Терористички напади во светот (напад во Лас Вегас, Невада, САД)

Член од
10 септември 2016
Мислења
4.298
Поени од реакции
6.464
Освен ако не е фејк њус, уште еден заулавен десничар масакрирал 20 и кусур луѓе во САД со манифест дека го прави тоа од расистички побуди.

Го нема на форумот оној кретенот Бафра кој го бранеше правото на носење оружје и тоа дека и другите земји имаат исто жртви од насилство како и САД да каже нешто.

А да, ептен се исти, оние антифа и SJW типчиња што скршиле по некој прозор и овие заулавени наоружани alt right, incel и слични модерни фашисти.
Не значи дека ако досега некој од Антифа не земал пушка да убива ги прави здружение или група која нема извршено убиство
Антифа е индиректен убиец а во исто време и силувач на многу луѓе во Европа и САД.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
Од 21 часот е брејкинк њуз,а он вели фејк њуз ....Трамп ти си?! :LOL:
Фејк њуз не мора да е самата информација дека имало убиство, туку ако ги коментираш мотивите за нападот. Своевремено, американските медиуми имаа отворена наредба секоја пукната петарда на нивна територија да ја пренесат како "possible terrorist attack, al qaida, Osama bin Laden..."(и слични срања), само за да се оправдаат трилионите долари фрлени у набавка на оружје и воен буџет. Американските медиуми (барем тие што се овде познати) немаат никаква друга намена освен пропаганда, а фејкњуз е само алатка која ја практикуваат од кога постојат. Суштинско во информацијата/дезинформацијата е тоа што прво ќе се пренесе, во првите минути од настанот, затоа што огромен процент на луѓе доаѓаат до информацијата само кога е "брејкинг" и после не ни следат вести. Што ќе се каже тогаш - тоа е вистината....а може да се работи за најобичен психопат, кој не е воден од никаква идеолошка побуда. Спремни се и да фабрикуваат после тоа, дека бил дел од некоја група исл, за да се поткрепи приказната.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Освен ако не е фејк њус, уште еден заулавен десничар масакрирал 20 и кусур луѓе во САД со манифест дека го прави тоа од расистички побуди.

Го нема на форумот оној кретенот Бафра кој го бранеше правото на носење оружје и тоа дека и другите земји имаат исто жртви од насилство како и САД да каже нешто.

А да, ептен се исти, оние антифа и SJW типчиња што скршиле по некој прозор и овие заулавени наоружани alt right, incel и слични модерни фашисти.
Пукачот имал лиценца за носење оружје или не?
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.656
Поени од реакции
25.807
uste ne gi izbrojaa zrtvite od prviot masakar u El Paso, uste eden im se zadesil, vo dayton, ohio. 9 dusi mrtvi i 16 povredeni, cela srekja imalo nekolku patroli vo blizina inace brojot ke bil mnogu pogolem, go ubile napagacot, bar taka izvestija od lokalnata policija, zaso imalo uslovi za kade kade pogolem masakar dokolku vo blizina nemalo patrolni vozila.

sea za sea vo rok od 13 saati, 29 dusi ubieni, nad 40 povredeni
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
698
Поени од реакции
2.506
За овој вториов пишува дека почнал да пука откако му било забрането да влезе во некој локал... После ова ако не се преземат конкретни мерки во врска со поседување на оружје, не знам што треба повеќе да им се деси.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.508
Поени од реакции
6.234
Кај и да е ќе почнат Pray for USA, а во Русија се случува огромна катастрофа. 3мил хектари шума е изгорено, илјадници животни се убиени и уште ќе умираат поради недостиг на храна сега.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
5.620
Кај и да е ќе почнат Pray for USA, а во Русија се случува огромна катастрофа. 3мил хектари шума е изгорено, илјадници животни се убиени и уште ќе умираат поради недостиг на храна сега.
Терористи палат шуми во Русија?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
12.446
Поени од реакции
26.397
Не значи дека ако досега некој од Антифа не земал пушка да убива ги прави здружение или група која нема извршено убиство
Антифа е индиректен убиец а во исто време и силувач на многу луѓе во Европа и САД.
Заеби ти тоа индиректен, некако многу повеќе од другат страна земаат пушки да тепаат отколку антифа.

Америка си има многу поголем проблем со домашниве терористи отколку со ИСИС, Алкаеда или слични надворешни закани заради кои напаѓаат и окупираат држави.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.508
Поени од реакции
6.234
Терористи палат шуми во Русија?
Не битно тоа и ова е катастрофа и тоа. Само што за пожарите скоро и никој и да не спомна, а последиците се многу поголеми. Додека за терористичкиов напад ќе се збори со години.
Да имаше тема за пожарите ќе пишев таму, ама нема.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
5.620
Не битно тоа и ова е катастрофа и тоа. Само што за пожарите скоро и никој и да не спомна, а последиците се многу поголеми. Додека за терористичкиов напад ќе се збори со години.
Да имаше тема за пожарите ќе пишев таму, ама нема.
Нормално дека повеќе ќе се зборува за терористички напад во најмоќната земја на светот каде што правото на поседување оружје е константно злоупотребувано па истото се става под знак прашање.

Тема за пожари мислам дека имаше.

едит;
еве https://forum.kajgana.com/threads/Големи-пожари-низ-светот.86345/#post-8207703
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Не ама некој продал нешто под рака, сега да се покрие ујдурмата, катастрофа направија.
Или пак, може да звучи налудничаво ова, поради глобалното затоплување и промена на температурата (Русија се затоплува 2,5 пати побрзо од планетата), пожари се случуваат се почесто.

Инаку ова не е тема за пожарите во Сибир затоа нема потреба да се дискутира овде.

Во однос на нападите во УСА дали има инфо како напаѓачите дошле до оружјето? Гледам експерти веќе заклучија дека вториот амандман бил крив иако имаат 0 информации.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.298
Поени од реакции
6.464
Заеби ти тоа индиректен, некако многу повеќе од другат страна земаат пушки да тепаат отколку антифа.

Америка си има многу поголем проблем со домашниве терористи отколку со ИСИС, Алкаеда или слични надворешни закани заради кои напаѓаат и окупираат држави.
Овие убијци никогаш не доаѓаат од некоја организација туку секогаш се поединци кои сами го прават нападот и не можеш да кажеш дека се дел од некоја радикална десница.Мене утре ако ми текне да одам во некое циганско маало и да убијам 20 души а не сум дел од никаква организација нема да значи дека радикална десница или националисти го извршиле убиството туку јас со име и презиме.

А од каде па убиствата треба да се направени поради радикални десничари кога е пукано во трговски центар?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
490
Поени од реакции
1.368
Која будала на држава од Америка дозволува носење и поседување на АВТОМАТСКО оружје на цивили?
Ако подитно не го сменат законот,нема да ме чуди некој да си купи Митралез и да поебе пола концерт,дискотека,јавен настан и слично.
 
На врв Bottom