Техники и материјали во уметноста

Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
Ме интересира какви се техники има во сликарството, како се комбинираат бои, кои се подобри материјали и каде може да ги најдам низ Македонија.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Ме интересира какви се техники има во сликарството, како се комбинираат бои, кои се подобри материјали и каде може да ги најдам низ Македонија.
има ги многу :D што ти душа сака! :)
класичен цртеж: молив, јаглен
сликање: акварел, пастел, темпера
цртање: пастел, јаглен
сликарски техники: масло, акрил, темпера
мозаик: ѕиден, поден и сл.
штафелај: витраж техника

за материјалите сегде можеш да ги набавиш, особено ако си од Скопје, е тогаш изборот ти е огромен ..
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ме интересира какви се техники има во сликарството, како се комбинираат бои, кои се подобри материјали и каде може да ги најдам низ Македонија.
Техники има многу ама најубаво да учиш од некој или да си набавиш литература па да почнеш по неа да вежбаш.

За материјали прашај некој да ги дознаеш поквалитетните фирми ама и цената ќе ти биде поскапа. Ако ти е за вежбање можеш и поевтино да поминеш па подоцна да прејдеш на поскапи материјали.

Има неколку продавници во Скопје и најубаво да си видиш на лице место што нудат :).

Имаш и на нет доста за теорија на бои како и повеќе туторијали за сликарски техники така да почни со студирање и експерименти. Би ти препорачал пастел ако си почетник или акрил ако си малку понапреднат.
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
. Би ти препорачал пастел ако си почетник или акрил ако си малку понапреднат.
Како мислиш почетник? Дечково мора да има минимум 13 години според правилата на форумов?
 
Член од
31 март 2011
Мислења
102
Поени од реакции
18
Техники има многу ама најубаво да учиш од некој или да си набавиш литература па да почнеш по неа да вежбаш.

За материјали прашај некој да ги дознаеш поквалитетните фирми ама и цената ќе ти биде поскапа. Ако ти е за вежбање можеш и поевтино да поминеш па подоцна да прејдеш на поскапи материјали.

Има неколку продавници во Скопје и најубаво да си видиш на лице место што нудат :).

Имаш и на нет доста за теорија на бои како и повеќе туторијали за сликарски техники така да почни со студирање и експерименти. Би ти препорачал пастел ако си почетник или акрил ако си малку понапреднат.

pa nemam crtano dosta vreme a i ne sum bila bash sekogash pri pari da gi isprobam nekoi materijali ... kako na primer tie akrilni boi ... sega sakam da crtam na platno ama ne znam so bi bilo podobro da koristam za materijal a i sekako poeftinko .. posto ne mi treba koj znae kolku da bidat kvalitetni boite, pa ako mozete da mi kazete kade se naogaat nekoi posnabdeni prodavnici niz sk. inaku planiram da crtam nesto kako space art sto se samo na platno (posto obi4no go pravat toa so sprejovite na mrsna hartija) ama posto ne se razbiram zatoa pobarav pomosh. :)
 
Член од
19 февруари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
18
Bulibile, tolkav dolg period pominat i nisto od slikarskite materijali.
Ako seuste tragas po materijali pisi sto ti treba jas ke ti kazam kade da nabavis.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom