Тетовски државен универзитет

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Едно другарче ме замоли да ги поставам овие прашања, ако некој може да помогне - бујрум. Конкретно, ќе се запишува на психологија.

1) Дали мора редовно да се оди на предавања
2) Колку колоквиумски термини има
3) За тие што се од Скопје - кој превоз го користите и колку пари е
4) За префрлување дали прават проблеми
5) Колку коштаат книгите и дали може да се најдат на старо
6) Каква е атмосферата и дали има тензија помеѓу албанците и македонците
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Едно другарче ме замоли да ги поставам овие прашања, ако некој може да помогне - бујрум. Конкретно, ќе се запишува на психологија.

1) Дали мора редовно да се оди на предавања
2) Колку колоквиумски термини има
3) За тие што се од Скопје - кој превоз го користите и колку пари е
4) За префрлување дали прават проблеми
5) Колку коштаат книгите и дали може да се најдат на старо
6) Каква е атмосферата и дали има тензија помеѓу албанците и македонците
1) Да, мора да се оди. Иако има професори кај кои не мора да бидеш редовен за да земеш потпис.
2) Две.
3) Не сум од Скопје, но има комбиња што те носат дури до ДУТ, 100-110 ден е еден правец.
4) Не знам :)
5) Книгите повеќето можат да се најдат на старо, ако не и сите :D
6) Никаква тензија нема. Се е во најдобар ред.
--- надополнето: 18 септември 2012 во 03:26 ---
Кога е третиот уписен рок???
Од 18 до 20 септември :)
 
Член од
20 септември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ve molam dokolku ima nekoj od forumov sto e zapisan na Praven -administrativno pravna nasoka proekt 45 Bi sakala kontekt
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
256
so ste se napikale site na drzavnion ? aman be lugje so taa diploma ne vo market vo JKP ne ve primaat, odite na Shtul, mislam deka nema da ima problem se e podobro od tetovskiot i uslovi i se , ne za dzabe e 2 u makedonija posle kiril i metodij...a i blisku vi e posle obikolkata...Inace za tenzii nema voopsto bar vo ovoj period e mirno nema medju etnicki neredi se e mirno u gradov deneska bas mi pomogna edno drugarcke albance za nekoj problem i taka...se e vo red ali ne vi vredi na drzaven tamu kako ovoj bratov "samo slusate a ne razbirate" axax me presmea ! a za prevoz imas sekoja minuta moja familija odi so avtobus od skopje - tetovo kj 16:00 ako nekoj dobie takov termin neka pise private. Pozdrav :D i pamet u glava so ovaa diploma moete kosarka po doma da igrate u kantata :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Можно ли е префрлување од овој универзитет на уким? Знаете ли дали може да се полага на македонски и дали има книги на македонски, поконкретно за фармација ?
Префрлање е можно, само ќе дополагаш испити кои ги има на УКИМ во соодветниот семестар, а ги нема на ДУТ.
Книги и скрипти ќе бараш од професорите, тие ќе ти посочат литература.
Поконкретно за фармација не знам, ама оваа година ќе дипломира една Македонка на фармација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom