Тетоважи на работно место

C

cige

Гостин
Кај татко ми на работа еден го одбија затоа што имаше 3-4 обетки на едното уво и пирс на веѓата, за работна позоција - багерист
 
G

garthok

Гостин
Не знам зошто барате логика во државава. Едноставно смејте се на страна и чудете се.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
А бе шо ви е. Нека пробаат од нашите да одбијат. Во Швица мој братучед со тетоважа ОРЕЛ на грб го бркаа од работа, он ги тужеше и зема 160000 Франка оштета и го вратија.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Starbucks To Finally Let Employees Show Their Tattoos.
Голема компанија како Старбакс е немоќна пред петицијата од своите вработени. Нормално ги ограничи со нов кодекс на облекување, но попушти.
Настрана тетоважите на видливи места се невообичаени за конзервативни средини како банки, адвокатски канцеларии, лекари, политичари.... Поточно на лица кои оделото односно професионалниот изглед им е важен во професијата што ја работат. За други професии не е проблем.
Кај нас е голема работа. Не само што ке влијае при избор за работа, веднаш ке те окарактеризираат сите. Единствено ако наидеш на фирма со персонал кој има разбирање и ке те цени според тоа како си ја извршуваш работата.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Тетоважи на прсти, дланка, рачен зглоб, подлактица, лакт и надлактица предна и задна област т.е. 1/4 од надлактицата, вратната регија, уши и окулу нив во државната администрација се строго забранети и секаде каде што постои кодекс на однесување и професионален изглед. Остатокот грб, кичмен столб, нозе, бут предна и задна област, подколеница и надколеница предна и задна област, стомак кај сакаш слободно.
Имам на рацете тетоважи и што ако се вработам во државна администрација и одам примерно облечен со кошула по долги ракави да речеме и во лето ? морално ли е да речеме да носиш кратки ракави во државна администрација во лето ? кога носам кошула по долги не ми се гледаат ама по кратки ми се гледаат,споделете некое искуство особено за државна
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Имам на рацете тетоважи и што ако се вработам во државна администрација и одам примерно облечен со кошула по долги ракави да речеме и во лето ? морално ли е да речеме да носиш кратки ракави во државна администрација во лето ? кога носам кошула по долги не ми се гледаат ама по кратки ми се гледаат,споделете некое искуство особено за државна
Ако имаш лав истетовирано никој ништо нема да ти каже.;)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Имам на рацете тетоважи и што ако се вработам во државна администрација и одам примерно облечен со кошула по долги ракави да речеме и во лето ? морално ли е да речеме да носиш кратки ракави во државна администрација во лето ? кога носам кошула по долги не ми се гледаат ама по кратки ми се гледаат,споделете некое искуство особено за државна
Откога ќе те примат немаш гајле. Нема за тетоважа да те избркаат ако веќе си примен. Значи на интервју за работа да не се види.
Ако не работиш со странки, значи во канцеларија со колеги, воопшто немаш гајле, кратки, долги, не му е гајле на никој.
Ако работиш со странки, на шалтер, ќе си облечеш кошула.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Откога ќе те примат немаш гајле. Нема за тетоважа да те избркаат ако веќе си примен. Значи на интервју за работа да не се види.
Ако не работиш со странки, значи во канцеларија со колеги, воопшто немаш гајле, кратки, долги, не му е гајле на никој.
Ако работиш со странки, на шалтер, ќе си облечеш кошула.
Да да јасно,валда нема места каде што си приморан во летно време да носиш кошула по кратки ракави,бар јас лично немам чуено за ваква работа...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Да да јасно,валда нема места каде што си приморан во летно време да носиш кошула по кратки ракави,бар јас лично немам чуено за ваква работа...
Доколку си униформирано лице приморан си да носиш кошула со кратки ракави. Истото важи и за некој одделни сектори во влада, собрание и по министерствава кадешто мора да си соодветно облечен според кодексот, деловната етика и протоколот што се налага таму... Се зависи каде имаш намера да работиш, како што рекоа ако си во канцеларија со колеги нема гајле, ако си со странки ке се снајдеш некако :P
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не можев да најдам ништо на оваа тема, па да развијам дискусија. Како колегите на работа реагираат на некој што ставил тетоважа? Дали при вработување прават проблем за тетоважа? Има некој од вас искуство некое со тоа? Се разбира зборам за тетоважи кои не се гледаат во секојдневна работна облека.
Аууу,од кај ти текна "темава"? Мислам,ова заличува на трол-пост кој смрди на тролирање,луѓево идат на форумов за да најдат релевантна и точна информација околу вработување,бизнис,да можат да извадат некој денар за да преживеат месечно а ти овде отвараш тема за тетоважи на работа?!? Па кој го боли к...ц за тоа бе пријателе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom