Тетоважи

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Решив да се тетовирам повторно, после стоилјади години. Желба ми е ракав составен од минималистички слики. Не знам дали е возможно да се вклопи и да изгледа убаво, па тоа ме плаши (да не кажам, кочи). Секако, двоумење има и кај тоа што тие цртежи „не би ми значеле“. Ќе ме нервираат „абе штот и значи тетоважата“ тип на муабети.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Решив да се тетовирам повторно, после стоилјади години. Желба ми е ракав составен од минималистички слики. Не знам дали е возможно да се вклопи и да изгледа убаво, па тоа ме плаши (да не кажам, кочи). Секако, двоумење има и кај тоа што тие цртежи „не би ми значеле“. Ќе ме нервираат „абе штот и значи тетоважата“ тип на муабети.
Јас после првата сфатив дека не мора секоја тетоважа да ми има некое посебно значење. Се додека ти се свиѓа и сакаш да ти е на тело, ставај. И јас планирам наскоро да почнувам ракав и не знам како ќе ми се вклопи се тоа што го замислувам, ама тоа со тој што ќе те тетовира ќе си видиш. Посебно ако е некој чиј стил ти се свиѓа, ако му дадеш слобода сигурно ќе ти направи нешто добро.
А прашањата од други луѓе секако се безвезе причина за да не ставаш. Ќе си смислиш некој краток одговор за откачување :D
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Решив да се тетовирам повторно, после стоилјади години. Желба ми е ракав составен од минималистички слики. Не знам дали е возможно да се вклопи и да изгледа убаво, па тоа ме плаши (да не кажам, кочи). Секако, двоумење има и кај тоа што тие цртежи „не би ми значеле“. Ќе ме нервираат „абе штот и значи тетоважата“ тип на муабети.
Тетоважа од уметнички аспект е онаа стара Српска поговорка: Моја машта смишља свашта :)
Нема што да погрешиш ако е по твој мерак, секогаш артистот помага за да се разбуричка фантазијата така да најубаво е да си направиш муабет со твојот артист и се ке си биде во ред.
Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тетоважа од уметнички аспект е онаа стара Српска поговорка: Моја машта смишља свашта :)
Нема што да погрешиш ако е по твој мерак, секогаш артистот помага за да се разбуричка фантазијата така да најубаво е да си направиш муабет со твојот артист и се ке си биде во ред.
Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Прв артист со кој што ќе правам муабет е Дуле, зошто ми е маалски а и ми се допаѓа како црта.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.517
Поени од реакции
62.366
Решив да се тетовирам повторно, после стоилјади години. Желба ми е ракав составен од минималистички слики. Не знам дали е возможно да се вклопи и да изгледа убаво, па тоа ме плаши (да не кажам, кочи). Секако, двоумење има и кај тоа што тие цртежи „не би ми значеле“. Ќе ме нервираат „абе штот и значи тетоважата“ тип на муабети.
Тешко дека за цел ракав ке можеш да имаш приказна. Се дур тебе ти се свиѓа, и не си човек кој после 2-3 години ке каже, а бе што ми требаше ова, go for it.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
тетобажите некогас ги игнорираа како затворски пецат а денес тетовазите се украс на телото скапо костаат во слаб обем има мајстори за 3 д тетовази и по мое повеке вредат од златен накит на себе сега не збориме за дијамантски прстен ( а всуснос кој би го познал дали е дијамант или некоја стакло) е сега дали повеке се тетовираат машкиот или женскиот пол
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
тетобажите некогас ги игнорираа како затворски пецат а денес тетовазите се украс на телото скапо костаат во слаб обем има мајстори за 3 д тетовази и по мое повеке вредат од златен накит на себе сега не збориме за дијамантски прстен ( а всуснос кој би го познал дали е дијамант или некоја стакло) е сега дали повеке се тетовираат машкиот или женскиот пол
луѓе желни за внимание се тетовираат, некој комплекс на нижа вредност е тоа, исто и ко билдингот
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Не, сакам да гледам тетовирани - ама јас никогаш не би ставил.
Заедно со обетките (пирсовите), тетоважите спаѓаат во работите што никогаш не би ги направил.
за пирсовите се слагам со тебе ,али за тетовазите не ете јас ги имам вкупно 11 на мене најстарата ми е 24 г сите ми се со знаценје и сврзани со слуцки од зивотот сега има и 3 д тетовази па дури и гласовни дали би носел портрет на некоја твоја омилена особа или слуцка или знак врс себе , а околу цените еден ракав цини поскапо од една златна колба или прстен
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
луѓе желни за внимание се тетовираат, некој комплекс на нижа вредност е тоа, исто и ко билдингот
Ја па мислам дека луѓе кои мислат дека се е црно или бело патат од комплекси :). И не само комплекси туку живеат во затворена кутиичка на познати работи и никој или ништо неможе да ги изненади. По некое време таквите луѓе редовно завршуваат во бардовци или слични ментални болници. Фрик систем.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
луѓе желни за внимание се тетовираат, некој комплекс на нижа вредност е тоа, исто и ко билдингот
имаш темпери татоо која трае 14 или 30 дена тоа тие еден вид проба имас 3 д ,имас интимни , знаци колку разлика има и моделот сликата и полозбата кај е ставена моите сум ги ставил и секоја има знаценје од мојот ж ивот поззз
Автоматски споено мислење:

луѓе желни за внимание се тетовираат, некој комплекс на нижа вредност е тоа, исто и ко билдингот
имаш темпери татоо која трае 14 или 30 дена тоа тие еден вид проба имас 3 д ,имас интимни , знаци колку разлика има и моделот сликата и полозбата кај е ставена моите сум ги ставил и секоја има знаценје од мојот ж ивот ,ајде вака риблја цорба знаковна тетоваза колку ја имаат истетовирано во македонија да незборам во цела бивса југославија бројката е во стотици илјади - јинг јанг низ цел свет е во милони позз
Автоматски споено мислење:

темава е несватлива за некого само тој сто има тетоваза знае да даде некој покоректен одговор со мисленје секој си има свое па и јас ке дадам мое иаку дадов и реков да за тетовазите , а погледот на лугето е како она рекламава сто крузи низ тв со мотордзијата кога ја вади кацигата и јакната тој ти бил професор по биологија , не судете по амбалазата туку по тоа сто е внатре , а дали повеке женскиот пол или маскиот се тетовира под знак ? е
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Ја па мислам дека луѓе кои мислат дека се е црно или бело патат од комплекси :). И не само комплекси туку живеат во затворена кутиичка на познати работи и никој или ништо неможе да ги изненади. По некое време таквите луѓе редовно завршуваат во бардовци или слични ментални болници. Фрик систем.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
бро не се вреѓај одма, тоа е реалноста. Не велам дека тоа е лошо, мене не ми смета добра тетоважа, но некои тетоважи како цели ракави и тетоважи по лице знаат да бидат вознемирувачки. Ги приметувам низ град понекад некои фацата си ја унакажуваат за да добијат внимание. После се горат со ласери за да ги тргнат.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
бро не се вреѓај одма, тоа е реалноста. Не велам дека тоа е лошо, мене не ми смета добра тетоважа, но некои тетоважи како цели ракави и тетоважи по лице знаат да бидат вознемирувачки. Ги приметувам низ град понекад некои фацата си ја унакажуваат за да добијат внимание. После се горат со ласери за да ги тргнат.
па зосто не прецизирасе веднац за сто си против знаци за тетовази по лице
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
бро не се вреѓај одма, тоа е реалноста. Не велам дека тоа е лошо, мене не ми смета добра тетоважа, но некои тетоважи како цели ракави и тетоважи по лице знаат да бидат вознемирувачки. Ги приметувам низ град понекад некои фацата си ја унакажуваат за да добијат внимание. После се горат со ласери за да ги тргнат.

Незнам у која реалност ти живееш Бро, ја не се вреѓам воопшто туку баш го мислам она што го напишав. Незнам дали мислиш на времето од оние човекојадци, маори во Нов Зеланд кога се по фаци остетовирани или на некое друго време ама еве ке те известам дека твоето “реално” време е одамна одминато :)
Еве уште едно известување доколку не си знаел прашај го гугле па ке те извести :) на ликовната академија во Париз тетовирањето се изучува како уметност на 21 век а ласерот е дел од уметноста. Циркус, сељандерски циркус :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.517
Поени од реакции
62.366
луѓе желни за внимание се тетовираат, некој комплекс на нижа вредност е тоа, исто и ко билдингот
Еволуира мислењево околу тетоваживе, прво беа наркомани, сега луѓе што патат од нижа вредност. Малку ти е ограничено мислењево, иако имаш право на истото.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Еволуира мислењево околу тетоваживе, прво беа наркомани, сега луѓе што патат од нижа вредност. Малку ти е ограничено мислењево, иако имаш право на истото.
па сега за да речеш дека некој е наркоман треба да имаш факти да си го видел како се шприца/шмрка, а да речеш дека се луѓе со мала самодоверба и го праат тоа за да бидат забележани, тоа е реалноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom