Тинејџери = родители

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.102
Поени од реакции
63
Девојчето често паѓало во несвест и се чувствувала лошо. Ја однеле во болница и таму се породила. Од прво докторите не ни забележале дека е трудна.

12 – годишна ученичка во петокот родила здраво момче во југозападна Британија. Нејзиното семејство е во шок затоа што никој не забележал дека е трудна. Подоцна се испоставило дека девојчето имала сексуален однос со некој пријател од училиштето и тоа само еднаш. Ја донеле во болница затоа што се жалела на болки во стомакот и била депресивна. Ни девојчето не знаело дека е бремена.

“Често се онесвестуваше, и се чувствуваше лошо. Ја однесовме во болница и таму се породи. Од почетокот докторите не ни забележаа дека е трудна. Го познаваме семејството на момчето, и не ги обвинуваме за тоа што се случило. Колку што ние знаеме, тие не се момче и девојка.“- изјавил пријател на семејството на девојчето.

Најмладата мајка во историјата на Британија се породила во 1996 година, крај Единбург, со само 11 години и десет месеци.


Превземено од www.tocka.com.mkЕте, и тоа се случувало... па за да не биде темата само од тип коментар на содржината еве неколку подпрашања...

за дамите на форумот:

-Што (ќе) би било ако се случи да бидете млада мајка? под 15!!!! :Ѕ

- Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)

и за џентлмените :) :
-Истото.. што ако на вашата ќерка/син се случи (или можело да се случи) вакво нешто?

-Што (ќе беше) ако вие на толку рана возраст дознаете дека за неполна година ќе ја имате честа да ве викаат тате :) ?

- И како би го поднеле сето тоа?

.... и во малку друг контекст...

-Што мислите за децата (едвај или веќе тинејџери) и нивните способности да растат, развиваат и градат друг човек додека самата нивна личност е во раниот развој?


едит: се извинувам ако има ваква тема едноставно ме заинтригира фактот што последниве неколку месеци читам се почесто вакви вести...
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Лично за мене,иако немам веќе 15 или помалку :),доколку откријам дека сум бремена уште во раните месеци би абортирала,од причина што дете не се одгледува само од љубов,потребни се ред други материјални добра.Тоа е првичната причина,не сакам да уништувам туѓ живот за сметка на моја грешка.
Друго е тоа што не сум спремна ни па сакам да бидам мајка сега и да имам одговорност која постојано плаче :)Значи за тоа,понатаму.
Ама па ако така изненадно излезе бебе од мене како што е наведениов случај,е стварно не знам што ќе правам.На посвојување да го дадам нема шанси,нема да имам срце за тоа,ама па и немам услови да бидам мајка.

Доколку ќерка ми се најде у ваква ситуација,пред се ќе биде нејзин изборот дали ќе го задржи или не детето,мое како мајка ќе биде да ја информирам доволно за тоа колкава одговорност е да имаш дете,да изнудам неколку решенија,aма искрено би настојувала за абортус.Меѓутоа сепак,ако сака да го задржи,со сила ништо не би ја терала.
И истото доколку неочекувано се породи.Нејзин ќе биде изборот дали ќе го задржи детето или не.

А за целиов случај би кажала дека најпрво за тоа се криви родителите на децата што не ги информирале доволно за секс.На дете не можеш ништо да му забраниш,ако науми нешто и ќе го направи тоа,меѓутоа родителите се тука да го предупредат детето во какви “игри“ се впушта и да го информираат како да ја “игра играта“ колку што е можно побезбедно и со помалку последици.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.577
Поени од реакции
11.871
12 – годишна ученичка во петокот родила здраво момче во југозападна Британија. Нејзиното семејство е во шок затоа што никој не забележал дека е трудна. Подоцна се испоставило дека девојчето имала сексуален однос со некој пријател од училиштето и тоа само еднаш. Ја донеле во болница затоа што се жалела на болки во стомакот и била депресивна. Ни девојчето не знаело дека е бремена.
Прво, што тип на родители се ако не ја ни погледнале ќерката барем пола година. Зарем не комуницираат меѓу себе... а да, ова се модерни општества.
Друго, како самото девојче не забележало ништо-физички промени?

Трето, никој не и го видел мешето дека се здебелила? Не сум видел трудно женско со толку мал стомак за да не се примети. Колку и да е мал, се приметува и тоа како.
Никому не било чудно што немала менструација?

Можеби е неколку % вистина, но скептик сум за вакви настани.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.102
Поени од реакции
63
Прво, што тип на родители се ако не ја ни погледнале ќерката барем пола година. Зарем не комуницираат меѓу себе... а да, ова се модерни општества.
Друго, како самото девојче не забележало ништо-физички промени?

Трето, никој не и го видел мешето дека се здебелила? Не сум видел трудно женско со толку мал стомак за да не се примети. Колку и да е мал, се приметува и тоа како.
Никому не било чудно што немала менструација?

Можеби е неколку % вистина, но скептик сум за вакви настани.

точно се согласувам, и мене ме чуди... но не се сомневам 100% дека е фејк.
Зато шо се сеќаам како мала кога читав странски тинејџерски списанија имаше една Животна сторија на 16годишно девојче од Германија кое забременило и почнало да се сомнева откако [само малку] речиси неприметно и се подувало мешето (со оглед на тоа што во првите неколку месеци мешето се надувува во подорниот дел од абдоменот) и мислела дека е од лоша храна проблем со дигестивниот систем и затоа си носела широки маички (оти слабичка била), но веќе подоцна самата забележала бидејќи за разлика од 12годишново читала симптоми на бременост, како гадење, прејака миризба, нагли промени итн итн
Свесно не ги известила родителите и девојчето само се породило во кадата додека нејзините на долниот кат гледале тв!

Толку беше пластично опишала во своето писмо како сама ги претрпувала тие болки и како полека го напипува главчето на бебчето во неа... е а тие родители замислете каков шок доживеале кога ги викнала горе да видат “што се случило“...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.577
Поени од реакции
11.871
Свесно не ги известила родителите и девојчето само се породило во кадата додека нејзините на долниот кат гледале тв!
Пу пу скраја да е-се во свое време. Вакво нешто па после ни сите хирурзи од Филип Втори нема да ме вратат назад :smir:

Сеуште кај нас многу деца и млади се "обучуваат" или сами или од муабет со свои врсници. На тој начин добиваат многу погрешни информации, не само за забременување туку и за пренесување на зарази-воопошто комплетен сексуален живот-пред и во брак. За ова сепак не треба да се водат од правилото дека е подобро да се учат на свои грешки. Туѓите се сосем доволни :)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.692
Поени од реакции
2.355

за дамите на форумот:

-Што (ќе) би било ако се случи да бидете млада мајка? под 15!!!! :Ѕ

- Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)

и за џентлмените :) :


-Што мислите за децата (едвај или веќе тинејџери) и нивните способности да растат, развиваат и градат друг човек додека самата нивна личност е во раниот развој?
1. доволно сум свесна за своите години и кога да започнам сексуални односи:pipi:
2. Верувај во Охрид во последниве месеци се нови случаи на бремени тинејџерки има, ќе се омажат и толку од животот. Инаку јас незнам како би изреагирала, би се нервирала, криво би ми било што мојата ќерка ќе мора да се справува со такво нешто на тие години, кога треба да се забавува, таа ќе менува пелени.
3. Прво мислам дека треба сите да сме свесни дека на 15 години не сме баш зрели за тоа. Разбирам дека некои сакаат само колку да пробаат, ама од таа "проба" после ќе жалат за до тоа што дошло. Најчесто мислам дека се случува од неинформираност.
Сега пред некој ден ми кажаја едно девојче,што ми беше другарка,ама не се имавме видено подолго време, пред една година останала бремена, се мажила и толку од животот.
Се прашувам по што би ги памтиле овие години?
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.692
Поени од реакции
3.939
-Што (ќе) би било ако се случи да бидете млада мајка? под 15!!!! :Ѕ
Иако ги поминав 15 и помалку,сепак..
Ќе земам залет од подалеку и ќе си ја лупнам главата од ѕид.
Ако сум била доволно глупава на 15 и помалце да легнам со машко и да не користам кондом,ќе си ги сносам последиците.

- Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)
Ќе си ги сноси последиците и она,секако дека ќе добие моја најголема поддршка.
Ќе се обидам секако да го спречам ова со тоа што ќе разговарам со неа за заштита,ако веќе одлучи да има односи,ама ако веќе напраи беља,ќе си биде млада мајка.


aма искрено би настојувала за абортус
Кога ти би настојувала да го абортира,тоа и ќе го направи зашто ќе види дека нема да има твоја поддршка за да го одгледува.
Ќе се кае многу години подоцна,а и после абортус може никогаш пак да не остане бремена.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.102
Поени од реакции
63
Пу пу скраја да е-се во свое време. Вакво нешто па после ни сите хирурзи од Филип Втори нема да ме вратат назад :smir:

Сеуште кај нас многу деца и млади се "обучуваат" или сами или од муабет со свои врсници. На тој начин добиваат многу погрешни информации, не само за забременување туку и за пренесување на зарази-воопошто комплетен сексуален живот-пред и во брак. За ова сепак не треба да се водат од правилото дека е подобро да се учат на свои грешки. Туѓите се сосем доволни :)
без разлика од начинот на кој се инфомрираат децата(младите) на таа возраст љубопитноста кон опасното (забранетото) е преголема... и сакајќи или несакајќи се случуваат вакви “драми“ (во најголема мера трагедии)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Овој случај и не ме изненади многу, со оглед на тоа дека како член на еден британски форум, се изначитав на вакви слични стории...

Се згрозував кога читав како ја губеле сојата невиност на 12, 13, 14 години... а нас не прават дека сме биле назад со развојот...(мала шала)

Сепак за тоа се виновни родителите кои и не им обраќаат внимание на своите деца. Во Британија според законот дете треба да има надзор од возрасен до 16тата година. И бидејки родителите се презафатени со своите проблеми, децата им ги чуваат бебиситерки... (веќе знаеме какво воспитание можат да добијат од нив)...

Ај сега Он Топик

-Што (ќе) би било ако се случи да бидете млада мајка? под 15!!!! :Ѕ

Баш кога јас бев под 15 год, неколку мои познати се омажија на 18 нивни години. И гледајки ги како тие живеат и колку се одговорни спрема своите деца, се згрозував... Ако тие на 18 години(сепак се полнолетни) не можат да се грижат за дете, како тогаш јас би се грижела...? Не благодарам... не е во ред дете дете да чува... Апстиненција и крај, си немаш грижи веќе...

- Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)


Како прво ке се потрудам да спречам такво нешто да се случи на мое дете... Штом може да остане бремена, значи има добиено месечен циклус, а хормоните (и друштвото) си го прават своето... Затоа треба секој родител да го информира своето дете за се што може да му се случи кога вече е на прагот на светот на возрасните...
А ако веќе се случи тоа да остане бремена.... хм... прва идеја што ми падна на памет е да направам исто како Бри од Очајни Домакинки, да го земам детето и да го чувам како мое :pos2:
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
176
Имам 13 год. [скоро 14] и знам дека не би дошло до тоа да раѓам дете на оваа возраст.Доволно сум голема и свесна за тоа што го правам и знам дека никогаш не би се донела себеси во ситуација од типот: „боже што да правам сега“ и да се двоумам дали да го родам или не.:uvo::nesvest:
Пред се,уште сум дете и ако дојде до тоа [а нема шанси] не би знаела како да го одгледам...дете неможе да одгледува дете,но не би го ни убила ни дала на некој друг да го одгледува.Тоа ќе биде моја одговорност и покрај тоа што знам дека заради тоа мало суштество ќе треба многу работи да си скратам.
Дефинитивно тогаш би ми требала поддршката од најблиските,посебно од мајка ми и ваљда би успеала некако.
Инаку: - Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)
Најпрво би била разочарана од своето дете,зошто сигурно не би го очекувала тоа од неа.А иначе како што мене ќе ми биде потребна таа поддршка и помош од мајка ми,знам дека така ќе биде и со неа.Би била тука за неа,би и помагала во секој поглед.Не би можела да го оставам на цедило сопственото дете кога гледам дека неможе да најде излез од ситуацијата во која што се наоѓа.:toe:
 
Член од
28 април 2008
Мислења
258
Поени од реакции
9
Девојчето често паѓало во несвест и се чувствувала лошо. Ја однеле во болница и таму се породила. Од прво докторите не ни забележале дека е трудна.

12 – годишна ученичка во петокот родила здраво момче во југозападна Британија. Нејзиното семејство е во шок затоа што никој не забележал дека е трудна. Подоцна се испоставило дека девојчето имала сексуален однос со некој пријател од училиштето и тоа само еднаш. Ја донеле во болница затоа што се жалела на болки во стомакот и била депресивна. Ни девојчето не знаело дека е бремена.

“Често се онесвестуваше, и се чувствуваше лошо. Ја однесовме во болница и таму се породи. Од почетокот докторите не ни забележаа дека е трудна. Го познаваме семејството на момчето, и не ги обвинуваме за тоа што се случило. Колку што ние знаеме, тие не се момче и девојка.“- изјавил пријател на семејството на девојчето.

Најмладата мајка во историјата на Британија се породила во 1996 година, крај Единбург, со само 11 години и десет месеци.


Превземено од www.tocka.com.mkЕте, и тоа се случувало... па за да не биде темата само од тип коментар на содржината еве неколку подпрашања...

за дамите на форумот:

-Што (ќе) би било ако се случи да бидете млада мајка? под 15!!!! :Ѕ

- Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)

и за џентлмените :) :
-Истото.. што ако на вашата ќерка/син се случи (или можело да се случи) вакво нешто?

-Што (ќе беше) ако вие на толку рана возраст дознаете дека за неполна година ќе ја имате честа да ве викаат тате :) ?

- И како би го поднеле сето тоа?

.... и во малку друг контекст...

-Што мислите за децата (едвај или веќе тинејџери) и нивните способности да растат, развиваат и градат друг човек додека самата нивна личност е во раниот развој?


едит: се извинувам ако има ваква тема едноставно ме заинтригира фактот што последниве неколку месеци читам се почесто вакви вести...

Како е можно да не знае дека е бремена:uvo:
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.593
Поени од реакции
9.742
Девојчето често паѓало во несвест и се чувствувала лошо. Ја однеле во болница и таму се породила. Од прво докторите не ни забележале дека е трудна.

12 – годишна ученичка во петокот родила здраво момче во југозападна Британија. Нејзиното семејство е во шок затоа што никој не забележал дека е трудна. Подоцна се испоставило дека девојчето имала сексуален однос со некој пријател од училиштето и тоа само еднаш. Ја донеле во болница затоа што се жалела на болки во стомакот и била депресивна. Ни девојчето не знаело дека е бремена.

“Често се онесвестуваше, и се чувствуваше лошо. Ја однесовме во болница и таму се породи. Од почетокот докторите не ни забележаа дека е трудна. Го познаваме семејството на момчето, и не ги обвинуваме за тоа што се случило. Колку што ние знаеме, тие не се момче и девојка.“- изјавил пријател на семејството на девојчето.

Најмладата мајка во историјата на Британија се породила во 1996 година, крај Единбург, со само 11 години и десет месеци.


Превземено од www.tocka.com.mkЕте, и тоа се случувало... па за да не биде темата само од тип коментар на содржината еве неколку подпрашања...

за дамите на форумот:

-Што (ќе) би било ако се случи да бидете млада мајка? под 15!!!! :Ѕ

- Што ако на вашето дете му се случи ( можело да се случи) нешто вакво, како ќе(сте) реагирате/ле? (ако го тргнеме настрана фактот дека кај нас сеуште не е стигнато до тој степен... ама кај и да е ќе стигне...)

и за џентлмените :) :
-Истото.. што ако на вашата ќерка/син се случи (или можело да се случи) вакво нешто?

-Што (ќе беше) ако вие на толку рана возраст дознаете дека за неполна година ќе ја имате честа да ве викаат тате :) ?

- И како би го поднеле сето тоа?

.... и во малку друг контекст...

-Што мислите за децата (едвај или веќе тинејџери) и нивните способности да растат, развиваат и градат друг човек додека самата нивна личност е во раниот развој?


едит: се извинувам ако има ваква тема едноставно ме заинтригира фактот што последниве неколку месеци читам се почесто вакви вести...
каако можело да не знае дека е трудна бе ?!?!?!значи оваа уше газот не знае да си го избрише а дете раѓа а ??цццц оооф лелее
а за ова болдираново шо ми е.....тогаш сварно ќе добијам потврда дека сум мноогу...али мнооогу глуп...ја и сеа сум може..али се тешам дека не сум уште......после такво нешто нз......не сум размислувам шо би правел...али не би идело на добро:nenene::nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom