Технолошко - металуршки факултет - Скопје

Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
Здраво,

Нова сум на форумов, па сакам да прашам дали некој од вас има студирано или студира "Дизајн и инженеринг на облека". На вториот уписен рок сакам да се запишам таму, дали факултетот е тежок, дали има многу за учење... ?
 
B

BrunoFresh

Гостин
Здраво,

Нова сум на форумов, па сакам да прашам дали некој од вас има студирано или студира "Дизајн и инженеринг на облека". На вториот уписен рок сакам да се запишам таму, дали факултетот е тежок, дали има многу за учење... ?
Се извинувам за оф топик, али каде има ваков факултет?
И нормално дека секој факултет си има своја тежина на учење. Зависи колку си заинтересирана за него. Односно со кој кеф одиш таму :)
 
Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
Ахам, прв пат слушам. Не сум разбрал до сеа некој да има студирано на ваков факултет. Приватен е?
Не е приватен. :)

Како што видов на страницата од Кирил и Методиј, на овој смер примаат 25 редовни студенти во државна квота, и 5 редовни студенти во приватна квота. Пошо не ми се сите 5 ки, имам шанси да ме примат, или воопшто да не пробувам ваму?
Ако има некој ваму што студира, или има било какви сознанија, нека објасни... Фала.:)
 
B

BrunoFresh

Гостин
Не е приватен. :)

Како што видов на страницата од Кирил и Методиј, на овој смер примаат 25 редовни студенти во државна квота, и 5 редовни студенти во приватна квота. Пошо не ми се сите 5 ки, имам шанси да ме примат, или воопшто да не пробувам ваму?
Ако има некој ваму што студира, или има било какви сознанија, нека објасни... Фала.:)
Па разгледај што бараат од државната матура, односно кој предмети ,а потоа спореди со твоите ти што ги имаш земено. Види кои се условите валда пишува 100%. Разгледај како треба да ти биди просекот за да те примат, едно друго. Тоа е стандартз за секој факултет.
 
Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
Па разгледај што бараат од државната матура, односно кој предмети ,а потоа спореди со твоите ти што ги имаш земено. Види кои се условите валда пишува 100%. Разгледај како треба да ти биди просекот за да те примат, едно друго. Тоа е стандартз за секој факултет.
Неможам да најдам такви податоци... :notworthy:
 
Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
Kако бе нема на страна ?:D Епа појди до факс прашај во студенски прашања
Од Прилеп сум. Нема да одам во Скопје само за да прашам. :) Кога ќе бидат уписите, ќе прашам. Само, да знам дали имам шанси за овде, оти да не треба да барам факултети на последниот упис. :oops:
 
B

BrunoFresh

Гостин
Од Прилеп сум. Нема да одам во Скопје само за да прашам. :) Кога ќе бидат уписите, ќе прашам. Само, да знам дали имам шанси за овде, оти да не треба да барам факултети на последниот упис. :oops:
Епа и јас сум од Прилеп затоа прв пат слушам ваков факултет. Па и сите што сум ги прашал до сеа, никој немаат слушнато за факултетов. Иначе ако не сакаш да бараш факултети во последен упис, поарно појди прво пред уписите на еден ден прашај си, него да се нервираш. :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
97
Поени од реакции
21
Здраво,

Нова сум на форумов, па сакам да прашам дали некој од вас има студирано или студира "Дизајн и инженеринг на облека". На вториот уписен рок сакам да се запишам таму, дали факултетот е тежок, дали има многу за учење... ?
Да тежок е како и секој технички факултет јас имам дипломирано и нема некое фајде не се цени многу...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Значи кога се поставува прашањето, дали има многу за учење на факултет, МНОГУ се нервирам.
Ај разбирам, кога е за средно да се прашува за гимназииве каде е потешко блабла.
Ама веќе кога одбираш факултет, тоа е многу поконкретно и треба да ја сакаш струката што значи не треба да те интересира дали е тешко или не. Ако си ја сакаш струката ќе научиш колку и да е тешко, ако не си ја сакаш струката а си се запишал на факултет или си идиот или повторно си идиот и им даваш на твоите родители да одберат.
 
Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
Значи кога се поставува прашањето, дали има многу за учење на факултет, МНОГУ се нервирам.
Ај разбирам, кога е за средно да се прашува за гимназииве каде е потешко блабла.
Ама веќе кога одбираш факултет, тоа е многу поконкретно и треба да ја сакаш струката што значи не треба да те интересира дали е тешко или не. Ако си ја сакаш струката ќе научиш колку и да е тешко, ако не си ја сакаш струката а си се запишал на факултет или си идиот или повторно си идиот и им даваш на твоите родители да одберат.
Јас прашувам за Скопје, оти истиот смер го има и на Гоце Делчев во Штип. Како што на пример има разлика од Економски во Скопје и Економски во Прилеп, така би требало да има разлика и на овај факултет.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
оди кај шо ти е поблиску.
 
Член од
19 август 2012
Мислења
23
Поени од реакции
13
оди кај шо ти е поблиску.
Темава не е за тоа. Во Штип факултетов е без некој тешкотии, имам другарки што студираат. Во Скопје незнам како е, затоа и ја отворив темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom