Тетоважи на работно место

H

HoT IcE

Гостин
Да, у лето у сако ќе работиш :D
Абе ние го сфативме, и убаво му рековме, на грб, стомак и слично никој не му брани нема потреба од болдирање и шерифување.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Да, у лето у сако ќе работиш :D
Абе ние го сфативме, и убаво му рековме, на грб, стомак и слично никој не му брани нема потреба од болдирање и шерифување.
Па гол ли ќе работиш бе да го ебам? :D

А и тетоважи на раце не се некој проГлем, у кошула по долги ќе си работиш и чао. :icon_mrgr:
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Па така де, ама мене пример ми е проблем да работам во кошула со долги во лето :D
Епа брат ако си ѕидар, молер или ако обележуваш улици логично е дека ќе ти е проблем да работиш во кошула летно време. :D

Ама тука праиме муабет за државна администрација, каде праат проблеми за тетоважи.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Добро дали сум јас единствениот што го чита овој дел во воведниот пост? Сите објаснувате дека во јавна администрација и на повеќето места е забрането оти не делувало професионално незнам си што, и му советувате да се истетовира на место што нема да се гледа, а уствари самото прашање на членот е за тетоважи кои неможат да се забележат преку работната облека (значи на грб, над колкот, нешто у тој стил)... Неможете да ме убедите дека овакво нешто е проблем, од кај к.. некој работодавец воопшто ќе примети дека си тетовиран ако не се гледа преку облеката, и кај тоа дека нема да те прими оти пример имаш тетоважа на глуждот или позади на рамото што под сако никогаш нема да ти се види..
Он не прецизира точно каде сака. Ние му ги понудувме сите опции. Имаш и облеки преку кои се гледаат тетоважи. Случај беше братучет ми, работеше во Уни банка се додека не почна летото. Требаше да носи бела кошула преку лето на +40 по куси ракави, а на рамото имаше маори тетоважа и тоа баш илустративна... За 48ч си ги спакува парталите. Никој не ти брани ти да имаш тетоважи и на грб и на рамо, проблемот е кодексот на облекување и каде ќе работиш. Нормално ако преку облеката не ти се гледа тетоважата никој ништо не ти прави проблем.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
ако не е на видливо место нема да имаш проблем, а за во државна институција сум имал познаник со тетоважа на зглобот на раката една реченица не мн голема немал проблеми ама ..... близок е со директорот :)
 
G

garthok

Гостин
Хм.. сега ме замисливте а таман почнав да ги дизајнирам сливовите.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Он не прецизира точно каде сака. Ние му ги понудувме сите опции. Имаш и облеки преку кои се гледаат тетоважи. Случај беше братучет ми, работеше во Уни банка се додека не почна летото. Требаше да носи бела кошула преку лето на +40 по куси ракави, а на рамото имаше маори тетоважа и тоа баш илустративна... За 48ч си ги спакува парталите. Никој не ти брани ти да имаш тетоважи и на грб и на рамо, проблемот е кодексот на облекување и каде ќе работиш. Нормално ако преку облеката не ти се гледа тетоважата никој ништо не ти прави проблем.
ne te svanav dobro
zosto go izbrkale koga tetovazata ne se gledala,kako sto svanav tetovazata mu e na ramoto i e pokriena
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
ne te svanav dobro
zosto go izbrkale koga tetovazata ne se gledala,kako sto svanav tetovazata mu e na ramoto i e pokriena
Му се гледаше затоа што кошулите што им ги даваа во експозитура со извезено УНИ банка на ракавот и на џебот беше свилена. И кога ќе го соблечеше сакото буквално како флека да имаше, такво црно шарено, а во отказното решение му стоеше ,,Прекршување на кодекс на професионален изглед". Сега работи на брод како шанкер :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
При вработување некои можат да ти прават проблем. Едноставно тетоважата ја сметаат за нешто што е неформално и што не е за на работа.
Но кога ќе одиш на разговор за работа скриј ја некако тетоважата, колку да не оставиш лош впечаток..........., одкога ќе се вработиш тетоважата нема да ти прави проблем ако правилно ја извршуваш својата работа, проблем може да ти прави незнаењето на својата професија:)
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас имам 3ца колеги од факултет што сите имаат тетоважи и моментално работат во државниот инспекторат. Едниот чинам дека го префрлија во Скопје во министерство за финанси како референт.
Така да, ако те биват тебе за политика и за работата што треба да ја работиш и цел да се истетовираш немаш гајле.
Се стремиме за ЕУ, не смее да има дискриминација според изгледот.
Патем, тетоважите им се со размер како мојата (на аватар) + на рацете им се.
Во приватниот сектор, вероватно постои некоја одредба и класификација кој како треба да изгледа на која позиција, да речиме за чистач не ти требаат кој знае какви предиспозиции..
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
kako sto rekoa pogore kolegite :D zavisi kade sakas da se vrabotis i bitno e kade e tetovazata,dali se gleda ili ne
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Јас имам 3ца колеги од факултет што сите имаат тетоважи и моментално работат во државниот инспекторат. Едниот чинам дека го префрлија во Скопје во министерство за финанси како референт.
Така да, ако те биват тебе за политика и за работата што треба да ја работиш и цел да се истетовираш немаш гајле.
Се стремиме за ЕУ, не смее да има дискриминација според изгледот.
Патем, тетоважите им се со размер како мојата (на аватар) + на рацете им се.
Во приватниот сектор, вероватно постои некоја одредба и класификација кој како треба да изгледа на која позиција, да речиме за чистач не ти требаат кој знае какви предиспозиции..
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Zavisi sea, kakva rab rabotis, ali u princip u drz administracija se salabajzerski nastroeni, a i poveketo se vrskadzii taka da imal nemal tetovaza...isto e.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Во УК сите се тетовирани, рака, нога, врат лице, нема врска дали работиш во банка или си келнер.Никој не се замара со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom