Теретана или StreetWorkout

Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
Оставете мислење, собети, предности и недостатоци кај овие 2 вида да вежбање.. итн
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
сстероиди стрикно на вратило само и бенч со чучњеви
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
сстероиди стрикно на вратило само и бенч со чучњеви
Што ќе ти се стероиди ? за некоја год срцето ќе ти ослабне, а и така не одиш на БодиБилдинг натпревари, чисто рекреативно станува збор :D
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Што ќе ти се стероиди ? за некоја год срцето ќе ти ослабне, а и така не одиш на БодиБилдинг натпревари, чисто рекреативно станува збор :D
ах ја мислев за натпревари прашуваш ондак исто само без строиди
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Комбинација од двете е најубаво.
Само треба да знаеш како и што да вежбаш ...;)
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Колку само препуцавања ќе има овдеееее....

Како и да е вратило и вежби само со својата тежина практикувам покрај тренингот и супер ми оди...

Значи ако сакаш неверојатна маса ,напумпаност дефинитивно вратилото не е за тебе ,кое чудовиште од 100 кила би се дигало на вратило по 100-150 пати ,би правел некој си компликувани вежби?

Ако сакаш да леташ да правиш акробации ,сила ,издржливост вратилото е супер...

Вратилото е супер за тие што финансиски им е проблемот и не можат да одат во теретана и доста со тоа дека со Street Workout-от не можеш нозе да направиш ! Нормално не може да направите нозе ако сакате нозе како на билдер од обем 3метри ,но прилично добро издефинирани нозе може да се постигнат со напорна работа.

Големата предност на теретаната во одност на вратилото е што во терететана си имаш справи за сите мускули до успехот се стига два пати побрзо ,додека на вратило за да можеш да ги активираш долните мускули на грбот на пример ти треба 1 година да стигнеш до таа вежба...

Како и да е сум го одбрал вратилото и немам намера да го оставам :)
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Неможеш во МК стрит воркаут.
Во моево градче почнаа неколку деца, али сите ги зборат демек се забегани, откачени и бла бла бла.

има многу голема предност кај стрит воркаутот... нема испотени и смрдливи гадови да ти се маваат пред нос

Интересен муабетот за стероидите.
Повеќето телетабиси, ќе одат 1-2 дена у теретана и стануваат експерти за се околку тоа. Па потоа седиш во кафиќ и слушаш муабети за тоа како се пијат стероидите, разликата помеѓу стероидите и суплементите, колкава била штетноста од стероидите, како си можел да се запечеш доколку многу вежбаш и 10000000000 глупости.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
Неможеш во МК стрит воркаут.
Во моево градче почнаа неколку деца, али сите ги зборат демек се забегани, откачени и бла бла бла.

има многу голема предност кај стрит воркаутот... нема испотени и смрдливи гадови да ти се маваат пред нос


За тоа со Стрит ВОркаут нема врска баш е кул, еве јас вежбам стрит воркаут сам, и вежбам кај детски парк (лулашки) и има постари помлади, другари и баш ништо не реагираат бидеки ( сите одат во теретана ) и мислат дека теретаната е поефективна ,,, напротив јас 5 пати сум порезвиен од нив ,,, ако за стрит воркаут ти викаат дека си будала незнам тие тоа што го рекле се најголеми диклиња на планетава.
Во Скопје се вежба и организирано во градскиот парк. покрај кеј, и јас планирам да им се приклучам и многу е појако.
Мене лично повеќе ми се допаќа стрит воркаут пошо се што правиш е со сопствена тежина и со малку имагинација можеш сите мусклули да ги направиш исто како во теретана и на по здрав начин.
Ако не ти текнува како да вежбаш отвори на Јутјуб имаш се, вашка ако некој од теретана направу Muscle Pull Up јас го частам. Тие што одат во теретана се прават како ѓулиња, топки ебате... некои си начини на хранење ... 300 чуда... масата и не е најбутно нешто, повеќе ценам цврстина од маса ако е за маса жеми како сумо борач јади таква храна и така третирај се и немора теретана .. има уште мн што да кажам тоа во следни коментари. (y)
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Абе не велам дека стрит воркаутот е лошо. Но може да биде само рекреација или хоби. Главен услов ти е времето. Додека кај теретаната го немаш тој услов, и да врне и да вее и бура да коси можеш да си вежбаш во теретана. Не велам дека во теретаната не одат рекреативци, и сите таму се проф. боди билдери али секој не е за стрит воркаут. Еве пример јас, доколку сум испотен и ме фати промаја, ладен ветер или оставам да се иссуши потта на мене се разболувам, а само во теретана можеш веднаш да се истушираш и пресоблечеш (освен ако не се бањаш во фонтана покрај стритот :D )
А зацврстувањето е период. За да почнеш да добиваш мускулна маса мора претходно да са зацврстиш.

Кај стрит воркаутот немора да значи дека е се со сопствена тежина, можеш во ранец да си ставиш нешто тешко (тегови или било што) и пак да вежбаш со поголема тежина.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
6
за у теретана само мамини синови. Излези качи с ена Водно, испоти газот. Некоја боречка вештина... имав прилика да се конфронтирам со еден надуван типац двапати поголем од мене, да ви кажам право моите мускули двапати помали, ама неговите ко надувани со воздух. нема сила во тие мускули. Ако сакаш само тело иди у теретана ако сакаш здрав живот и сила слупај си го телото и фаќај магла надвор!
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Пред се зависи што ти е целта?Нејверојатно ако сакаш да бидеш професионален бодибилдер не би рекол дека без теретана ќе постигнеш такво нешто.Од друга страна пак,функционалноста на street workout вежбите е докажано.Доколку ти е целта како мене,да постигнеш снага и функционалност ќе правиш комбинација од двете.Јас вежбам стриктно за снага(military press,bench press,deadlift,squat се прават со интервал 5х5) и користам само уште 2 справи од теретаната.Другиот дел е исполнет со склекови,стомачни,dips,chin/pull ups и за овие 4 месеци сум презадоволен.За краток период добив снага и издрживлост која ми треба за спортот кој го тренирам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom