Техника на обработка на фотографии?

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
381
Поени од реакции
344
Како се нарекува оваа техника на обработка на фотографии? Има ли посебен термин? Од помош би било ако постои видео туторијал, имам голема потреба да го научам ова. Старата фотографија прикажана подолу е всушност направена на истото место.
Пишував во неколку теми, но не добивам одговор многу време.
Подготвуваме документарен филм и сакаме да направиме слики од ваков вид.

11329904_10207555179943481_4846022602757996213_n.jpg
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.318
Поени од реакции
12.907
наједноставно објаснето 2 леери, првиот е нова слика вториот е старата, селектирана во одреден дел што ти е потребен за монтажа, после на тој леер додаваш маска ( иконката доле како фотоапарат што изгледа ) па додаваш со gardiet tool кружен fade ефект и после досредуваш со бришење она што не ти треба. и то хаха :D
во секој случај за да ти успее ти треба фото со добар агол приближен како оној на старото фото .
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.177
Поени од реакции
1.381
И Opacity на леерот намалуваш за да биде провидна старата слика како во примерот.
 
На врв Bottom