Тодор Александров

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
"Македонија во минатото даде великани, имиња кои ги изговараме со смирена благонаклоност и со стравопочит. Македонија и сега создава големи по душа и неповторливи маченици и херои, подготвени за самопожртвување, пред споменот или ликот на кои им симнуваме капа. Јас лично, со своите слаби сили и способности, не сум направил ништо повеќе од совесно исполнување на долгот кон распарчената и поробена борбена татковина - Македонија. Функцијата, инаку, ми помогна да работам во моментот со капитал, создаден од сите творци на македонската епопеја и да го претставувам идеализмот, моралната сила и цврстината на борбена Македонија. Драгоцените квалитети и дарби на Македонија се залог за сигурноста и брзо извојување на Независноста на Македонија, а не способностите на малкумината водачи." - Тодор Александров, писмо до неговиот пријател П.Стаматов, 20 јуни 1924 година
 
Z

zlaki

Гостин
интересен е периодот од 1924-1934 каде е опфатено Т.Александров и Михајлов во емисијата топ тема со гостин Владо Поповски..
 
Член од
1 август 2015
Мислења
412
Поени од реакции
702
За да се одбрани идеологијата на партијата што ви го затру мозокот со Александров, да не биде џабе споменикот од 10 метра, ако треба, ќе се валкаат имињата и на Ѓорче и Сандански и Делчев и сите други по значајни револуционери. ВМРО врховистичка е најголемото зло што му се случило на Македонецот, самоуништувањето, губењето на било каква шанса да се вратат егеј и пирин. Организацијата што ќе имаше шанси да поврати изгубени територии, беше згасната пред првата светска војна.
Идете до св.Димитрија на 14ти месецов да видите како потомците на Александров(така се нарекуваат) со нивните смешни беретки ги чекаат нивните пријатели од софија да им бацат рака. Па со бугарски знамиња, заедно да и оддадат почест на Мара Бунева на сред Скопје! Може ќе сакате да им се придружите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom