Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Треба да се донеси закон за депортација на сите членови на семејство на терорист и сите блиски познаници и нивни семејства во случај на ваков напад.
Со тоа ќе изгубат подршка меѓу своите кои и да насетуваат дека нешто се спрема или им е сомнително - не пријавуваат во полиција. Значи голема група на луѓе кои поштено живеат и работат и издржаваат семејство да бидат под закана дека ќе бидат вратени во авганистан или пакистан или иран ... до колку не пријавиле сомнително понашање на некој близок роднина или приател. Па малце и тие самите нека се ангажираат во сузбивање на тероризмот а не само паролчи “ние се оградуваме“ и “ова не е вистинскиот ислам“
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.233
И во колку христијански земји е опресирана жената?
Ако мислиш на секуларните европски, во ниту една. Јас се сложувам со @Daedalus на темава во огромна мера. Христијанството денес е „реформирано“ (ако може така да се рече) и практикувањето на глупостите од Библијата are way back. Останати се ситни лопови и лажови како МПЦ кои треба да се подзачистат.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Каде ме виде мене да ги оправдувам убиствата на цивилни муслимани? Зошто ми ставаш зборови во уста?
И ако еве, веќе правиме споредба, зошто во скоро сите активни воени конфликти учествуваат муслимани?
Сирија, Ирак, Судан, Нигерија, Израел, Авганистан, Пакистан, Јемен, Сомалија, ЦАР, Либија, Кашмир... листата продолжува.
Како успеваат исламистите да се вмешани во сите овие конфликти?
Сирија - нема судар муслиман-немуслиман. Повеќе е политички. Или национален.Курдите се различна нација.
Ирак - шиити-сунити (муслимани)
Нигерија - муслимани - христијани/
Израел - Евреите окупираат дел од муслиманските земји. Градат ѕидови на туѓи територии.
Авганистан - Интересен пример. САД го снабдува Бин Ладен со оружје за време на тн Советска окупација на Авганистан, а потоа тој се врти против довчерашните пријатели. САД направија чудовиште којшто не можат да го контролираат.

Ниеден од овие конфликти не е внатрешен. Поддржан е од западот. Француската легија на странци кој полов орган бара во Африка?
Овие 25% пред 13 г. од кој беа поддржани? Со чие оружје се бореа? Со калашникови од ДР Германија кои Германија по обединувањето ги подари на Хрватска и Албанија.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Попо, ти експерт си за религии. Флагрантна глупост е да ги ставиш христијанството и муслиманството у исти кош само затоа што одредена самонаречена група на луѓе „христијани“ правеле нечовечни злосторства и друга самонаречена група на „муслимани“ прават злосторства денес.
Ќе го изоставиме фактот дека збориме за 12 век и тогашното образование и политичка состојба во Европа конкретно и 21 век и сегашното образование и можност за едукација и ќе идеме конкретно на аргументот кој го изнесуваш.

Имаш група на самонаречени христијани у 12 век. Тоа што би требало да ги прави христијани е Новиот Завет специфично. Но, тие не ги почитуваат каноните на Новиот Завет за да имаат моќ и превласт и ја злоупотребуваат својата позиција. Де факто, не се они христијани.

Имаш група на муслимани денес, во 21 век. Тоа што би требало да ги прави муслимани е Куранот и некои од официјално потврдените Хадити. Они ГО ПОЧИТУВААТ Куранот и повеќето се повикуваат на специфични стихови од истиот притоа правејќи исто така крвави злосторства ко горенаведените.

Ја приметуваш разликата?
Прво времињата се различни. Денес, муслиманите се тие имбецили, ме заболе уво што правеле „христијаните“ кој не ни биле христијани пред 10000000 години. Збориме за денес. Ние денес се соочуваме со проблемот и бараме ефективни решенија за денешните муслимани, а не за повеќето од денешите христијани.

Второ, книгите и каноните по кои идат се скрос различни.
Христијанството проповеда вртење на друг образ, Куранот проповеда заб за заб.
Пошто еве ја ги иам прочитано и Библијата и Куранот, ја ТИ ТВРДАМ без да навлагам у детали дека, тие од корен се заликуваат, на различна премиса почнуваат и многу ми е смешно кога некој што ама баш врска нема што е што, ама да се пофали, да каже нешто.

„Абе глупости, све тоа христијани, муслимани, будисти, хиндуисти и други религии се срање“. Ајдее... Тоа Стар, Нов Завет, статистички примероци за религиозни злосторства од страна на муслимани кон други муслимани/христијани/итн... од религиозни пориви, јебеш тоа. Битно пред 8 века тогашните „христијани“ биле инквизитори. Уште посмешни ми се оние другите... „И муслимани и христијани, сите веруваат во истиот Бог, сите религии проповедаат љубов, сите ние сме чеда не универзалната свест...“

Кога анализираш такви скрос различни религии, првенствено мора да си запознаен со „светите книги“, со тоа што претставуваат религиите и во што се слични/различни.
Не може да се дрзнуваш да кажуваш вакви небулози, а да не знаеш за што зборуваш.


И што? Има причини позади акцијата на секој. Ја ако го анализирам до атом Хитлер, можам да ти наведам зошто он убивал, зошто Стојна ја закопала свекрва и' у нива.
Знаеш што? Дали ќе бидеш ти со испран мозок или ладнокрвен социопат е нерелевантно кога правиш убиство и кога твоите акции доведуваат до одредена штета.
Како ќе дефинираш кога на некој му е „всадена“ идејата и колку некој има слободна волја да ја прифати истата или не?

Резонирањево ти е еквивалент пер на аутистично прваче.
Не правев нигде споредба Куран-Библија. Нигде не тргнаф параграф по параграф и да кажувам зошто мислам дека се исти или не се исти. Според мене и моето ете површно знаење за религиите ниту една од нив не вика „ај да се тепаме меѓу себе“.
Ако препрочиташ уште еднаш што сум пишувал ќе видиш дека постот ми е во насока на тоа како религијата се искористува денес, како преку религијата се создаваат вакви радикали. Значи не како религијата сама ги создава, туку како луѓето користејќи ја религијата си остваруваат свои цели.
Дека секоја религија има специфично што ја одделува од другата, ваљда да. Не ме интересира религија и никогаш нема да се пуштам во дебата дали христијанството е подобро од муслиманството или обратно. Нигде не ни спомнав такво нешто, туку спомнав дека по дифолт да сметаш дека некој само зошто е муслиман е лош, тоа дека е глупост.
Дали во крстоносните војни овие го почитувале или не Новиот завет, мене не ми е битно. Битно ми е дека христијанството било искористено за да се започнат тие војни, бар ете ја така сум учел...
Еве препрочитај пак што сум пишал и ќе видиш дека нигде не навлагам во тоа која религија е подобра, туку цело време се држам по иста линија, дека луѓето ја користат религијата.

Еве зошто викаш дека ти си експерт за религии, цитирај ми нешто од Куранот кај што се кажува дека секој муслиман треба да ги убие сите останати ?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Дека ова ќе се случеше во Франција беше јасно како солза. За жал мислам дека „журката„ во Франција и во некој други земји од западна Европа сеуште не е почната. Во франција ако не се лажам помеѓу 20 до 30% се муслимани а по некој анкети кои денес излегоа 1 од 6 испитани ја симпатизират исламската држава.
Кој бил во Франција знае дека Франција е држава полна со ГЕТА каде што полиција и институција не влегла со години. Социјалниот мир се купува со пари ама што правиме кога пари ќе снема. Германија е во малку подобра состојба затоа што сега за сега успева да се справи со гетоизација ама и таму веќе има места како Нов Келн Во Берлин или неој делови во Манхајм каде што Муслиманите се мнозинство и прилично тешко е да се воспостави ред и мир. Геранците исто така мирот го купуват со социјална помош. Уво не им чуеше за радикализацијата на исламот на Балканот дури и подржаа основање на чисто исламски држави како Босна и Косово. Исто не ги интересира ни случувањата во Македонија кога во село со 10 куќи се подигат по пет џамии за една година. Епа господо Француси, Геманци и останата европска багра тероризмот е глобален проблем а на вас како минува времето се повеќе како бумеранг ќе ви се враќа запоставувањето на Балканот како и запоставувањето на проблемите во сопствениот двор.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Сирија - нема судар муслиман-немуслиман. Повеќе е политички. Или национален.Курдите се различна нација.
Ирак - шиити-сунити (муслимани)
Нигерија - муслимани - христијани/
Израел - Евреите окупираат дел од муслиманските земји. Градат ѕидови на туѓи територии.
Авганистан - Интересен пример. САД го снабдува Бин Ладен со оружје за време на тн Советска окупација на Авганистан, а потоа тој се врти против довчерашните пријатели. САД направија чудовиште којшто не можат да го контролираат.

Ниеден од овие конфликти не е внатрешен. Поддржан е од западот. Француската легија на странци кој полов орган бара во Африка?
Овие 25% пред 13 г. од кој беа поддржани? Со чие оружје се бореа? Со калашникови од ДР Германија кои Германија по обединувањето ги подари на Хрватска и Албанија.
Човече ти си читаш што тебе ти одговара.
Ја викам дека воените конфликти се водат во држави со исламско население. Шо е битно дали конфликтот е политички, национален или религиски?
Сума сумарум, она што ги обединува сите тие конфликти е фактот дека барем на една страна имаш исламска фракција.
Кој ги тера тие луѓе да војуваат? САД им отидоа на сите и им рекоа дека ќе ги бомбардираат ако не почнат војна?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам дека никој од вас не го прочита Бојан до крај. Последниот пасус му е вистинит од точка до точка.

Проблемот со ИСИС и Ал Каеда не е религијата, проблемот е што тие се свесно создадени за овој момаков у Вашингтон да може да го победи другиов во Москва, ко Ред Алерт да играат...
Собираат морони од посебната врста, им даваат тон пари, им даваат оружје, им викаат убивајте. Овие растат и излегуваат од контрола, а ние после се чудиме „еј, абе од кај излегоа сеа овие ? “.
Генерално се што е радикално и извитоперено од основата е проблем. И секогаш било и секогаш ќе биде. Тоа генерално се повисоки интереси. Се се сведува на профит и политичка моќ.

И кога религијата се (зло)употребува за профит и политичка моќ се добива овој резултат.

Невини жртви, уништени генерации од злоба, семејства во црно.

Мене ми е жал за секој невин човек кој загинал, човек кој имал семејство, обичен живот и си бркал работа како и сите ние. Не е ни важно на кој дел од планетава тоа се случило. И тоа му е одземено заради луѓе на кои не им е важно тоа, тие мислат дека се борат за некоја цел, а се борат за туѓи фотељи и профити.

И ако некогаш сум прочитала нешто смешно, тоа е дека во ИСИС биле правите муслимани.:facepalm::facepalm:

ИСИС се багра лоповска и терористичка, ниту религија ги интересира ниту ништо. Пола тие од таму се елементарно неписмени и нормално многу лесни за манипулација и како што кажа Идиотот на социјализмот, другата половина се платеници, на тие да им дадеш доволно пари ќе се борат и за каузата на еднорозите.

И да се ситиш на Франција е смешно. Да се ситиш што умреле луѓе е тажно.
Затоа што Балканчето наше напатено сега моментално не е од некој интерес за никого. Кога ќе станеме интерес (нека не игнорираат што е можно подолго, што се однесува до мене), тогаш ќе викаме и оф и ќе кукаме, ама тогаш па некој нам ќе ни се сити. И така во круг...

Човештво...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Аргументов ти е на ниво дека и во Германската армија во 2 СВ имало црнци,арапи,словени,албанци и затоа неаме право да ја ја бараме кривицата во Германија...
И ти си читаш што ти одговара. ИСИС треба да биде обвинувана, али ИСИС не е 100% исламистичка.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Човече ти си читаш што тебе ти одговара.
Ја викам дека воените конфликти се водат во држави со исламско население. Шо е битно дали конфликтот е политички, национален или религиски?
Сума сумарум, она што ги обединува сите тие конфликти е фактот дека барем на една страна имаш исламска фракција.
Кој ги тера тие луѓе да војуваат? САД им отидоа на сите и им рекоа дека ќе ги бомбардираат ако не почнат војна?
Украина - православни против православни.
Грузија - православни против православни.
Или ајде само кај што има муслимани ќе правиме споредби.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Ислам е повеќе политичка доктрина, а помалку религија. И затоа е полесно да се манипулира и да се перат мозоци преку него отолку со било која друга религија.
Да, и мене ми се смешни прогресивците кои пропагираат либерализам, мир и љубов, а ќе те изедат жив ако критикуваш нешто што го пропагира спротивното. Лицемерие much? Или само кукавичлук, не знам.
И двете јас мислам.А и фората е многу од нив бараат што е најкул да се мрчи и за тоа ќе зборат.А што е најкул да се брани тоа ќе бранат,а со тоа демек ќе покажат колку се они свесни и напредни,.
Сум кажал многу пати,ќе кажам пак,политичката коректност е РАК на секое општество.Моментот кога во едно општество општо прифатено е да црташ к**ови на главата на Исус или слично и тоа да биде кул,а моментот кога ќе напраиш нешто за Исламот да ти летне глава тогаш тоа општество живее под сиџир и е полно со лицемерни смрдеши кои гледаат само да се докажат како некои борци за социјална правда(SJW)
koran_bible.jpg
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.665
Поени од реакции
11.693
Луѓето имаат крволочно животно во себе и кај сите се разликува во интензитетот без разлика на која религија припаѓаат. Најчесто се убива поради материјален интерес а религијата се користи како морална поддршка за (не)делата. Не може ниедна книга да те натера да направиш злосторство, тоа освен материјалната корист може да го направи позицијата на моќ посебно во комбинација лудилото на толпата каде исчезнува и најсилната индивидуална свест. Можеби Библијата или Куранот не се сјајни ама не се ни главните виновници како што ни идејата на Ниче не беше виновна (како што тврдат некои) за тоа што Хитлер беше наркомански психопат.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А

Атомската мравка

Гостин
ИСИС се багра лоповска и терористичка, ниту религија ги интересира ниту ништо. Пола тие од таму се елементарно неписмени и нормално многу лесни за манипулација и како што кажа Идиотот на социјализмот, другата половина се платеници, на тие да им дадеш доволно пари ќе се борат и за каузата на еднорозите.
Сакаш да кажеш дека некој муслиман од држава како Австрија, Германија, Франција ќе замине во некоја вукојебина како Сирија да се бори на страната на ИСИС (како што имаше случаеви) за пари ? Јасно е дека не одат за пари, и дека мотивот им е стрикно религиозен да не се лажеме..
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
НЗС, кај сите има зеднички фактор. Западот. Поранешни колонии. И нивниот метод не бил баш христијански да ти кажам. истите Французи нас не учат на соживот, а самите протеруваат роми. Така е?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Сакаш да кажеш дека некој муслиман од држава како Австрија, Германија, Франција ќе замине во некоја вукојебина како Сирија да се бори на страната на ИСИС (како што имаше случаеви) за пари ? Јасно е дека не одат за пари, и дека мотивот им е стрикно религиозен да не се лажеме..
Ти мене не ме прочита до крај. Реков дека пола се неписмени, а со тоа и соодветно изманипулирани до крај, испран им е мозокот, а пола се платеници. И тие што одат во ИСИС се едно од двете. Некои се и двете.
Не одат сите муслимани во ИСИС, ниту ИСИС може да се нарече јадро и бастион на Исламот. И не може да ме убедиш во тоа.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Луѓето имаат крволочно животно во себе и кај сите се разликува во интензитетот без разлика на која религија припаѓаат. Најчесто се убива поради материјален интерес а религијата се користи како морална поддршка за (не)делата. Не може ниедна книга да те натера да направиш злосторство, тоа освен материјалната корист може да го направи позицијата на моќ посебно во комбинација лудилото на толпата каде исчезнува и најсилната индивидуална свест. Можеби Библијата или Куранот не се сјајни ама не се ни главните виновници како што ни идејата на Ниче не беше виновна (како што тврдат некои) за тоа што Хитлер беше наркомански психопат.
Самиот факт што сунитскиот ислам те учи дека само твојата религија е исправна а сите други се грешници доволно говори колку не е битно која религија си. И по некоја случајност 99,9% терористи кои убиват од религиозни причини се сунитски муслимани. За нив грешници се и другите муслимански религии. Вчера зборец со еден Пакистанец кој е исклучително отворен и либерален он ми го потврди ставот дека кај сунитите без разлика на нивото на образование нема воопшто толерантност и разбирање за другите религии. Тука секако зборувам за сунити кои живеат во муслимански држави. Секако дека особено во Европа огромен дел од нив еволуирал и успеал со други очи и разбирање да гледа на останатите религии.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Сега ке излезат вести дека Марин Ле Пен го нарачала убиството , тоа е таа политика на западњациве само да не ги таргетираат овие муслиманиве одвратни дека прават парче по Европа.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Сакаш да кажеш дека некој муслиман од држава како Австрија, Германија, Франција ќе замине во некоја вукојебина како Сирија да се бори на страната на ИСИС (како што имаше случаеви) за пари ? Јасно е дека не одат за пари, и дека мотивот им е стрикно религиозен да не се лажеме..
Отишле таму зошто некои батковци ја користеле, ја користат и ќе ја користат религијата за манипулација.
И да не се лажеме има доста платеници што одат таму. Исто како шо има да речеме срби кои се борат во Украина за пари, такви има и во Сирија.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.665
Поени од реакции
11.693
Сакаш да кажеш дека некој муслиман од држава како Австрија, Германија, Франција ќе замине во некоја вукојебина како Сирија да се бори на страната на ИСИС (како што имаше случаеви) за пари ? Јасно е дека не одат за пари, и дека мотивот им е стрикно религиозен да не се лажеме..
Е што, на платениците да не им е забрането да имаат религиозен мотив? Тој е секогаш добредојден, го ослободува прстот од вишак згрченост кога ќе треба да се притисне.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
И само зошто крстоносните војни биле пред 1000 години не треба да се осврнуваме на тоа и треба да веруваме во празните приказни дека исламот е најголемото зло ?!
Со сила ли се праиш глуп ?

Сите знаеме за тоа дека се раѓаме табулараза. Значи ја ако сум станал вакво ладнокрвно кретенче што оди и убива луѓе, не сум станал таков зошто сум го прочитал Куранот, туку зошто некој го искористил Куранот за да ми всади некоја идеја дека сите што не се муслимани треба да се убијат. Религијата мене не ме направила ни добар ни лош, луѓето кои ја користат религијата ме направиле таков !
Незнам кој се праи со сила глуп. Ја не реков дека исламот е некакво зло,не ни верувам дека постои дијаметрално добро и зло.Али оправдувањето ти е смешка,ти споредуваш човек пред 1000 години со човек сеа,со сите благодети на современото опшество.
У право си до негде,ја би идел уште поназад бидејки племево само со пештерските луѓе може да се спореди. Во периодите кога западните цивилизацијии биле на најниско ниво имало луѓе кој не се согласувале со тоа размислување на црквата,биле палени,мачени и тн.Тука ја не глеам противење на некој муслимани,само досадното објаснување дека не се сите исти.Замисли кога го спалиле Џордано Бруно,сите ренесансни автори да пишуваат абе остајте не се сите во црквата исти,има и добри папи и кардинали.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Терористички напад во Париз.
Уште еден во низата која е секојдневна за жал.
Жал ми е за луѓето што без вина сега веќе не дишат и утре ќе ги закопаат.
Франција од утре ќе преземе некој мерки кој ќе ја засегаат Франција.
Мене иако ми е жал, тие за мене се невини непознати луѓе и не ги жалам како моите шест Македонци кои беа убиени кај железарското езеро.
Француските весници не беа полни кога беше тој монструозен масакр кај нас па не знам зошто сегашниов масакр би било кај нас толку важна тема.
Нивната влада во нашата најголема криза кога загинаа 90Македонци и уште неколку 100-тини беа тешко повредеи или инвалидизирани добро се сеќавам како ни помагаше.
Ние нема така ним да им помагаме и мислам дека тоа е најмногу што можеме да направиме за нив.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
НЗС, кај сите има зеднички фактор. Западот. Поранешни колонии. И нивниот метод не бил баш христијански да ти кажам. истите Французи нас не учат на соживот, а самите протеруваат роми. Така е?
Ај да ги разгледаме почетоците на најмасовните четири.
Во Сирија, конфликтот почна во 2011та со протестите против режимот на Асад, кој патем исламски, беше угнетување на човекови права.
Во Ирак воениот конфликт започнува откако САД се повлекува.
Во Нигерија, причина за воен конфликт беше воспоставување на шеријатско право.
Во Судан, граѓанската војна е меѓу Муслимани и Христијани.

Не ги оправдувам протерувањата на ромите, иако ромите, црнците и исламистите во Франција се главни фактори кога станува збор за криминал и антисоцијално однесување.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Мислам дека никој од вас не го прочита Бојан до крај. Последниот пасус му е вистинит од точка до точка.



Генерално се што е радикално и извитоперено од основата е проблем. И секогаш било и секогаш ќе биде. Тоа генерално се повисоки интереси. Се се сведува на профит и политичка моќ.

И кога религијата се (зло)употребува за профит и политичка моќ се добива овој резултат.

Невини жртви, уништени генерации од злоба, семејства во црно.

Мене ми е жал за секој невин човек кој загинал, човек кој имал семејство, обичен живот и си бркал работа како и сите ние. Не е ни важно на кој дел од планетава тоа се случило. И тоа му е одземено заради луѓе на кои не им е важно тоа, тие мислат дека се борат за некоја цел, а се борат за туѓи фотељи и профити.

И ако некогаш сум прочитала нешто смешно, тоа е дека во ИСИС биле правите муслимани.:facepalm::facepalm:

ИСИС се багра лоповска и терористичка, ниту религија ги интересира ниту ништо. Пола тие од таму се елементарно неписмени и нормално многу лесни за манипулација и како што кажа Идиотот на социјализмот, другата половина се платеници, на тие да им дадеш доволно пари ќе се борат и за каузата на еднорозите.
Исламот конкретно, не мора да се (зло)употребува за профит и политичка моќ, тој самиот по себе е таков.
Тоа е суштината на исламот.
За оние кои мислат дека нема врска, муслиманите се мирољубиви луѓе, ама ете се искористила религијата за нечесни цели, имам еден предлог-експеримент за вас. Секако, ако сте храбри.
Најдете двајца пријатели муслиман и христијанин за кои мислите дека се многу добри и мирољубиви луѓе.
Пред муслиманот навредето го Мохамед, а пред христијанинот, Исус.
И потоа пренесете ги вашите искуства овде.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Вечната борба помеѓу добрите христијани и “лошите“ муслимани. Само во свет на идиотизам може да постојат лажни класификации на човекот како : муслимани, христијани, будисти, хинду, бла-бла.

Човечкиот род може да се дели само по расна и генетска квалификација и на никој друг начин, затоа што расата и генетиката е темел на секое општество и основен двигател на тоа колку едно општество ќе биде развиено и напредно, а не религијата. Еден Швеѓанец и да има Ислам како религија пак ќе биде на повисок цивилизациски степен од еден негроид од Америка кој има христијанство за религија, затоа што има подобра генетика и интелегенција.

Латинска Америка иако е христијанска во ништо не е подобра од муслиманската Азија и Африка. Некогаш моќна колонија, развиен контитент на европски колонии со огромни градби, култура, музика, цивилизација денес Латинска Америка е мочарник на расни мешанци, мито, корупција, масовни гангстерски убиства, фавели, гета, сиромаштија, необразованост. Тоа носи расното мешање и уништување на генетиката. Кога-тогаш тој рачун ќе го плати и Европа, Северна Америка, Австралија и Нов Зеланд ако продолжи со оваа темпо.

Статистички во Северна Америка негроидите се први по криминал, силување, необразованост, мрзеливост, а се христијани повеќето. Негроидите во Африка голем дел се исто христијани, а се соочуваат во своите комуни со голем степен на обрежување на женски лица, силување, сиромаштија, необразованост, примитивност и се останато.

Динаридите коишто претежно се населени на Балканот се доволно интелегентни, но не толку како нордик, алпинидите и останатите подрасни типови на европската кауказоидна раса. Затоа ние не можеме да развиеме таков степен на цивилизација како останатите европски народи. Се има зошто и затоа.

Европската политичка елита секогаш ги избегнува темите за расата поради политичка коректност или “вулгарност“ како тие што самите ја дефинираат поради често употребуваниот збор “расист и расизам“, кое е творештво и измислица на Троцки, руски Евреин, зионист и владетел во Русија со словенските народи.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Исламот конкретно, не мора да се (зло)употребува за профит и политичка моќ, тој самиот по себе е таков.
Тоа е суштината на исламот.
За оние кои мислат дека нема врска, муслиманите се мирољубиви луѓе, ама ете се искористила религијата за нечесни цели, имам еден предлог-експеримент за вас. Секако, ако сте храбри.
Најдете двајца пријатели муслиман и христијанин за кои мислите дека се многу добри и мирољубиви луѓе.
Пред муслиманот навредето го Мохамед, а пред христијанинот, Исус.
И потоа пренесете ги вашите искуства овде.
Немам причина, ни желба да навредувам нечија религија. Ниту тоа ќе го направам некогаш.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Луѓето имаат крволочно животно во себе и кај сите се разликува во интензитетот без разлика на која религија припаѓаат. Најчесто се убива поради материјален интерес а религијата се користи како морална поддршка за (не)делата. Не може ниедна книга да те натера да направиш злосторство, тоа освен материјалната корист може да го направи позицијата на моќ посебно во комбинација лудилото на толпата каде исчезнува и најсилната индивидуална свест. Можеби Библијата или Куранот не се сјајни ама не се ни главните виновници како што ни идејата на Ниче не беше виновна (како што тврдат некои) за тоа што Хитлер беше наркомански психопат.
Самиот факт што сунитскиот ислам те учи дека само твојата религија е исправна а сите други се грешници доволно говори колку не е битно која религија си. И по некоја случајност 99,9% терористи кои убиват од религиозни причини се сунитски муслимани. За нив грешници се и другите муслимански религии. Вчера зборев со еден Пакистанец кој е исклучително отворен и либерален он ми го потврди ставот дека кај сунитите без разлика на нивото на образование нема воопшто толерантност и разбирање за другите религии. Дури ми вели дека и он има страв за некој теми да зборува со познаници, но кога доТука секако зборувам за сунити кои живеат во муслимански држави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom