Тишина!

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Сабајлево, уште нерасонет, морав да го слушам урлањето на една мила и драга професорка која себеси се смета за хиперактивна иако има близу 60 години и е малку повеќе пополнета:)

Ме примети дека лежам на клупа и ме праша дали јас сè уште спијам. Кога и реков “Па да, делумно“, типката се изнасмеа така гласно што ми поремети биоритам во рок од само една секунда.:uvo:

И тогаш ми текна нешто...

Како би било кога еден ден би се разбудиле во мртва тишина?
Дали тишината која понекогаш толку ја бараме ќе биде совршена, или пак ќе биде монотоно неподнослива?
Каков би бил светот кога потполно би западнал во тишина?

Посакувам да можев да си бирам денови кога сите звуци би се губеле и би можел да уживам во тишината.
Меѓутоа, колку и да некогаш ми е потребан таа тишина, не би можел да издржам во свет кој е во постојан молк.

Вие?
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Како би било еден ден да се разбудиме во свет во кој ќе владее црна темница? Пошто и сонцето некогаш ни смета, нели... Или во свет во кој не постојат убави мириси, допири... што и да е...

Или, да ги прашаме оние кои не можат да ги почувствуваат овие работи, подобро?

Надарени сме со сетила за кои само ние сме свесни како живи суштества, само ние можеме да ја почувствуваме убавината од нив. И природно - секоја акција има и реакција: убави мириси и смрдеи, убава музика и крекање на професорица... Убавината на човекот е што може да ги разликува и може да живее со сите нив. И би требало да е благодарен поради тоа.

Некогаш, и зуењето на комарецот на уво, додека се обидуваш да заспиеш, има позитивно во него. не на прв поглед, но има...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А да скратите постапка и да не се разбудите?

Шегата настрана... пробајте со едноставна изолација, еве на пример еден цел ден не ги отворајте очите или носете превез кој нема да ви дозволи светлина 85% ќе бидете хендикепирани, поарно и полесно амин.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Снегот го угушува звукот, затоа кога имаме снежни зимски денови се е тивко околу нас. Кога јас се движам гледам да сум прилично гласен за да го слушнат другите моето движење. Без да видам само по ритамот на чекорите можам да препознаам доста луѓе кои што ги познавам роднини, пријатели, комшии итн. Обично луѓето со своите движења оставаат препознатливи звуци, така да ако добро ги познаваме можеме да ги препознаеме. Како на пример кога ќе се качува некој мој близок по скали кај мене само по ритамот на чекорите знам кој е. Еднаш само еден ѓуптин ме изненади без да направи ниту еден звук влезе среде двор, чиста среќа излегов и го видов, човек кој што влегува дома со маскирна дисциплина без да прави звуци не е тука дојден за добро, највероватно крадец беше. И ден денеска сум импресиониран и во иста мера шокиран човекот може слободно да влези кај нас дома и да има луѓе нема да го сетат, јас не можев а за другите воопшто и да не зборувам.

Затоа треба некое питбулче да си врзам во двор па ко воли нек изволи :icon_lol:.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
немашанси да издржам во потполна тишина...да тоа некогаш ми треба , го барам. кога ми треба одам на планина на неко емирно место каде ќе го добијам потребниот мир и ќе можам да размислувам или пак потпоплно да се исклучам соп мозокот...но тоа може да трае ден два повеќе не....научени сме, таков живот живееме енергичен полн со викотници.кој може да издржи да не направи муабет со некого или да не се искара со некој барем еднаш у денот???
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
нема шанси да издржам во тишина :toe: ама би сакал еден ден колку онака за мерак да видам како е, а повеќе нема шанси не е ни интересно да се живее во тишина во молк
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
леле морам на темава да наведам еден пример!

Имено се работи за ден филм што го гледав одамнa се работеше за некое место во некој век чинам беше 17 или 18 , местото беше вовело строго правило населението да живее во потполна тишина а комуникацијата да биде најтивка односно сведена на шепотење, населението беше лишено од слушање музика, од секаков звук,

Верувајете добив лош впечаток за местото и луѓето , луѓето живееа во чиста монотонија и сивило, а самите луѓе млитави како без живот..

И така еден ден се појавува една женска која го крши тоа правило и прво што воведува МУЗИКА луѓето верувајте сите живнаа прво што почнаа да праваат е да играат и пеат, беа со насмеани лица, весели и посреќни...



тишина или монотонија, хммм чинам би оглувела и онемела!

Фала на Бога што постои звук и врева, слобода и еднаквост!
:je:

GOD bless the noise and the music!:eek:jea:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Среде најголема бучава да сме во тишина или во најголема тишина да сме во бучава ,се е во нас, се е во нашиот ум ,се зависи од нас ,не можеме да ја смениме средината туку само нашата перцепција према тоа што не опкружува .
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не дај Боже нешто такво да се случи, би полудела. Да, како и секој човек и јас некогаш сакам тишина и да бидам сама со моите мисли, што би се рекло да си ги слушам мислите, но би мразела кога би морала да живеам во свет во кој владее потполна тишина. Јас како човек живеам со музика, не можам да живеам без музика, без хаос околу мене, иако нормално се со мера.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Јас мислам дека ќе спобудалам ако се е тишина.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Па не е лошо пример еднаш годишно да имаме `Ден на тишината`, кога нема да се зборува ништо и луѓето ќе имаат право да не се разберат,(иако не се работи за одземено право, ха ),... за да тивниме малку.
Еве можат и Американците да го измислат, или ВМРО, па ако се погоди тој ден и празник мх, мх мераци има три мандати да ги гласам :pos:
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Екстремностите никогаш не се добри.Нон стоп да сме во галама ќе спобудалиме, ама па и во постојана тишина не е ништо поарно.Многу почесто посакуваме да е тишина а поретко посакуваме да сме во галама зошто живееме во свет на бука и галама па така тишината е реткост.Фино е да можам да си бирам кога да ми биде тивко а кога да ми џамкаат луѓе околу мене :)
 

Mrs. Vedder

red cloud at sundown
Член од
12 февруари 2009
Мислења
984
Поени од реакции
66
^Апсолутно мразам се шо е екстремно, и го повтарам по 3456789645 пат.
Тишината ми годи, за да одморам од самата себе, од сите околу мене, од сите постоечки звуци и гласови, од се', но само за кратко...Долгиот молк во просторија ме плаши, ме прави да се чувствувам немо, без никакви сетила и чувства, па се борам против тишината, како и против секое нешто од кое се плашам и стравувам.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Тишината ми одговара само кога сум очајна, премногу тажна, осамена, надвор од себе и балансот.

Се’ друго значи страв од неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom