Термини за дебел човек

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ај ќе бидеме политички конкретни како американците, и ќе се навредуваме за се.
Чекав ваков коментар. Не се работи тука за политичка коректност, ова е навредување на изглед и физички недостатоци. И тоа не се вицеви туку straight up навреди. Нема тука ништо ни смешно ни интересно. Некои луѓе имаат сериозен проблем со килограмите и ради тоа цел живот трпат навреди и дискриминација. Го имам осетено на своја кожа како дете и ич не е пријатно. Не ми е јасно како ваква тема веднаш не била префрлена во канта.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.577
Поени од реакции
81.130
Чекав ваков коментар. Не се работи тука за политичка коректност, ова е навредување на изглед и физички недостатоци. И тоа не се вицеви туку straight up навреди. Нема тука ништо ни смешно ни интересно. Некои луѓе имаат сериозен проблем со килограмите и ради тоа цел живот трпат навреди и дискриминација. Го имам осетено на своја кожа како дете и ич не е пријатно. Не ми е јасно како ваква тема веднаш не била префрлена во канта.
А ако ти кажам дека јас сум дебел?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
А ако ти кажам дека јас сум дебел?
Ништо. Јас не би те зафркавал за тоа никогаш, ни тебе ни никој друг со вишок килограми. Се имам зафркавано на моја сметка пред да ослабнам. Има и океј вицеви што не се директно навредливи. Ама темата не е за вицеви очигледно. Темата е искажување пцовки и навреди. Тука нема никаков хумор.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
И мене темава ми е вишок.
Само не ги поддржувам изговорите за дебелина. Лицата со вишок, што го имаат ради медицински проблеми, се еден мал процент од тоа што се фура. Повеќето имаат проблем со лакомост и немање самоконтрола, не е на одмет тоа да се признае.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Потсмевање со туѓ изглед и слично, не подржувам.
Но, ако е некој дебел, тој е дебел. Небитно зошто, како и сл. Факт е дека е дебел. Како што е факт дека некој е низок, или блед и сл. Нема да се лажеме.

Тоа што, често глупиот јавен наратив на тие зборови им дава некаква негативна конотација, тоа е друга работа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.649


... би рекла сите термини „епитети“ на обраќање кон некого во врска со неговата дебелина се искажани за моментално однесување на некој што ете можеби е подебел, најдебел или ептен дебел, а не дека така изгледа или е дебел (поради здравствени причини),



со еден збор се осудува лошиот карактер или немоќноста да се надвладее таков човек што доминира во муабетот, па соговорникот ќе се спушти на најниско ниво да го навреди немајќи друг начин да го надвладее така да најчесто ќе му се пушти „свињо“, „мечка“, „дембел“, „буре“ „кацо“, „багер“, „тешка категорија“,



... „Јанко свињо дебела..“

 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не разбирам што има тука за смеење.
Има луѓе на кои тоа им е навистина проблем. Не зборам за оние мрзи кои само лежат, јадат, пијат, ждригаат, прдат. А потоа се жалат за нивниот изглед. Туку луѓе кои навистина го имаат овој проблем наследно, како моја познаничка.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ka j si bre STANE DOLANC, se zmrznav pola saat te cekam
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765


... би рекла сите термини „епитети“ на обраќање кон некого во врска со неговата дебелина се искажани за моментално однесување на некој што ете можеби е подебел, најдебел или ептен дебел, а не дека така изгледа или е дебел (поради здравствени причини),



со еден збор се осудува лошиот карактер или немоќноста да се надвладее таков човек што доминира во муабетот, па соговорникот ќе се спушти на најниско ниво да го навреди немајќи друг начин да го надвладее така да најчесто ќе му се пушти „свињо“, „мечка“, „дембел“, „буре“ „кацо“, „багер“, „тешка категорија“,



... „Јанко свињо дебела..“

bravo 2.jpg
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.292
Интересно.

Во 2013 кога е отворена темата, одма потоа другите мислења се термини за дебел човек ... плишано мече, чкембар, масло, Миленко и ред други.

Во 2020 само што беше активирана, одма право нечии чувства беа повредени и темата се прогласи за вишок. :D ...
Ај убеди ме сега дека ултра пропагандата во изминатите 3-4 години нема удел и не сте сите направени пичкици, и заради вас и сличните како вас се цензурираат филмови и едни од најдобрите ситкоми некогаш снимени.

Шо е следно?
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Интересно.

Во 2013 кога е отворена темата, одма потоа другите мислења се термини за дебел човек ... плишано мече, чкембар, масло, Миленко и ред други.

Во 2020 само што беше активирана, одма право нечии чувства беа повредени и темата се прогласи за вишок. :D ...
Ај убеди ме сега дека ултра пропагандата во изминатите 3-4 години нема удел и не сте сите направени пичкици, и заради вас и сличните како вас се цензурираат филмови и едни од најдобрите ситкоми некогаш снимени.

Шо е следно?
Во 2013 не бев член на форумот. А пошто темата беше неактивна до скоро воопшто не сум ја ни приметил. Инаку ќе сум реагирал уште тогаш. Нема никаква врска дали е 2020 или не.

Стојам на тоа дека темата е навредлива. Има луѓе кои за жал ги трпат овие навреди секојдневно и воопшто не им е забавно. На своја кожа имам осетено и јас. Што е следно, да се отвори тема "Термини за луѓе со очила" или "Термини за луѓе со говорна мана"?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
На другар му викам стално "Абе дебели". Ама од темава собрав некои покреативни па ќе сменам малце, хехех:zloo:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.292
Во 2013 не бев член на форумот. А пошто темата беше неактивна до скоро воопшто не сум ја ни приметил. Инаку ќе сум реагирал уште тогаш. Нема никаква врска дали е 2020 или не.

Стојам на тоа дека темата е навредлива. Има луѓе кои за жал ги трпат овие навреди секојдневно и воопшто не им е забавно. На своја кожа имам осетено и јас. Што е следно, да се отвори тема "Термини за луѓе со очила" или "Термини за луѓе со говорна мана"?
Значи едно е некој да те навредува лично, а сосема друго е нафрлање термини на сосема рандом форум каде што никој не покажува со прст спрема некој.

Проблемот е во хистеричното однесување на индивидуата, поради тоа што не се слага со некое одредено мислење на поединец или група за некоја одредена ствар. Тоа повлекува други како него и се создаваат расплачени цмиздриња кои нонстоп се обесправени и нонстоп бараат нешто.
И никој неможе да ме убеди дека не беа толку изразени пред неколку години кога ги немаше овие body shame или нигери или лезбејки и педери здруженија. Сега сите се навредени од нешто ...

Еве јас ќе се земам за пример ... Имам 4ипол влакна на главата, и сеуште сметам дека оваа сцена од ОФАХ е легендарна, каде што Дел Бој и Родни го заебаваат Џамбо оти нема коса.

За жал поради вакво хистеришење на навредени здруженија, ова веќе неможе да се види на BBC и се е цензурирано.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom