Тетовски државен универзитет

Член од
24 април 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Zdravo na site, imam edno prasanje mnogu bitno, dali ima nekoj ovde sto studira na Tetovskiot drzaven univerzitet i dali moze da mi kaze nesto poveke, vaka: dali nastavata e na makedonski ili na albanski, dali mora da se izucuva albanskiot dali tesko se snaogate tamu-dali polesno se vlegva tamu otkolku Skopje KOLKU SE PLAKA, posebno nesto poveke na DRAMSKI UMETNOSTI i psihologija...odnapred fala mn...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Не верувам дека би сакала да идеш на тој "универзитет".
Али ете ваљда ќе се јави некој што е таму, па ќе каже.
Но ако веќе е запишан таму, не верувај дека ќе биде објективен, ако тоа би ја прикажало неговата одлука да се запише таму, како погрешна.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Јас студирам на тетовски и што се однесува до мене топ је!Освен македонски смерот,другите смерови предавањата се на албански.Слушам предавања на албански,само слушам,не разбирам :D.На крај од предавањето прашувам што поконкретно треба да се учи.Книги имам на македонски и така...Супер е!
Државна квота е 100 евра семестар,кофинансирање 200 евра семестар.
--- надополнето: Sep 1, 2011 2:46 PM ---
Инаку сум на Психологија.
 
Член од
24 април 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ко нема боље и вака е добро.Не добро,супер!
A znajs nesto na albanski???Ispitite na makedonski gi polagas??? Slusnav deka polesno se vlegvalo tamu otkolku Skopje zato inace jas ic nekam deka albanski ama site fakulteti gi ima, i so prajs na cas, si crtas nesto duri predavat tie haha :) ??? Ima makedonci???
--- надополнето: Sep 1, 2011 4:46 PM ---
Не верувам дека би сакала да идеш на тој "универзитет".
Али ете ваљда ќе се јави некој што е таму, па ќе каже.
Но ако веќе е запишан таму, не верувај дека ќе биде објективен, ако тоа би ја прикажало неговата одлука да се запише таму, како погрешна.
Znam deka e taka, ama ljubovta kon dramsko mi e pogolema otkolku omrazata, Skopje e pretesko da se vlezi a i ne sum za godinava dovolno spremna, ke vidam mozi i na drugo ke odam,ic ne mi se praj kefot albanski da ucam ic iccccccc
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Znam deka e taka, ama ljubovta kon dramsko mi e pogolema otkolku omrazata,
A поголема е веруем и од омразата кон тебе.
И поголема и од слушање предавања на јазик што ич не го разбираш. Такви студии има само во овој вондерленд.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
A znajs nesto na albanski???Ispitite na makedonski gi polagas??? Slusnav deka polesno se vlegvalo tamu otkolku Skopje zato inace jas ic nekam deka albanski ama site fakulteti gi ima, i so prajs na cas, si crtas nesto duri predavat tie haha :) ??? Ima makedonci???
Испитите на македонски ми се.Албански на почетокот тапа бев,сега разбирам нешто,понатака уште повеќе.На предавање си седам мирен и внимавам кобајаги се разбирам :D.Некад сум и активен,дискутирам,прашувам и така.До сега професорите што ми се паднаја душа луѓе се,не осетив никаква дискриминација и сл.,баш напротив.Инаку двајца македонци сме у клас.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Испитите на македонски ми се.Албански на почетокот тапа бев,сега разбирам нешто,понатака уште повеќе.На предавање си седам мирен и внимавам кобајаги се разбирам :D.Некад сум и активен,дискутирам,прашувам и така.До сега професорите што ми се паднаја душа луѓе се,не осетив никаква дискриминација и сл.,баш напротив.Инаку двајца македонци сме у клас.
Ти имаш невероватни студии...
Вероватно и куче од улица да пуштам таму у салата, ако седи мирно, ќе сфати од предавањата исто колку и секој друг што не го разбира јазикот.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Ти имаш невероватни студии...
Вероватно и куче од улица да пуштам таму у салата, ако седи мирно, ќе сфати од предавањата исто колку и секој друг што не го разбира јазикот.
Некако не ми иде у памет кој ти е курац пак тебе?Али нема везе,терај си...;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Мене ми е апсолутно јасна твојата позиција. Секој, па и јас, посакува што е можно по лесно, со по малку труд, да дојде до диплома. Уфрлувањето во една таква група, тоа ти го прави многу едноставно. Ти си се инфилтрирал во група која, грубо кажано, добива факултетски дипломи од ракав. Тоа не е ништо ново. Oпшто познато во државава е како Албанците на нивните "универзитети" добиваат дипломи. Ти за разлика од нив четири години идеш и глумиш кукла на предавањата, кои не ги разбираш. Кога ќе се земе во предвид фактот дека таму сите добиваат преодни оценки и дипломи, па учеле или не, тогаш по мала тежина има четиригодишното присуство на вегетирачи како тебе, на предавањата.

И тоа е све супер...

Сепак, треба да сфатиш дека мојот аспект на гледање на нештата, не тргнува од твоите лични интереси. Имено станува збор за перспектива која е по блиска до некакво општо гледиште за правилен развој на настаните, а по малку води сметка за личните интереси на некој.
Така да, извини ако те вознемирив со мојата загриженост за студентите кои ги произведува овој образовен систем. Студенти кои поима немаат што се случува на предавањата и кои дипломите ги добиваат дента кога ќе се запишат на "факултетот".

Некој ќе додаде дека на крајот на краиштата не е ни битно, зашто и така повеќето нема да го работат тоа што го студирале. Али ако случајно работат по струка, тешко нас, како општество.
(... демек сеа ни е супер :p)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Редовен на тетовски слично како вонредно у Скопје.За Ск немам услови,овде ми е барем блиску,а и јазик ќе научам,не е зијан.И ко што примеќам дека албанциве мн. ти сметаат не знам што не си се иселиш во некое мариовско селце и сл. раат душа да си бидиш.(y)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Ја имам некои утопистички визии за образоване во кое студентите го разбираат јазикот на кој четири години слушаат предавања, а оценките и дипломата се резултат на четиригодишен труд.
Прости ми што со моите небулози ти ја нарушив спокојната идила на тебе и твоите сограѓани Албанци.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Прифати ја реалноста баки,поарно за тебе.
 
Член од
5 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site, imam edno prasanje mnogu bitno, dali ima nekoj ovde sto studira na Tetovskiot drzaven univerzitet i dali moze da mi kaze nesto poveke, vaka: dali nastavata e na makedonski ili na albanski, dali mora da se izucuva albanskiot dali tesko se snaogate tamu-dali polesno se vlegva tamu otkolku Skopje KOLKU SE PLAKA, posebno nesto poveke na DRAMSKI UMETNOSTI i psihologija...odnapred fala mn...
--- надополнето: Sep 5, 2011 7:08 AM ---
Zdravo na site, imam edno prasanje mnogu bitno, dali ima nekoj ovde sto studira na Tetovskiot drzaven univerzitet i dali moze da mi kaze nesto poveke, vaka: dali nastavata e na makedonski ili na albanski, dali mora da se izucuva albanskiot dali tesko se snaogate tamu-dali polesno se vlegva tamu otkolku Skopje KOLKU SE PLAKA, posebno nesto poveke na DRAMSKI UMETNOSTI i psihologija...odnapred fala mn...
Zdravo na site, imam edno prasanje mnogu bitno, dali ima nekoj ovde sto studira na Tetovskiot drzaven univerzitet i dali moze da mi kaze nesto poveke, vaka: dali nastavata e na makedonski ili na albanski, dali mora da se izucuva albanskiot dali tesko se snaogate tamu-dali polesno se vlegva tamu otkolku Skopje KOLKU SE PLAKA, posebno nesto poveke na DRAMSKI UMETNOSTI i psihologija...odnapred fala mn...
--- надополнето: Sep 5, 2011 7:15 AM ---
Zdravo na site! Dali ima nekoj sto se zapisa na psihologija vo Tetovskiot univerzitet? Prva godina sum vonredno. Moze li nekoj da mi kaze sto da ucam, dali e tesko, kade da najdam literatura, nesto vo vrska so ispitite, profesorite i taka natamu. Ke bidam blagodarna na bilo kakva informacija,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom