Тетоважи

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.546
За цена никој не може точно да ти каже, тоа ќе си видиш со тату мајсторот на лице место. За болење, на ова место боли пршти, највеќе боли на место кај што нема мускул.
А ова со зголемување на рака, нога, тело, мислам дека е најголема глупост што некој може да ја каже, па нема ти да се зголемиш ко Сон Џоку коа се претвори у врколак па да ти се деформиса ебате. :D
А ако си костур со 20 цм обем на бицепс и идеш турбо у теретана, режим и за една година имаш 40 цм тогаш црвена точка у јапонско знаме ке ти се претвори.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Јас имам голема тато на стомак , имав некои стрии и ги покрив со тетоважата :) не знам дали ке рагам деца , но сепак не верувам дека ке се уништи тато од бременоста .
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Јас имам голема тато на стомак , имав некои стрии и ги покрив со тетоважата :) не знам дали ке рагам деца , но сепак не верувам дека ке се уништи тато од бременоста .
Не не ич нема да се уништи кога стомакот ќе ти стане голем и после ќе го снема, поубава ќе стане.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Ја се извинувам за задоцнет одговор но поубаво покасно него никогаш :)
Вака значи,тетоважата кога ке се заврши станува дел од кожата така да секаква масивна деформација нормално ке се познава но ништо не е страшно кога професионалец работи и знае како што се случува со кожата.Затоа јас препорачувам секогаш пред тетовирање да има еден термин со консултативна намена,се разговара се во врска со тетоважата,треба да разберете дека артистот не ви е во главата и не ви го знае планот мора да му објасните што сакате,каде и што е вашата поента.Со ваква консултација ги избегнувате ваквите проблеми,прво местоположбата на тетоважата ке биде скроена перфектно,второ тетоважата ке биде нацртана специјално за вас за вашата градба и ке биде уникатна,јас лично не работам копии од интернет баш поради овие две основни работи и трето за мене што е најважно тетоважата е спојување на артистот и клиентот за цел живот,еден вид на кумство,доколку има комуникација,респект,разбирање тетоважата е перфекција - и да има било какво изместување,проблем во контуричка,цртка,точка со ваква конекција секогаш артистот ке е достапен за договор,корекција или доправка која е потребна.
Договор куќа гради :)


Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544



Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Прегледај го приврзокот 169366
Од прилика колку чини ваква тетоважа, дали боли кога се прави тетоважа на лактот, колку време ке трае тетовирањето на оваа тетоважа и дали ке се деформиса тетоважата ако раката се зголеми.
Meста каде што највеќе боли - Мишка, Лакт, Ребра, Препони. Не дозволувај ова да те премисли оди искуси не се умира :).
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Дечки ај едно прашање. Ова ми е прва тетоважа вака да реагира во процесот на заздравување 4-5ти ден почнува да се лупи од пехтаксол преминав на маст од невен денес (така ми рече артистот дека кога ќе почни да се лупи да преминам на маст од невен додека се лупи да е со тенок слој да не е сува).

Е сеа од кога ќе падни парчето боја/кожа долниот слој мие некако како milky шо би рекле американците во смисла како да има слој кожа нететовиран над тетоважата и матна е тетоважата. На допир е мн мн мека кожата и на светло мн светилкав е слојот. Дали е во ред вака, мислам дел од процес на заздравување е? Додека ја миев на пример спрема другите ниеднаш немаше боја кога ја бришев на тоалетната хартија.

Треба нешто долната кожа таја да заздрави уште или? На сегде е таква каде што паѓаат парчиња па сигурно не поради не правилна нега или нешто слично оти така знам дека варира бојата ако недај боже е од неправилна нега, негде е посилно црна негде посветла.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дечки ај едно прашање. Ова ми е прва тетоважа вака да реагира во процесот на заздравување 4-5ти ден почнува да се лупи од пехтаксол преминав на маст од невен денес (така ми рече артистот дека кога ќе почни да се лупи да преминам на маст од невен додека се лупи да е со тенок слој да не е сува).

Е сеа од кога ќе падни парчето боја/кожа долниот слој мие некако како milky шо би рекле американците во смисла како да има слој кожа нететовиран над тетоважата и матна е тетоважата. На допир е мн мн мека кожата и на светло мн светилкав е слојот. Дали е во ред вака, мислам дел од процес на заздравување е? Додека ја миев на пример спрема другите ниеднаш немаше боја кога ја бришев на тоалетната хартија.

Треба нешто долната кожа таја да заздрави уште или? На сегде е таква каде што паѓаат парчиња па сигурно не поради не правилна нега или нешто слично оти така знам дека варира бојата ако недај боже е од неправилна нега, негде е посилно црна негде посветла.
Кога ја бришиш не ја триј, тапкај со хартијата или крпчето.

Ако е оштетена откако ќе заздрави сосема ќе ти ја поправат.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Кога ја бришиш не ја триј, тапкај со хартијата или крпчето.

Ако е оштетена откако ќе заздрави сосема ќе ти ја поправат.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
То посекако знам не мие прва ама ете првпат ваква реакција. Ако беше оштетена или набабрена ќе беше ко со меурчиња или немаше сегде иста да е ова сегде е иста така ко бледа ама изгледа дека нов слој кожа кој знај o_O


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
То посекако знам не мие прва ама ете првпат ваква реакција. Ако беше оштетена или набабрена ќе беше ко со меурчиња или немаше сегде иста да е ова сегде е иста така ко бледа ама изгледа дека нов слој кожа кој знај o_O


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako ostava mali parcinja boja i se lupi po malce ne e nisto strasno.

Ako toa e vo golema kolicina moze da bide od negriza.

Ama mislam deka e prvoto nemaj gajle.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.546
То посекако знам не мие прва ама ете првпат ваква реакција. Ако беше оштетена или набабрена ќе беше ко со меурчиња или немаше сегде иста да е ова сегде е иста така ко бледа ама изгледа дека нов слој кожа кој знај o_O


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako ostava mali parcinja boja i se lupi po malce ne e nisto strasno.

Ako toa e vo golema kolicina moze da bide od negriza.

Ama mislam deka e prvoto nemaj gajle.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Jaс кога ја ставив тетоважата, во процесот на заздравување ни еднаш не ми се излупи кожата.
Сега тетоважата ми е малку матна . Не знам дали тоа има некаква поврзаност со процесот на заздравување и нелупењето на првиот слој кожа.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.098
Поени од реакции
16.298
Jaс кога ја ставив тетоважата, во процесот на заздравување ни еднаш не ми се излупи кожата.
Сега тетоважата ми е малку матна . Не знам дали тоа има некаква поврзаност со процесот на заздравување и нелупењето на првиот слој кожа.
Ако е матна мислам дека треба корекција, освен ако не тие во процес на заздравување сеуште или ако ен е малечка како речениче некое. Ете ова кај мене шо паѓа е изгледа вишок боја или не знам прашав 4-5 другари сите рекоја дека 2 пати ќе се лупи мојава прво бојата или шо и да е после лупењето.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.546
Ако е матна мислам дека треба корекција, освен ако не тие во процес на заздравување сеуште или ако ен е малечка како речениче некое. Ете ова кај мене шо паѓа е изгледа вишок боја или не знам прашав 4-5 другари сите рекоја дека 2 пати ќе се лупи мојава прво бојата или шо и да е после лупењето.
Мојава заздравена е од пред 4 години ;) Не е мала реченица туку слика долга и широка 15 х 15 и ми се наоѓа на средина на грб . Инаку тату мајсторот и мене ова ми го кажа дека 2 пати ќе се лупи .
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Хм - јас повеќе од 25 год како се занимавам со тетовирање но ова со двапати лупење никогаш не сум го слушнал, се воздржував на било каков коментар за да не бидам негативно разбран но воопшто не е логично кожата двапати да се лупи кај човек дури и во случај на рана.
Да се разбереме немам намера да бидам учител на никој но човековата кожа и кожата на змија или гуштер е сосема различна.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Kajgana Shop

На врв Bottom