Технологијата некогаш, денес и во иднина.

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од MARCELLO, 9 мај 2017.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.348
  Допаѓања:
  4.033
  Уредите и гаџетите кои што ги користиме денес биле радикално различни кога првпат биле измислени, претставени на јавноста и популаризирани години или декади наназад. Еве како дел од технологијата се трансформирала:

  1) Флопи диск vs USB

  [​IMG]

  Порано, за да се сместат 256GB податоци, би биле потребни 213 000 индивидуални флопи дискови со големина од 5’25 инчи, секој од нив со капацитет од 1.2 MB. Денес за истата количина податоци е потребен еден USB драјв од 5cm.

  2) Книги vs Kindle

  [​IMG]

  За 1400 книги со тежина од околу 0.5kg би бил потребен простор колку половина автомобил. Во споредба со тоа, најефтиниот Kindle читач за електронски книги може да ги содржи истите во дигитална форма.

  3) Автомобили

  [​IMG]

  Првиот автомобил Ford Model T бил претставен во 1908 год., имал 20 коњски сили и максимална брзина од 72км/ч. Супер автомобилот Ford GT кој треба да се појави на пазарот во 2017 ќе има 600 коњски сили и максимална брзина од 320км/ч

  4) Пејсмејкер

  [​IMG]

  Традиционалната процедура на вградување на пејсмејкер вклучувала отворање на градниот кош и вградување на уред со големина на доларска монета и 60cm жица. Денес, пејсмејкерите се со големина на капсула која може да биде вметната во срцето преку вена и целата електроника е во неа, батериски напојувана.

  5) Телевизори

  [​IMG]

  Моделот на телевизор Admiral во 1948 имал 7 инчен црно бел екран со резолуција од 653x499 пиксели. Денешните 4K телевизори со ултра висока дефиниција имаат минимум резолуција од 3840x2160 пиксели, а големината може да им е и до 2-3 метри.

  6) Протетика

  [​IMG]

  Раните протетички додатоци биле направени од дрво, железо и кожа и биле толку гломазни и тешки да практично биле неупотребливи. Денешната моторизирана протетика нуди огромна слобода на движењата, и може да биде контролирана преку апликации, преку нервите од телото, па дури и преку мисли.

  7) Видео камери

  [​IMG]

  Камерите на Kodak од 1965 содржеле 8mm филм, на кој што можеле да се снимат до 2.5 минути со брзина од 24 фрејма во секунда. Денешната GoPro HD Hero камера има SD картичка од 32GB која може да сними видео во резолуција од 1080p во времетраење од 4 часа и 21 минута, со брзина од 30 фрејма во секунда.

  8) Преносни компјутери

  [​IMG]

  Првиот портабл компјутер бил наречен Osborne 1, создаден од Adam Osborne во 1981. Тежел 10kg, имал екран од 5 инчи и чинел $1795. Денешните лаптопи се тенки, тежат и по 1kg, имаат екрани осетливи на допир и исклучително моќни процесори, а повеќето од нив чинат и помалку од $1000

  9) Мобилни телефони

  [​IMG]

  Првиот мобилен телефон бил направен во април 1973 од Martin Cooper, истражувач од Motorola. Tежел 1.1kg, бил долг 23cm, а на него можело да се зборува до 30минути по што му биле потребни 10 часа за да се наполни батеријата. Денес има над 150 произведувачи на мобилни телефони, кои се со разни големини (обично до нешто над 6 инчи) и имаат перформанси како просечен компјутер.

  10) Калкулатори

  [​IMG]

  Направен во 1946, првиот компјутер наменет за математички калкулации ENIAC тежел 30 тони, бил сместен во просторија од 9 x 15 метри, а се состоел од 17 000 вакумски цевки, 70 000 отпорници и 10 000 кондензатори. Модерните калкулатори почнале да се произведуваат во 1970-тите откога бил развиен првиот микропроцесор на Intel, за јапонската компанија Busicom. Денес, џебните калкулатори на Texas Instruments поседуваат огромна пресметувачка моќ, а се со големина на смартфон.

  Текст од Idividi за кој ме потикна да ја отворам оваа тема

  Знаеме дека денес техологијата е доста развиена но дали понапредно ќе се развиве во иднина ? Oчекувам ваши мислења на оваа тема.
   
  Црноризец Храбар, el_makedonero, Гард и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.127
  Вибратор некогаш
  9184710_orig.png


  Вибратор денес
  download.jpg
   
  На Scirea, марко414, Црноризец Храбар и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.348
  Допаѓања:
  4.033
 4. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.631
  Допаѓања:
  3.225
 5. Атлантист

  Атлантист Гостин

  Sojuz 1967 - Sojuz 2017

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 6. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.409
  Допаѓања:
  923
  Кондом, некогаш и сега Condom3.jpg WideModern_Condom_131125420x280.jpg
   
 7. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.146
  Допаѓања:
  6.870
  lada.jpg
  Lada- Perfect from the beginning :D
   
  На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.348
  Допаѓања:
  4.033
  Eве до каде оди технологијата денес а во иднина ќе се развива уште повеќе.

  Доаѓа ера на дигитализација на супермаркетите.

  Во супермакретите ќе нема потреба од губење време разговор со касиерки или било кој на каса додека ви ги помине на читач сите баркодови од производите кој сакате да ги купите. Исто така ќе нема потреба од рачно отварање кеси па губење време додека се отвори кесата и пикнат сите производи. Сето ова ќе се врши со само една корпа за пазарење во супермаркетот и една машина на касата.
  Секако ова сеуште не е секојдневица но како одат времињата мислам дека ќе дојде и ова кај нас па нашите деца или пак нашите внуки и внуци најверојано ќе имаат можност ова да го испробаат.
   
  Последно уредено: 10 мај 2017
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.260
  Допаѓања:
  3.393
 10. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.348
  Допаѓања:
  4.033
 11. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.937
  Допаѓања:
  2.776
  Технологијата не мора да значи дека ќе напредува, може да оди наназад.
  Најдобар пример за тоа е Американската вселенска програма за летови со човечки екипаж. Пред скоро 50 години праќаа луѓе на Месечината со Сатурн 5 ракетата. Од кога заврши таа програма, дојде Спејс шатлот кој праќаше луѓе единствено до ниска орбита. Денес Американците не можат да пратат луѓе во вселената на сопствена ракета бидејќи немаат.
  Така да, напредокот не значи дека секогаш ќе биде во нагорна линија.
   
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.016
  Допаѓања:
  4.931

  многу ефикасна техника, ама може и да се заглави во затвор ако автоматски се уплоадира на ЈуТјуб...како што тој директорот на училиште, што во ВЦ го носел мобилниот, па од несмасност ( или така се вадел) ги праќал сликите од половиот орган на некој други лица, сега со наочариве може лесно да има заглавување за педофилска порнографија или за објава на клипови од други лица без дозвола...
   
 13. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.348
  Допаѓања:
  4.033
  Она што го пишував со супер маркетите што нема да имаа касиерки кој ќе ги куцаат и плаќаат производите се реализира
  Првиот паметен супермаркет во кој не постојат каси

  Јас уште одамна за вакво нешто читав дека некаде Јапан ли беше или Кина сакале да направат маркети каде ќе нема на полиците производи храна туку само слика и си бираш со кликање а на каса доаѓа информација што си одбрал и се пакува во кеса. Сето ова за да се избегне долгото престојување во маркетот.

  Одамна го прочитав ова и затоа сега не можам да ја најдам таа информација, но ете се реализира нешто слично такво со новата технологија.
   
 14. savan

  savan

  Член од:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  322
  Допаѓања:
  113
  Технологијата напредува, но не секогаш е тоа позитивно. На пример веќе јавно се нуди опрема за прислушкување, снимање и следење. И не е така скапа што е најлошо

  https://www.spytech.rs/
  https://www.spijunskaoprema.org/
  https://www.prisluskivaci.rs/spijunska-oprema/
  https://www.spijunska-oprema.rs/spijunska-oprema-cene/

  Сајтовите се српски, не ѕнам дали и кај нас има ваква понуда, но не е тешко да се скокне до Белград и да се набави, а потоа што со неа, останува на моралноста на тој што ја поседува
   

Сподели преку: