Тиват

Член од
3 мај 2019
Мислења
11.016
Поени од реакции
4.524
Летово сакам да идам на одмор во Тиват, преку Савана агенцијата, во хотел, полн пансион, со мало дете.

Никогаш не сум била таму и ако има некој што бил брзо време таму да ми каже дали е добро, услови, плажи, амбуланта, аптеки, дали има се што е потребно за еден солиден одмор.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.712
Поени од реакции
3.664
Летово сакам да идам на одмор во Тиват, преку Савана агенцијата, во хотел, полн пансион, со мало дете.
Никогаш не сум била таму и ако има некој што бил брзо време таму да ми каже дали е добро, услови, плажи, амбуланта, аптеки, дали има се што е потребно за еден солиден одмор.
Ок ти е Тиват, добар избор....
Имаш градска плажа. Во близина, на неколку километри имаш неколку мали плажи, со барови, лежалки....Ако си со мало дете ќе ти препорачам плажа Калардово, во правец на Островот на цвеќето, 1-2 км пред Тиват, плитка, песочна плажа со топла вода. Обавезно помини и до Плави Хоризонт, имаш 15-тина км за возење, ама феноменална плажа. Се плаќа влез, ама вреди за парите.

Навечер имаш за шетање и по самиот град, го има тој медитерански шмек, шеталиште покрај море, а би ти препорачал да отидеш навечер до Котор (посебно !) и до Будва
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ок ти е Тиват, добар избор....
Имаш градска плажа. Во близина, на неколку километри имаш неколку мали плажи, со барови, лежалки....Ако си со мало дете ќе ти препорачам плажа Калардово, во правец на Островот на цвеќето, 1-2 км пред Тиват, плитка, песочна плажа со топла вода. Обавезно помини и до Плави Хоризонт, имаш 15-тина км за возење, ама феноменална плажа. Се плаќа влез, ама вреди за парите.

Навечер имаш за шетање и по самиот град, го има тој медитерански шмек, шеталиште покрај море, а би ти препорачал да отидеш навечер до Котор (посебно !) и до Будва
Пред три години не се наплатуваше влез на Плави Хоризонти, се наплаќаше паркинг. Можеби е сменето.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.712
Поени од реакции
3.664
Пред три години не се наплатуваше влез на Плави Хоризонти, се наплаќаше паркинг. Можеби е сменето.
Така е. Паркинг, а не влез.Ама без кола тешко до Плави хоризонт...
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.297
Поени од реакции
10.638
Препорачувам и плажа Арза да прошетате ако сте со кола, на 26 километри е од Тиват. Сите што се мали заливчиња имаат свој шарм, немаат гужва, често имаат природна сенка и наликуваат како тие од Хрватска, надоле накај Будва, Бар, Улцињ, нема ништо такво.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
3.473
Убаво место е Тиват. Ќе си истерате одмор во правата смисла на зборот.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
3.393
Поени од реакции
22.862
Тука сакам да идам на одмор летово.
Е сеа, пошто лани све беше блокирано, така да најверојатно највалидни се мислењата од летото 2019 :D

Ај ако може некој поубаво да ми објасни за Тиват првенствено а не е лошо и ако има летувано и на други места у Црна Гора. Плажи, цени, смештај, народ, вода, места за посета, све и свашта значи. :D
Никад не сум бил натака а сите луѓе што идат таму на одмор што ги познавам идат у Сутоморе.. и нејќам таму за инат. Ниту пак у Улцињ. Моите идат таму на одмор.

Тиват, Будва па и Херцег Нови ми се на избор за летово.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.193
Поени од реакции
11.724
Тука сакам да идам на одмор летово.
Е сеа, пошто лани све беше блокирано, така да најверојатно највалидни се мислењата од летото 2019 :D

Ај ако може некој поубаво да ми објасни за Тиват првенствено а не е лошо и ако има летувано и на други места у Црна Гора. Плажи, цени, смештај, народ, вода, места за посета, све и свашта значи. :D
Никад не сум бил натака а сите луѓе што идат таму на одмор што ги познавам идат у Сутоморе.. и нејќам таму за инат. Ниту пак у Улцињ. Моите идат таму на одмор.

Тиват, Будва па и Херцег Нови ми се на избор за летово.
Будва ти е едно големо НЕ. Под секакви услови и тоа. Скапа а тешка селендра. Не у смисол на кафани, народњаци. У смисол на турбофолк. Скапо ќе те кошта а ништо посељачки нема да си поминеш од Сутоморе и Петровац па чак и Улцињ.

Тиват е у подем во последниве неколку години, имаш такозвана елитно наСеље - марината Порто Монтенегро каде странски служби паркираат јахти и мезетат скапи гоВна а имаш и ок места. Стварта е што припаѓа на Заливот, ерго плажите било која се нешто под просек од оние вон заливот. Но од друга страна све ти е на дофат, тука го имаш Котор (скап но убер јако место), Х. Нови, нешто као копија, не е лош за шетња. У принцип да не околишам и скокам у закључоци, освен ако не си за шетња, ЦГ не ти е некое место налик на егејскиот брег да се бапнеш на плажа и утепаш ден, туку за движење од место на место. За првово најубаво е да се мавнеш у некое мало место као Петровац, и утепуеш неколку флаши пиво на плажа и ич уво не ти чуе што се дешава наоколу. Има некои плажи нешто јаки биле као Јаз, Жањице, Велика плажа на крај на Улцињ, ама тие не се ништо подобри од оние на Егејот.
За смештај што је јужније то је тужније, у превод цените во заливот и Будва се повисоки од оние од Сутоморе надоле. У Бока Которска соба од 15 евра нема да најдеш ни под камен за разлика од Петровац, Чањ итн. За угостителство исто важи иако цените се малку поблиску едни со други. Пиво темно кригла во Котор ти е најефтина варијанта и ќе те кошта 2ипол евра. Народ исто важи. Селендрата се лепи од Будва надоле, мада глеам и во заливот почнала да се шири. Ама коа ќе стигнеш таму ќе ти стане јасно за што зборам.
Водата е проблем. Од време на време ја снемува обично во ударниот период од 14 до 18 часот кога багра највеќе се пушта у акција. За пиење само купечка во бардаци и тоа. И стално со шише низ град.
Тоа вака у глобала ти е. И ако идеш со кола, фати го патот косово албанија и кај клучката на Скадарско вртиш за Подгорица па за будва. Избегавај ја јадранска магистрала во ударен термин од 16 до 20 часот. 100 километри за 6 часа се минуваат ако наседнеш.
Тоа би било тоа вака накратко.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.365
Поени од реакции
5.774
Будва ти е едно големо НЕ. Под секакви услови и тоа. Скапа а тешка селендра. Не у смисол на кафани, народњаци. У смисол на турбофолк. Скапо ќе те кошта а ништо посељачки нема да си поминеш од Сутоморе и Петровац па чак и Улцињ.
I don't get this. Што ќе го кошта скапо, ако отиде во Будва? Ќе изгуби разум ако слуша секоја вечер турбофолкерки? Или ќе му се слоша од too much пластика. :D

Зашто бе Саци селандри одат у Будва? Ја селандра ли сум? Русиве што ја купија пола Будва селандри ли се? :(

Ја имам супер впечаток од Будва иако не сум многу по тој вид на музика. :oops:

Мислам Џони е поселандра од мене со Синан Сакич тип на музиче, него ја. :LOL:
Џонка, ако сакаш некои српски цици да ти мешаат газови, Будва ти е прав избор веруј. 2019 кога бев, имаше некои Адријани Чекичи, Милици Павловичи или Тодоровичи, Тањи Савичи, а ако си по пластични милфари беше и Дара Бубамара имаше изгледа и некои Расти/Красти, Цобе/Мобе курајбери, ако слушаш такви џукци. :D

Котор ти е по шмекерско место, али па таму не видов нешто дискотеки да имаат и да излезеш навечер. Само обични кафичи во Стариот град. Може зашто бев дење.

Џонка стари, ако си за шетња прави тура секој ден различно место, нема да згрешиш. Јас се кајам што не го видов Тиват и Херцег нови тогаш.

Имаат убави места за посета Црногорците, греота е да не ги видиш. Ако си за пичкарење по плажа цел ден тогаш слушај го Сал.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
3.393
Поени од реакции
22.862
Будва ти е едно големо НЕ. Под секакви услови и тоа. Скапа а тешка селендра. Не у смисол на кафани, народњаци. У смисол на турбофолк. Скапо ќе те кошта а ништо посељачки нема да си поминеш од Сутоморе и Петровац па чак и Улцињ.

Тиват е у подем во последниве неколку години, имаш такозвана елитно наСеље - марината Порто Монтенегро каде странски служби паркираат јахти и мезетат скапи гоВна а имаш и ок места. Стварта е што припаѓа на Заливот, ерго плажите било која се нешто под просек од оние вон заливот. Но од друга страна све ти е на дофат, тука го имаш Котор (скап но убер јако место), Х. Нови, нешто као копија, не е лош за шетња. У принцип да не околишам и скокам у закључоци, освен ако не си за шетња, ЦГ не ти е некое место налик на егејскиот брег да се бапнеш на плажа и утепаш ден, туку за движење од место на место. За првово најубаво е да се мавнеш у некое мало место као Петровац, и утепуеш неколку флаши пиво на плажа и ич уво не ти чуе што се дешава наоколу. Има некои плажи нешто јаки биле као Јаз, Жањице, Велика плажа на крај на Улцињ, ама тие не се ништо подобри од оние на Егејот.
За смештај што је јужније то је тужније, у превод цените во заливот и Будва се повисоки од оние од Сутоморе надоле. У Бока Которска соба од 15 евра нема да најдеш ни под камен за разлика од Петровац, Чањ итн. За угостителство исто важи иако цените се малку поблиску едни со други. Пиво темно кригла во Котор ти е најефтина варијанта и ќе те кошта 2ипол евра. Народ исто важи. Селендрата се лепи од Будва надоле, мада глеам и во заливот почнала да се шири. Ама коа ќе стигнеш таму ќе ти стане јасно за што зборам.
Водата е проблем. Од време на време ја снемува обично во ударниот период од 14 до 18 часот кога багра највеќе се пушта у акција. За пиење само купечка во бардаци и тоа. И стално со шише низ град.
Тоа вака у глобала ти е. И ако идеш со кола, фати го патот косово албанија и кај клучката на Скадарско вртиш за Подгорица па за будва. Избегавај ја јадранска магистрала во ударен термин од 16 до 20 часот. 100 километри за 6 часа се минуваат ако наседнеш.
Тоа би било тоа вака накратко.
I don't get this. Што ќе го кошта скапо, ако отиде во Будва? Ќе изгуби разум ако слуша секоја вечер турбофолкерки? Или ќе му се слоша од too much пластика. :D

Зашто бе Саци селандри одат у Будва? Ја селандра ли сум? Русиве што ја купија пола Будва селандри ли се? :(

Ја имам супер впечаток од Будва иако не сум многу по тој вид на музика. :oops:

Мислам Џони е поселандра од мене со Синан Сакич тип на музиче, него ја. :LOL:
Џонка, ако сакаш некои српски цици да ти мешаат газови, Будва ти е прав избор веруј. 2019 кога бев, имаше некои Адријани Чекичи, Милици Павловичи или Тодоровичи, Тањи Савичи, а ако си по пластични милфари беше и Дара Бубамара имаше изгледа и некои Расти/Красти, Цобе/Мобе курајбери, ако слушаш такви џукци. :D

Котор ти е по шмекерско место, али па таму не видов нешто дискотеки да имаат и да излезеш навечер. Само обични кафичи во Стариот град. Може зашто бев дење.

Џонка стари, ако си за шетња прави тура секој ден различно место, нема да згрешиш. Јас се кајам што не го видов Тиват и Херцег нови тогаш.

Имаат убави места за посета Црногорците, греота е да не ги видиш. Ако си за пичкарење по плажа цел ден тогаш слушај го Сал.
Абе неам проблем јас со шабанска музика, не ми смета такво вашарско искачање со кафани, гласен шабанорум, дим од скара и разгаламени србенди. :D

Нешто помеѓу шетање и легачење на плажа сум. Затоа највеќе ме интересираше кое место е најприступачно со цени за смештај и какви се плажите. Пошто горе доле сите места се тука негде и нема да биде проблем да си праиме екскурзии пошто секако ќе идеме со кола.

Од Сутоморе надоле не ми се иде и не ми е некој предизвик. Aко ми е строго за дремење на плажа и у вода и приквечер да седам на тераса у смештај ќе си идам у Улцињ ако така. Ама нејќам. :D
Поише ми се свиѓа тој дел околу Будва нагоре, накај Тиват, Котор и Херцег Нови а и предност е што Дубровник е блиску па може да се искористи и некоја екскурзија ако воопшто постои таква тура сеа со коронава.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.365
Поени од реакции
5.774
Ја Будва на секој ја препорачувам зашто си поминав топ.

Е сега цените споредено со другите градови не знам како се. Не гледавме многу ни цени по кафеани, пошто отидовме на одмор и сигурно нема таму да пржиме компири или да мачкаме паштети. Земаш хамбургери, пици, гира. Горе-долу таа е цената на тие работи.

Имаше едно место, близу до Словенска плажа мислам беше, имаа понуда 1 кило месо и брдо помфрита за 15 евра. Ние тројца бевме, метла го правевме. За 300 денари се напукаш ко вол и до нареден ден не ти се јаде. :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.193
Поени од реакции
11.724
Затоа ти го препорачав тиват како средно решение. Блиску ти се сите градови, имаш и Дубровник како опција за шетња а сепак нејќеш да имаш смештај до печењара па да се умирисуеш од евтин зејтин. Жањице плажата ти е ептен блиску, такоѓе и плава шпиља.
Шон, Будва е скуп турбофолк, тоа ми беше поентата. Скапа е а исто толку сељачка као Сутоморе и подоле.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.365
Поени од реакции
5.774
Саци, за турбофолкот се сложувам, а за скапо не знам.

Реално не сум ги шетал другите градови по Црна гора за да направам споредба.

Али во Котор ко нарачавме по едно пивце во Стариот град, пивото беше поскапо од сите 5-6 места во Будва кај што го пиевме истото пиво.

Е сега, не можеш да пројдеш во Будва испод 500 евра за храна, лежалки и мочање во тоалетите на плажа, освен ако не мачкаш паштета, крем, мајонез и пржиш патлиџан и пипер. Што бар мене ми е илогично да го правам, а сум отишол на одмор.

Ако сакаш поевтино, ете ја Албанија, за 100 евра поминав 7 дена, не рачунајќи го смештајот.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.193
Поени од реакции
11.724
Саци, за турбофолкот се сложувам, а за скапо не знам.

Реално не сум ги шетал другите градови по Црна гора за да направам споредба.

Али во Котор ко нарачавме по едно пивце во Стариот град, пивото беше поскапо од сите 5-6 места во Будва кај што го пиевме истото пиво.

Е сега, не можеш да пројдеш во Будва испод 500 евра за храна, лежалки и мочање во тоалетите на плажа, освен ако не мачкаш паштета, крем, мајонез и пржиш патлиџан и пипер. Што бар мене ми е илогично да го правам, а сум отишол на одмор.

Ако сакаш поевтино, ете ја Албанија, за 100 евра поминав 7 дена, не рачунајќи го смештајот.
Ма гарант си влегол у Сан Џовани онаа во главниот Трг од оружја па те пернале толку за пиво. Џонтра, отварај очи за ценовнициве, можеш да наидеш на кафани со 50% до дупло поскапи цени а да се наоѓаат на исто место.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.365
Поени од реакции
5.774
Ма гарант си влегол у Сан Џовани онаа во главниот Трг од оружја па те пернале толку за пиво. Џонтра, отварај очи за ценовнициве, можеш да наидеш на кафани со 50% до дупло поскапи цени а да се наоѓаат на исто место.
Daaamn. Го познаваш Котор подобро од јас Скопје. :D

Сега проверив во архива на сториња, Сан Џовани било.
20210611_092159.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom