Тетоважи

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Sto ne e jasno ?

Tetovazata e umetnost i kako takva sekoj si ja svakja razlicno, nemozam da baram znacenje na slon za da tetoviram na mene.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Не сваќам, секој ја сваќа различно кога ја гледа на друг или кога самиот ја носи?


Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не сваќам, секој ја сваќа различно кога ја гледа на друг или кога самиот ја носи?


Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
Sekoj razlicno ja gleda, dali da e tetovaza, grafit, slika... Za eden e najubavoto nesto sto go videl za drug se ckrtanici.

I ne deka ako imam 50 tetovazi sekoja treba da ima znacenje.

Mozebi mi se svigja formata na rozata zatoa ke istetoviram cela raka so rozi.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Sekoj razlicno ja gleda, dali da e tetovaza, grafit, slika... Za eden e najubavoto nesto sto go videl za drug se ckrtanici.

I ne deka ako imam 50 tetovazi sekoja treba da ima znacenje.

Mozebi mi se svigja formata na rozata zatoa ke istetoviram cela raka so rozi.
Добро а да те прашам, ако може артистот да нацрта скриена порака во сликата и нацрта нешто што тебе од око ти е “симпатично” без разлика дале е роза или пеперутка во прашање дали ти би го истетовирал истото, без да знаеш каква порака има самата слика?
Твојата интерпретација ке е секогаш твој поглед кон сликата но што ако има скриена порака од артистот која не содејствува со твојата интерпретација, плус завршило тетовирањето и ти подоцна ја откриеш истата?


Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Добро а да те прашам, ако може артистот да нацрта скриена порака во сликата и нацрта нешто што тебе од око ти е “симпатично” без разлика дале е роза или пеперутка во прашање дали ти би го истетовирал истото, без да знаеш каква порака има самата слика?
Твојата интерпретација ке е секогаш твој поглед кон сликата но што ако има скриена порака од артистот која не содејствува со твојата интерпретација, плус завршило тетовирањето и ти подоцна ја откриеш истата?


Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
Јас кога ќе тетовирам ќе биде тоа што јас сакам, или ќе биде слика со скриено значење преку која ќе сакам да го пласирам моето гледање на некои работи преку моето тело.

Никогаш не правам нешто без да се запознаам за истото потполно.
Некогаш сакав да тетовирам слики од јапонско подрачје и минато, грчко, викиншко, идијанско и т.н.

Со тек на годините сватив дека нема логика на мене да ставам нешто што не се вклопува во моето минато, сегашност и иднина, јас како личност немам никаква поврзаност со тие работи, а и би изгледало смешно на една рака да имам кои фиш на друга Зевс а на грб Амон Ра.

Претходно муабетот ми беше дека како човек немора секоја едина тетоважа што некогаш би ка направил да биде со лично значење, може да биде и стсвена поради естетика.
Би оставил артист да ја користи мојата кожа за да стави некое негово дело само доколку ми се свиѓа неговиот стил на изразување и лични ставови по големите животни прашања.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Јас кога ќе тетовирам ќе биде тоа што јас сакам, или ќе биде слика со скриено значење преку која ќе сакам да го пласирам моето гледање на некои работи преку моето тело.

Никогаш не правам нешто без да се запознаам за истото потполно.
Некогаш сакав да тетовирам слики од јапонско подрачје и минато, грчко, викиншко, идијанско и т.н.

Со тек на годините сватив дека нема логика на мене да ставам нешто што не се вклопува во моето минато, сегашност и иднина, јас како личност немам никаква поврзаност со тие работи, а и би изгледало смешно на една рака да имам кои фиш на друга Зевс а на грб Амон Ра.

Претходно муабетот ми беше дека како човек немора секоја едина тетоважа што некогаш би ка направил да биде со лично значење, може да биде и стсвена поради естетика.
Би оставил артист да ја користи мојата кожа за да стави некое негово дело само доколку ми се свиѓа неговиот стил на изразување и лични ставови по големите животни прашања.
Епа така сакам да прочитам, не ми беше логично она претходното кога пиша, ја сватив дека сакаш чисто да залепиш нешто на тебе онака естетски да е ок, да ти се бендиса на изглед ама шо како значи да немаш поима. Затоа ја пишувам незнам веке колку години наназад на сите, дечки или девојки прво договорете база со артистот, седнете и направете муабет во студио на кафе за вашата идеја да биде остварена на хартија како уникат па подоцна на боцкање.
Фала на одговорот бидејки мене како артист ми е важно секогаш да знам што мислат повеке луѓе без разлика дали ке ги тетовирам јас или не, да знам дали е вистински начинот кој го применувам во студиото. Гледам се повеке студија идат на принципот фабричко шкртање, плукни-залепи слика од интернет или магазин некој при што јас стварно од петни жили се спротивставувам на таквиот принцип на работа па морам да прашам, немора да значи дека секогаш сум во право нели, на крајот муштеријата е секогаш во право :)
Поздрав.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
@Boogie а ако дојде некој во студио со симната слика и рече баш ова го сакам, не го тетовирате?
Дека не секој става тетоважа која треба рачно да се црта.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Sekoj razlicno ja gleda, dali da e tetovaza, grafit, slika... Za eden e najubavoto nesto sto go videl za drug se ckrtanici.

I ne deka ako imam 50 tetovazi sekoja treba da ima znacenje.

Mozebi mi se svigja formata na rozata zatoa ke istetoviram cela raka so rozi.
Вакви рози ќе тетовираш?
Таман тетоважа што ќе ти го отслика верувањето, карактерот, минатото и сегашноста :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Иднината ќе ја дополниш и со двоглав орел :D
На првата слика не може ни да се познаат дека се рози, се гледа крст и толку, инаку кое е значењето на ова со крстот и розите?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Иднината ќе ја дополниш и со двоглав орел :D
На првата слика не може ни да се познаат дека се рози, се гледа крст и толку, инаку кое е значењето на ова со крстот и розите?
Neka prodolzat vaka i ke vidime dali ke se del od idninata, ne sum staticen kako golem del na glasacite. ;)


Inace takva praznina fo forma na krst vrz rozite, momentalno e samo idea, potaka zdravje sam ke ja dizajniram i ke vidam dali ke izgleda dobro.


Rose as Symbol. ... It is at once a symbol of purity and a symbol of passion, heavenly perfection and earthly passion; virginity and fertility; death and life. The rose is the flower of the goddess Venus but also the blood of Adonis and of Christ.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
@Boogie а ако дојде некој во студио со симната слика и рече баш ова го сакам, не го тетовирате?
Дека не секој става тетоважа која треба рачно да се црта.
Не, секако дека истата јас не ја изработувам, никогаш и тоа е мое правило. Може да се договориме да се модифицира да се поправи јас сум мајстор со над 25 год работно искуство секогаш верувам дека можам подобро од веке постоечкото, мислам дека нема човек што несака подобро така и јас

Еве нешто по ново од мене, се уште не е довршено бидејки се работи на цел ракав :)



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Ми се појави алергија на едната тетоважа, прво на обоениот дел. Читам се случувало најчесто од жолта и црвена боја и тоа можело да се случи после неколку месеци дури и години после тетовирањето. Се појавија некои ситни бубуљички, а сега гледам се прошириле и на црниот дел од тетоважата. Осипот престана да чеша и бубуљичките се повидливи сега.
Имал некој овакво искуство?
@Boogie?
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Ми се појави алергија на едната тетоважа, прво на обоениот дел. Читам се случувало најчесто од жолта и црвена боја и тоа можело да се случи после неколку месеци дури и години после тетовирањето. Се појавија некои ситни бубуљички, а сега гледам се прошириле и на црниот дел од тетоважата. Осипот престана да чеша и бубуљичките се повидливи сега.
Имал некој овакво искуство?
@Boogie?
Има повеке причини за ваков случај. Не знам дали е алергија но може да е, треба да се погледа. Доколку е алергија има повеке видови на алергиски реакции кога е тетовирањето во прашање, најлесна алергија е на бојата но не е за занемарување бидејки бојата може да предизвика и сериозни кожни болести. Може алергијата да не е на бојата, може при тетовирање да е внесено било што во кожата, вода ако е користена вода од чешма додека е тетовирано, може парче хартија кога е чистена тетоважа, може многу, многу ама безброј многу работи да се внесени во кожата кои можат со текот на времето да предизвикаат реакција на кожата.
Сепак нема никаква потреба од страв или паника, сепак живееме во 21 век и за се има лек. Прво и основно треба да се утврди што е, доколку сакаш помини во студио да погледаме или пак направи си алерго тест подоцна ке знаеме како да третираме.

Поздрав и се надевам помогнав, доколку има потреба може да пишеш во секое време ја проверувам пораки и сум поактивен сеуште на форумов :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom