои други го имаат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Еве го уште еднаш прашањето: со која логика ќе го објасниш „начинот„ на кој Бог стана Човек?

Не ме занимаат лични и приватни контенплации, туку очекувам одговор на поставеното прашање. Ако немаш одговор, слободно кажи, не се срами, оти некои други го имаат.
To е само твоето видување на Јешуа. ти го гледаш како бог врз основ на прикаски запишани во непознато време од непознати автори кои во себе имаат многу пропусти и грешки.
Она што е реално и нормално е дека не станал Бог човек ни обратно, а такви случаеви да човечка машта создава од луѓе богови или гледа богови во луѓе има на секаде, али од сите тие бог-чоек-бог претварања, само тој твојо е “права ствар“ се друго је превара, а за мене сите се исти, човечка машта, Исти “докази“ дека твој бог бил човек или станал бог или постоел, може да ти даде секоја религија али тие, нормално се “лажни“ према тебе. Ти живееш во свој свет, појма немаш за други религии и богови али - лажни се иако не ги знаеш, твоите се “прави“ оти си роден и растен во таа средина, во Саудиска арабија би бил верен муслиман, во индија - хиндус, во Јапан будист..... Христијанин си оти си се погодил во христијанска средина
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
To е само твоето видување на Јешуа. ти го гледаш како бог врз основ на прикаски запишани во непознато време од непознати автори кои во себе имаат многу пропусти и грешки.
Она што е реално и нормално е дека не станал Бог човек ни обратно, а такви случаеви да човечка машта создава од луѓе богови или гледа богови во луѓе има на секаде, али од сите тие бог-чоек-бог претварања, само тој твојо е “права ствар“ се друго је превара, а за мене сите се исти, човечка машта, Исти “докази“ дека твој бог бил човек или станал бог или постоел, може да ти даде секоја религија али тие, нормално се “лажни“ према тебе. Ти живееш во свој свет, појма немаш за други религии и богови али - лажни се иако не ги знаеш, твоите се “прави“ оти си роден и растен во таа средина, во Саудиска арабија би бил верен муслиман, во индија - хиндус, во Јапан будист..... Христијанин си оти си се погодил во христијанска средина
Пошто гледам дека поставувам претешки прашања, еве едно по лесно, чисто „онака„, за преодна оценка, па велам: дали Ти станува јасно зашто не добиваш одговор од православните членови/рисјани на форумов?

Не е тешко, нели?...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Пошто гледам дека поставувам претешки прашања, еве едно по лесно, чисто „онака„, за преодна оценка, па велам: дали Ти станува јасно зашто не добиваш одговор од православните членови/рисјани на форумов?

Не е тешко, нели?...
Мики книга од 1000 страни, си прочитал една. Така отприлика се “православните рисјани“
Зато шо тие имаат одговор само од таа една страница од книгата на сето знаење. Таа едната страна ја прочитале и таа ја мантраат. Не знаат друга.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики книга од 1000 страни, си прочитал една. Така отприлика се “православните рисјани“
Зато шо тие имаат одговор само од таа една страница од книгата на сето знаење. Таа едната страна ја прочитале и таа ја мантраат. Не знаат друга.
„Вози Мишко!„-рече Павле Вуисиќ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
17. Земјата Јудина ќе стане ужас за Египет, кој се сеќава не неа, тој ќе затрепери од решението на Господа Саваот, што го определил Он за него.
Исаија 19

Ни ова пророштво никогаш не се оствари, затоа што земјата Јудина никогаш не стана никаква закана за Египет ниту некогаш ја има нападнато, завојувано, освоено
100% погрешно пророштво
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ama Egipet stana uzas....go potomorija islamimstite...

Inaku, da, vo BibLjata ima mnogu izmami od vetuvanjata neispolneti...

Neli rece Bog deka nema bogat u rajski porti, a ete ja znam deka ima i toa ne samo na porti tuku i vnatre.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ama Egipet stana uzas....go potomorija islamimstite...

Inaku, da, vo BibLjata ima mnogu izmami od vetuvanjata neispolneti...

Neli rece Bog deka nema bogat u rajski porti, a ete ja znam deka ima i toa ne samo na porti tuku i vnatre.
Ti sVe znaes, samo nema koj da tepa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom