Техничка механика (греди)

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Џек Нолан, 5 април 2016.

 1. Џек Нолан

  Џек Нолан

  Член од:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  926
  Допаѓања:
  1.228
  Дали некој знае да решава задачи со греди? Тој што го учел ова на факс знае за што зборам. Ми треба за на колоквиум. Тој што знае да ги решава и сака да заработи некој денар нека ме исконтактира.

  [​IMG]
   
 2. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.099
  Допаѓања:
  3.651
  Да се јавеше пред едно 15-20 години:vozbud:, ова лесно се џвакаше, ама...брат ми ги работи овие сеуште(подучува некои на факсови што се), ама малку е скаран со пишување на интернет. Ќе му понудам па ако испадни нешто, ќе пишам
   
  На Џек Нолан му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rigil

  Rigil Tu te reconnaîtras

  Член од:
  14 јуни 2015
  Мислења:
  4.703
  Допаѓања:
  3.870
  Beam_dirac_ex2_Solid_Mechanics.png


  eq0041P.gif
   
  На Ilumious и moni_moja им се допаѓа ова.
 4. Џек Нолан

  Џек Нолан

  Член од:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  926
  Допаѓања:
  1.228
  Дечки, не ми треба решение за гредата горе. Утре прам колоквиум околу 10 часот па барам некој на кој ќе му испратам слика за да ми ја реши.
   
 5. Mad_Coko

  Mad_Coko blow me!

  Член од:
  21 август 2010
  Мислења:
  5.639
  Допаѓања:
  9.409
  Шо е воа бе статика?
  Не се заебавај да препишуваш со бубици на статика, посебно задачите, цел градежен факултет е статика, во секој предмет понатаму ќе го решаваш ова.
   
 6. Џек Нолан

  Џек Нолан

  Член од:
  28 октомври 2015
  Мислења:
  926
  Допаѓања:
  1.228
  Кој градежен бе, какви бубици. Ако знаеш кажи ако не не троши празни муабети.

  Еве пример од задачите кој ќе ги има на колоквиум:
  12947047_950449138404472_1811837375_o.jpg 12962403_950449141737805_231908222_o.jpg 12966260_950450885070964_1858531645_n.jpg 12969294_950449128404473_222840845_n.jpg
   
 7. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..а бе човек ова е толку просто и некои американци знаат да го решат, а не па ти....зошто инаку се вика проста греда.. :)
  Тоа то е најобична даска ослонета на краевите, може да има препусти на едниот или на двата краја, може не . Ако е вклештена само на едниот крај , а другиот е слободен,тогаш е конзола.
  Гредата е оптеретена со концентрирани товари, континуални товари и моменти.
  Се ти е нацртано на тоа шкработините.
  Со ваква пресметка ги добиваш оптеретувањата , после на основа на материјалот, пресекот , неговиот отпорен момент и степенот на сигурност ја димензионираш.
  Штета е за нешто што се учи за два-три саата да не бидеш "доктор" за прости греди....:sneaky:
   
  На Daedalus му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moni_moja

  moni_moja

  Член од:
  15 април 2013
  Мислења:
  1.025
  Допаѓања:
  792
  остај го ќе паѓаат згради вестите ќе се интересни

  јас една на воздушен сообраќај сите испити и ги протуркав и заврши - стравот дека ќе се вработи во контрола на аеродром некој ден владее :)
   
  На Strelec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.160
  Еј па уште накурчен. Вакви ко тебе што сакаат да им решаваш задачи на колоквиум се најголем human garbage.
   
 10. Mar[C]k

  Mar[C]k Gunner

  Член од:
  11 јули 2010
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  14
  Здраво да прашам дали некој знај да решава програми (задачи) по техничка механика како со се тежиште, греда и сл. Нека ми пише ке се договориме за понатаму :D
   

Сподели преку: